menu

Strona Główna > Newsy > Australia chce chronić i promować kluczowe technologie

Australia chce chronić i promować kluczowe technologie


Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę nowy plan ochrony i promocji technologii krytycznych dla interesu narodowego, w tym technologii kwantowych. To odpowiedź na rosnącą dominację Chin w kluczowych dziedzinach strategicznych.

Początkowo nacisk zostanie położony na dziewięć kluczowych technologii. Wśród dziewięciu najważniejszych znalazły się technologie kwantowe, które wykorzystują fizykę kwantową do uzyskiwania dostępu do ogromnych ilości informacji, ich przekazywania i przetwarzania.

Sztuczna inteligencja i 5G na liście kluczowych technologii

Według Morrisona, technologie te mają duże zastosowanie w obronności, w tym umożliwiają nawigację tam, gdzie nie działają globalne systemy pozycjonowania i pomagają chronić Australię przed zaawansowanymi cyberatakami. – Jestem przekonany, że nowa strategia pomoże pozycjonować Australię jako lidera technologii kwantowych w regionie Indo-Pacyfikupowiedział Morrison podczas wirtualnej konferencji zorganizowanej przez think tank Australian Strategic Policy Institute.

Lista technologii – która obejmuje sztuczną inteligencję, zaawansowaną łączność 5G i inżynierię genetyczną – może zostać wykorzystana do uniemożliwienia chińskiej współpracy z australijskimi uniwersytetami w niektórych rodzajach badań, a także do zablokowania eksportu niektórych produktów i inwestycji zagranicznych.

Fizycy z University of Science and Technology of China oświadczyli w ubiegłym miesiącu, że opracowali najszybszy na świecie programowalny system obliczeń kwantowych o nazwie Zuchongzhi 2.1.

Australia zacieśniła współpracę z USA

W ramach nowego planu rząd australijski zainwestuje w ciągu dekady 70 mln AUD (51 mln USD) w technologiczne centrum Quantum Commercialization Hub, który ma pomóc w komercjalizacji australijskich badań kwantowych i nawiązaniu kontaktów z globalnymi rynkami i łańcuchami dostaw. – Zadaniem ośrodka będzie przyciąganie prywatnych inwestycji i współpraca z równoważnymi organami wśród „podobnie myślących narodów”powiedział Morrison.

Australia podpisała już takie porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Joe Biden, Morrison i brytyjski premier Boris Johnson ogłosili we wrześniu, że Australia nabędzie co najmniej osiem okrętów podwodnych napędzanych amerykańską technologią nuklearną w ramach nowego trójstronnego sojuszu. Australia zrezygnowała z wartego 90 mld AUD (66 mld USD) kontraktu z Francją na budowę 12 okrętów podwodnych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę