menu

Strona Główna > Newsy > BaFin: cypryjscy brokerzy odpowiadają za 50% wykrytych naruszeń

BaFin: cypryjscy brokerzy odpowiadają za 50% wykrytych naruszeń


Niemiecka Federalna Komisja Nadzoru Finansowego (BaFin) opublikowała komunikat, zgodnie z którym większość brokerów rynku CFD z Cypru niewłaściwie stosuje ostrzeżenia o ryzyku. Regulator dokonał przeglądu 40 brokerów CFD z Niemiec, Cypru, Wielkiej Brytanii, Malty, Luksemburga, Holandii i Irlandii.

W oficjalnym dokumencie opublikowanym na stronie internetowej BaFin twierdzi, że ostatni przegląd został dokonany w sierpniu 2020 roku. Na jego podstawie regulator wykrył naruszenia u 49% brokerów kontraktów CFD (głównie dotyczą one ostrzeżenia przed ryzykiem). Tylko 32% spółek w pełni przestrzegało ustawowe obowiązki. BaFin wspomniał, że z 40 sprawdzonych brokerów, niemal połowa z nich ma siedzibę na Cyprze, 12% mieści się w Wielkiej Brytanii, a 29% w Niemczech. Większość stwierdzonych naruszeń związana była z niewłaściwym formułowaniem komunikatów o ryzyku związanym z rynkiem CFD lub całkowitym braku informacji o ryzyku.

Brokerzy omijają obowiązki informacyjne

BaFin stwierdza w swym raporcie, że największe trudności w prawidłowym wdrażaniu wymogów środka interwencyjnego dotyczącego produktów objętych CFD mają spółki cypryjskie. Regulator stwierdził naruszenia w przypadku połowy brokerów skontrolowanych w tym kraju. BaFin wykrył również naruszenia ze strony dostawców CFD z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Luksemburgu, a także w innych krajach UE, takich jak Holandia, Malta i Irlandia. Jednakże cypryjscy brokerzy byli odpowiedzialni za około 50% wszystkich wykrytych naruszeń.

Inne kategorie naruszeń stwierdzonych przez BaFin obejmują nieprawidłowości w poziomie dźwigni (13% naruszeń). Około 9% firm próbowało zachęcać do inwestycji w CFD za pomocą bonusów. Regulator podkreśla też, że nie może podejmować natychmiastowych działań wobec zagranicznych podmiotów, które oferują swe usługi na terenie Niemiec na podstawie europejskiego paszportu CFD. BaFin może jedynie przekazać taką sprawę do odpowiedniego organu nadzorującego w kraju, w którym spółka ma siedzibę.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymuje kolejnych pracowników Great Private Equity

Jak podano dziś na stronie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech dyrektorów oddziałów regionalnych ...
Czytaj dalej
xtb

Spadek przychodów i zysków XTB

Grupa XTB opublikowała wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2021 roku. W tym okresie broker ...
Czytaj dalej
bank nigerii

Bank Centralny Nigerii kończy współpracę z Bureau de Change

Bank Centralny Nigerii (CBN) niespodziewanie poinformował o zakończeniu sprzedaży i outsourcingu wymiany walutowej operatorom Bureau ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (28.07): Global Maxis, Status Markets, Gloffix…

Global Maxis na liście ostrzeżeń KNF Na liście ostrzeżeń publicznych Krajowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę