menu

Strona Główna > Newsy > Australijczycy stracili 70 mln AUD przez oszustwa w 1 poł. 2021

Australijczycy stracili 70 mln AUD przez oszustwa w 1 poł. 2021


Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) wydała w ostatnich dniach raport na temat oszustw inwestycyjnych i szkód, które wyrządziły one mieszkańcom kraju. W 1 połowie 2021 roku Australijczycy stracili przez scamy ponad 70 mln AUD (50,8 mln USD).

Według australijskiego odpowiednika polskiego UOKiK, trend ma się utrzymać i do końca roku kwota szkód przekroczy 140 mln AUD. Przez 6 miesięcy 2021 roku, australijska agencja Scamwatch otrzymała 4763 zgłoszenia związane z oszustwami inwestycyjnymi, w porównaniu do 3104 w 1 poł. 2021 roku. Oznacza to wzrost o 53,4% r/r.

Największą popularnością cieszyły się fałszywe oferty inwestycyjne związane z kryptowalutami. Dalej w rankingu popularności znalazły się różnego rodzaju piramidy finansowe i oszustwa na obligacje.

Blisko 40% oszustw inwestycyjnych dokonano poprzez aplikacje mobilne i portale społecznościowe. Możliwe, że ma to związek z tym, że o 66% powiększyła się liczba zgłoszeń od osób z kategorii wiekowej 18- 24. Dwiema najbardziej popularnymi, fałszywymi platformami inwestycyjnymi w Australii były Hope Business i Wonderful World, zgłaszane ponad 400 razy. Obie aplikacje znajdowały się sklepach Google i Apple.

Więcej oszustw na kryptowaluty

Jak podano w raporcie ACCC, oszustwa dotyczące bitcoinów wyrządziły szkody na prawie 26 mln AUD. Dla porównania w całym zeszłym roku obywatele Australii stracili na nich 17,8 mln.

Oszustwa inwestycyjne są bardziej rozpowszechnione niż kiedykolwiek, a oszuści wykorzystują w szczególności zainteresowanie kryptowalutami. Ponad połowa z 70 milionów dolarów strat dotyczyła kryptowalut, zwłaszcza z wyszczególnieniem bitcoina, a oszustwa kryptowalutowe były również najczęściej zgłaszanym rodzajem oszustwa inwestycyjnego z 2240 raportami. – skomentowała wiceprzewodnicząca ACCC Delia Rickard.

Przedstawicielka ACCC radziła także inwestorom, żeby kierowali się prostą i często powtarzaną maksymą:

Uważaj na okazje inwestycyjne o niskim ryzyku i wysokich zyskach. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie nie jest.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę