menu

Strona Główna > Newsy > BaFin dąży do lepszej ochrony klientów detalicznych

BaFin dąży do lepszej ochrony klientów detalicznych


Regulująca niemiecki rynek finansowy BaFin uznała, że klienci detaliczni w Niemczech powinni być chronieni przed utratą wszystkich swoich aktywów w przypadku bardzo niestabilnych sytuacji rynkowych w odniesieniu do obrotu kontraktami terminowymi. Z tego względu BaFin zamierza ograniczyć marketing, dystrybucję i sprzedaż kontraktów terminowych z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi.

Klienci detaliczni nie będą już mogli obracać tymi produktami. Kontrakty na różnice kursowe (CFD) z obowiązkiem dokonywania dodatkowych płatności zostały zakazane w 2017 roku. W opinii BaFin klienci detaliczni, którzy handlują produktami finansowymi wiążącymi się z obowiązkiem dokonywania dodatkowych płatności, są narażeni na znaczne ryzyko. W przypadku bardzo zmiennych sytuacji rynkowych produkty te mogą powodować nieograniczone straty.

Jeśli zainwestowany kapitał nie wystarcza na pokrycie strat, inwestorzy muszą wykorzystać swoje pozostałe aktywa. Klienci detaliczni mogą stracić znacznie więcej niż zainwestowany kapitał, a w przeszłości niektórzy inwestorzy byli zmuszeni do dokonywania sześciocyfrowych dopłat.

BaFin chce ograniczyć straty do zainwestowanej kwoty

Po wprowadzeniu zakazu obrotu kontraktami CFD z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi dla klientów detalicznych, BaFin zauważyła, że firmy coraz częściej wprowadzają do obrotu kontrakty terminowe typu futures z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi. Ponadto na rynku pojawia się obecnie coraz więcej mini i mikro produktów zbliżonych do kontraktów terminowych typu futures z dodatkowymi zobowiązaniami płatniczymi.

Ze względu na niewielki rozmiar kontraktu i odpowiadający mu niski próg wejścia, produkty te są przeznaczone specjalnie dla klientów detalicznych. Poprzez interwencję produktową BaFin chce zagwarantować, że w przyszłości straty ponoszone przez klientów detalicznych handlujących kontraktami terminowymi będą ograniczone do zainwestowanej kwoty, tak jak w przypadku kontraktów CFD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę