Strona Główna > Newsy > Australia z własnym MiFID II?

Australia z własnym MiFID II?


Główny australijski regulator, Australian Securities and Investments Commission (ASIC), opublikował dokument, w którym przedstawia główne problemy tamtejszego sektora FX/CFD. Jako główne negatywy przedstawiono w nim problem z transparentnością, bezpieczeństwem handlu oraz nierzetelnym marketingiem na rzecz inwestorów indywidualnych. 

Główne problemy

Tamtejszy odpowiednik KNF ma zastrzeżenia do prawie każdej sfery rynku, czyli zarówno do rynku walutowego, kontraktów terminowych, jak i opcji binarnych. Największe zagrożenie występuje jednak przy tych ostatnich – odznaczają się one wyjątkowo niskim poziomem transparentności oraz największym procentem strat wśród klientów. ASIC jako główne kluczowe problemy branży inwestycyjnej wymienia:

  • wprowadzające w błąd materiały marketingowe
  • niejasna metodologia kształtowania się cen na platformach
  • nieadekwatne zarządzanie ryzykiem
  • niewystarczające monitorowanie swoich partnerów i sposobu ich działania

Australia z własnym MiFID II?

Sam dokument skupia się głównie na analizie problemu, ale występują w nim również plany dotyczące przyszłych regulacji. Wszystko wskazuje na to, że ASIC pracuje obecnie nad stworzeniem nowych ram prawnych. Jest to sytuacja analogiczna do tej z którą spotkał stał europejski regulator przed wprowadzeniem MiFID II, tyle tylko, że australijski regulator nie wskazuje dźwigni finansowej jako jednego z głównych źródeł problemu. Konkluzja wskazuje, że na tamtejszym rynku mogą zajść podobne zmiany do tych wprowadzonych na rynku europejskim, przynajmniej w zakresie informowania o ryzyku, regulacji w zakresie marketingu oraz ograniczeń w oferowaniu opcji binarnych.

Struktura rynku

W swoim raporcie ASIC umieścił również interesujące informacje o rynku wraz z podziałem na sekcje Forex, CFD oraz opcji binarnych. Cały sektor OTC w Australii liczy ok. 450 000 klientów – nie podano jednak informacji, czy są to tylko obywatele tego kraju, czy również klienci spoza wysp posiadający rachunki u australijskich brokerów. Co ciekawe – aż 97% traderów posiada status klienta detalicznego.

Największym zainteresowaniem cieszy się rynek FX (aż 49%), w drugiej kolejności są instrumenty CFD (43%), z kolei opcje binarne to zaledwie 8% rynku.  Na instrumentach walutowych zysk notuje 37% traderów, na CFD 28%, a na opcjach binarnych zaledwie 20%. W porównaniu z rynkiem europejskim statystyki prezentują się znacznie lepiej – tylko średnio 23,9% traderów z UE odnotowuje zysk.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Finfluencerzy z największym wpływem na decyzje inwestorów

Nowe badanie przeprowadzone przez CMC Markets ujawnia, że traderzy detaliczni coraz częściej ufają finfluencerom, stawiając ...

Kryptowaluty z najlepszym zwrotem w tym tygodniu. Co dalej z altami?

Traderzy na całym świecie śledzą na bieżąco wykresy najpopularniejszych altcoinów, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającego ...

Vantage zablokowane we Włoszech przez Consob

Włoski regulator rynku finansowego, Consob, zaskoczył rynek, umieszczając znanego brokera Vantage, na swojej liście ostrzeżeń ...

BONK i PEPE z nowymi szczytami, ale kolejny memecoin ma szansę niedługo je prześcignąć

Memecoins takie jak BONK i PEPE osiągają nowe rekordy, a wkrótce do ich grona może ...
Przewiń na górę
Exit mobile version