menu

Strona Główna > Newsy > Australijczycy złożyli 1041 skarg na brokerów w roku finansowym 2021

Australijczycy złożyli 1041 skarg na brokerów w roku finansowym 2021


Australian Financial Complaints Authority (AFCA) opublikowała swój roczny raport dotyczący skarg otrzymanych od australijskich inwestorów w okresie od 1 lipca 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku. Organ otrzymał 3888 skarg związanych z usługami inwestycyjnymi i doradczymi, co stanowi 6% wszystkich otrzymanych skarg.

Według danych AFCA, 748 skarg dotyczyło firm sektora finansowego, podczas gdy 572 i 469 skarg dotyczyło odpowiednio brokerów walutowych i brokerów instrumentów pochodnych. Najwięcej skarg składano na działania związane z akcjami, produktami rynku forex i kontraktami CFS (odpowiednio 950, 431 i 417 skarg). AFCA podkreśla, że choć wzrost liczby skarg związanych z kryptowalutami jest zauważalny, to jednak nadal stanowi on niewielki odsetek ogólnej liczby spraw związanych z inwestycjami i usługami doradczymi.

Większość skarg na kryptowaluty dotyczyła utraty środków z powodu transferów od dostawców portfeli do nieregulowanych podmiotów zewnętrznych, dostawców portfeli, którzy nie podawali kosztów konwersji z jednej kryptowaluty na drugą, oraz braku świadomości konsumentów zdezorientowanych co do tego, czy inwestują w kryptowalutę czy w instrument pochodny.

Większość skarg rozwiązano w ciągu 3 miesięcy

Do końca roku finansowego agencja zamknęła już 3465 skarg dotyczących inwestycji i doradztwa. 33% zamkniętych skarg zostało rozwiązanych już na poziomie rejestracji, 27% na poziomie zarządzania sprawą, natomiast tylko 13% skarg wymagało przekazania do dalszego rozstrzygnięcia.

Ponadto AFCA podkreśliła, że połowa skarg została rozwiązana i zamknięta w ciągu 90 dni. Średni czas rozwiązania sprawy wynosił jednak 114 dni. – AFCA obsługuje znaczną liczbę skarg dotyczących inwestycji i doradztwa, które zostały wstrzymane w oczekiwaniu na ustawodawstwo, które ustanowi system rekompensat ostatniej instancji. Wynika to z niewypłacalności firmy sektora finansowego i/lub braku wypłaty odszkodowania zgodnie z ustaleniami AFCA – stwierdziła agencja.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę