menu

Strona Główna > Newsy > Atak Rosji na Ukrainę wywołuje tąpnięcie na giełdach

Atak Rosji na Ukrainę wywołuje tąpnięcie na giełdach


Putin ogłosił operację demilitaryzacji Ukrainy, a rosyjskie siły zaatakowały cele na terytorium całego kraju. Zachodnie państwa potępiły atak i deklarują dalsze sankcje, podczas gdy światowe indeksy giełdowe pikują w dół.

Wczesnym rankiem we czwartek Rosja rozpoczęła bombardowania lotnisk i baz wojskowych na terenie całej Ukrainy, wywołując największy od dziesięcioleci kryzys bezpieczeństwa w Europie.

Inwestorzy zareagowali na doniesienia o eskalacji wojny. Ceny surowców poszybowały w górę, a kurs ropy Brent przebił poziom 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku. Zyskuje także złoto, traktowane tradycyjnie jako zabezpieczenie w kryzysowych sytuacjach. Jego cena przekroczyło 1940 dolarów za uncję.

W pierwszych godzinach po ataku na Ukrainę kurs rubla spadł o 7,3%, a główny indeks moskiewskiej giełdy (MOEX) runął w dół o ponad 13%. W ciągu ostatnich 5 dni, benchmark zaliczył spadki o 20%.  Rosyjski RTS na początku czwartkowej sesji tracił prawie 43%.

Ukraińska hrywna jest w tej chwili najsłabsza od 7 lat, a bank centralny kraju ograniczył wypłaty gotówki do 100 000 UAH dziennie (ok. 14 tys. PLN). Dolar i jen skoczyły do góry, podczas gdy euro uległo osłabieniu.

Niemiecki DAX traci 3,5%, francuski CAC40 o 2,9%., brytyjski FTSE250 o 2,5%. Niepokoje nie ominęły warszawskiego parkietu. WIG20 rozpoczął dzień od spadku o 7%, a najmocniej tracą spółki LPP (23%) oraz CCC (prawie 14%), których duża część interesów koncentruje się na Wschodzie. 

Wojna na Ukrainie: najgorszy scenariusz dla rynków

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że konflikt oraz sankcje mogą doprowadzić do spadku  S&P 500 o 6%, a Nasdaq o 10% poniżej piątkowego zamknięcia. Według ich najgorszego scenariusza kurs ropy WTI wzrośnie o 13%, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spadnie o 27 punktów bazowych (na ten moment zaliczyły spadek o 13 punktów bazowych do 1,86%).

Zachodnie państwa grożą Rosji zmasowanymi, kierunkowymi sankcjami. Konkretne ustalenia ten na temat mają pojawić się dziś, po telefonicznej naradzie pomiędzy prezydentem USA, kanclerzem Niemiec oraz pozostałymi przywódcami państw z grupy G7. Kształt i zasięg sankcji będzie miał istotny wpływ na światowe rynki.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę