menu

Strona Główna > Newsy > Awantura w maltańskim banku po odmowie wypłaty pieniędzy

Awantura w maltańskim banku po odmowie wypłaty pieniędzy


Zaostrzenie przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy coraz mocniej dotyka zwykłych obywateli, o czym przekonała się klientka maltańskiego banku, której odmówiono wypłaty gotówki bez przedstawienia dowodów na to, do czego zostanie ona wykorzystana.

Klientka oddziału Bank of Valletta w miejscowości Mosta próbowała najpierw przelać, a następnie wypłacić środki na rzekomy zakup samochodu. Bank odmówił zarówno wykonania przelewu, jak i wypłaty, a kiedy kobieta odmówiła wyjścia bez pieniędzy, na miejsce wezwano policję. Problemy kobiety rozpoczęły się dzień wcześniej, kiedy, jak twierdzi, poszła do oddziału, aby poprosić o przelew na lokalny numer IBAN, ponieważ chciała kupić samochód. Zdaniem kobiety, bank odmówił jej zgody na taki przelew bez przedstawienia dowodu zakupu, więc przystała na ten warunek i opuściła bank.

Następnego dnia wróciła z dowodem rejestracyjnym pojazdu, który wskazywał, że przeniesienie własności nastąpiło poprzedniego dnia. Według kobiety, bank nie uznał tego za wystarczający dowód, więc poprosiła o przelew w formie darowizny, uznając, że darowizna nie wiązałaby się z obowiązkiem udowodnienia jej przeznaczenia. Po odrzuceniu tej opcji kobieta postanowiła po prostu wypłacić gotówkę. Pracownicy banku ponownie mieli poprosić ją o dowody na to, na co zostaną przeznaczone pieniądze.

Przepisy AML w praktyce

Pracownicy banku wyjaśnili, że wystarczającym dowodem będzie podpisany przez sprzedającego dokument stwierdzający, że samochód o określonym numerze rejestracyjnym zostanie sprzedany za określoną kwotę kupującemu. Dokument powinien również zawierać numery dowodów osobistych obu osób oraz numer konta sprzedającego.

Przedstawiciele Bank of Valletta zaprzeczyli wersji wydarzeń przedstawionej przez kobietę, ale odmówili komentarza na temat tego incydentu. Wyjaśnili natomiast, że bank, jak każda inna instytucja finansowa, jest zobowiązany do zapewnienia, że wypłaty gotówki, podobnie jak inne transakcje bankowe, są zgodne z prawem i zgodne z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę