menu

Strona Główna > Newsy > Australia chce chronić i promować kluczowe technologie

Australia chce chronić i promować kluczowe technologie


Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę nowy plan ochrony i promocji technologii krytycznych dla interesu narodowego, w tym technologii kwantowych. To odpowiedź na rosnącą dominację Chin w kluczowych dziedzinach strategicznych.

Początkowo nacisk zostanie położony na dziewięć kluczowych technologii. Wśród dziewięciu najważniejszych znalazły się technologie kwantowe, które wykorzystują fizykę kwantową do uzyskiwania dostępu do ogromnych ilości informacji, ich przekazywania i przetwarzania.

Sztuczna inteligencja i 5G na liście kluczowych technologii

Według Morrisona, technologie te mają duże zastosowanie w obronności, w tym umożliwiają nawigację tam, gdzie nie działają globalne systemy pozycjonowania i pomagają chronić Australię przed zaawansowanymi cyberatakami. – Jestem przekonany, że nowa strategia pomoże pozycjonować Australię jako lidera technologii kwantowych w regionie Indo-Pacyfikupowiedział Morrison podczas wirtualnej konferencji zorganizowanej przez think tank Australian Strategic Policy Institute.

Lista technologii – która obejmuje sztuczną inteligencję, zaawansowaną łączność 5G i inżynierię genetyczną – może zostać wykorzystana do uniemożliwienia chińskiej współpracy z australijskimi uniwersytetami w niektórych rodzajach badań, a także do zablokowania eksportu niektórych produktów i inwestycji zagranicznych.

Fizycy z University of Science and Technology of China oświadczyli w ubiegłym miesiącu, że opracowali najszybszy na świecie programowalny system obliczeń kwantowych o nazwie Zuchongzhi 2.1.

Australia zacieśniła współpracę z USA

W ramach nowego planu rząd australijski zainwestuje w ciągu dekady 70 mln AUD (51 mln USD) w technologiczne centrum Quantum Commercialization Hub, który ma pomóc w komercjalizacji australijskich badań kwantowych i nawiązaniu kontaktów z globalnymi rynkami i łańcuchami dostaw. – Zadaniem ośrodka będzie przyciąganie prywatnych inwestycji i współpraca z równoważnymi organami wśród „podobnie myślących narodów”powiedział Morrison.

Australia podpisała już takie porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Joe Biden, Morrison i brytyjski premier Boris Johnson ogłosili we wrześniu, że Australia nabędzie co najmniej osiem okrętów podwodnych napędzanych amerykańską technologią nuklearną w ramach nowego trójstronnego sojuszu. Australia zrezygnowała z wartego 90 mld AUD (66 mld USD) kontraktu z Francją na budowę 12 okrętów podwodnych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę