menu

Strona Główna > Newsy > Awantura w maltańskim banku po odmowie wypłaty pieniędzy

Awantura w maltańskim banku po odmowie wypłaty pieniędzy


Zaostrzenie przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy coraz mocniej dotyka zwykłych obywateli, o czym przekonała się klientka maltańskiego banku, której odmówiono wypłaty gotówki bez przedstawienia dowodów na to, do czego zostanie ona wykorzystana.

Klientka oddziału Bank of Valletta w miejscowości Mosta próbowała najpierw przelać, a następnie wypłacić środki na rzekomy zakup samochodu. Bank odmówił zarówno wykonania przelewu, jak i wypłaty, a kiedy kobieta odmówiła wyjścia bez pieniędzy, na miejsce wezwano policję. Problemy kobiety rozpoczęły się dzień wcześniej, kiedy, jak twierdzi, poszła do oddziału, aby poprosić o przelew na lokalny numer IBAN, ponieważ chciała kupić samochód. Zdaniem kobiety, bank odmówił jej zgody na taki przelew bez przedstawienia dowodu zakupu, więc przystała na ten warunek i opuściła bank.

Następnego dnia wróciła z dowodem rejestracyjnym pojazdu, który wskazywał, że przeniesienie własności nastąpiło poprzedniego dnia. Według kobiety, bank nie uznał tego za wystarczający dowód, więc poprosiła o przelew w formie darowizny, uznając, że darowizna nie wiązałaby się z obowiązkiem udowodnienia jej przeznaczenia. Po odrzuceniu tej opcji kobieta postanowiła po prostu wypłacić gotówkę. Pracownicy banku ponownie mieli poprosić ją o dowody na to, na co zostaną przeznaczone pieniądze.

Przepisy AML w praktyce

Pracownicy banku wyjaśnili, że wystarczającym dowodem będzie podpisany przez sprzedającego dokument stwierdzający, że samochód o określonym numerze rejestracyjnym zostanie sprzedany za określoną kwotę kupującemu. Dokument powinien również zawierać numery dowodów osobistych obu osób oraz numer konta sprzedającego.

Przedstawiciele Bank of Valletta zaprzeczyli wersji wydarzeń przedstawionej przez kobietę, ale odmówili komentarza na temat tego incydentu. Wyjaśnili natomiast, że bank, jak każda inna instytucja finansowa, jest zobowiązany do zapewnienia, że wypłaty gotówki, podobnie jak inne transakcje bankowe, są zgodne z prawem i zgodne z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę