menu

Strona Główna > Newsy > Australijczycy stracili ponad 2 mld USD w oszustwach w 2021 roku

Australijczycy stracili ponad 2 mld USD w oszustwach w 2021 roku


Australijczycy stracili rekordową kwotę ponad 2 mld USD w oszustwach w 2021 roku. Takie dane opublikowano w najnowszym raporcie ACCC „Targeting Scams”.

Raport zestawia dane ze Scamwatch, ReportCyber, głównych banków, podmiotów przetwarzających płatności i agencji rządowych, i opiera się na analizie ponad 560 000 spraw. Straty zgłoszone przez wszystkie organizacje wyniosły łącznie prawie 1,8 mld USD, ale ponieważ jedna trzecia ofiar nie zgłasza oszustw, ACCC szacuje, że rzeczywiste straty wyniosły znacznie ponad 2 mld USD.

W 2021 roku najbardziej kosztowną kategorią strat były oszustwa inwestycyjne (701 mln USD), następnie oszustwa związane z przekierowaniem płatności (227 mln USD) i oszustwa matrymonialne (142 mln USD).

australia scams 1024x647 1 - Australijczycy stracili ponad 2 mld USD w oszustwach w 2021 roku

Według zgłoszeń przekazanych do Scamwatch w 2021 roku, kobiety zgłosiły więcej oszustw, ale mężczyźni stracili więcej pieniędzy niż kobiety, a straty mężczyzn w wyniku oszustw inwestycyjnych były dwukrotnie wyższe. W społecznościach zróżnicowanych kulturowo i językowo kobiety miały nieco wyższe straty niż mężczyźni. Kwota strat rosła również z wiekiem osoby zgłaszającej.

W 2021 roku Scamwatch otrzymał rekordową liczbę zgłoszeń i strat od Australijczyków, którzy byli w szczególnej sytuacji lub nie mogli sami bronić się przed oszustwami. Osoby niepełnosprawne dokonały dwukrotnie więcej zgłoszeń w porównaniu z rokiem 2020, a ich straty finansowe wzrosły o 102% do 19,6 mln USD.

Duży wzrost liczby oszustw inwestycyjnych

Badania ACCC przedstawione w raporcie pokazują, że oszustwa są dziś w Australii wszechobecne. 96% respondentów miało kontakt z oszustami w ciągu ostatnich pięciu lat, a 20% padło ich ofiarą. Spośród tych, którzy stracili pieniądze, 56% nie było w stanie ich odzyskać.

Dane Scamwatch pokazują, że w latach 2020-2021 straty w wyniku z oszustw związanych ze spadkami i niespodziewanymi pieniędzmi spadły o 60%, a oszustwa związane z podróżami, nagrodami i loterią wzrosły jedynie o 1%. Dla kontrastu, straty z oszustw inwestycyjnych wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 169%.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę