menu

Strona Główna > Newsy > BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard

BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard


Commerzbank miał zgłosić podejrzenie przestępstwa w spółce Wirecard, na kilka miesięcy przed wybuchem afery. Według doniesień Financial Times, niemiecki nadzór finansowy (BaFin) zignorował ostrzeżenie.

Commerzbank, będący jednym z największych i najstarszych banków w Niemczech, finansował przejęcie 2 indyjskich firm, przez Wirecard. Po serii artykułów Financial Times, w których poruszano temat nieprawidłowości w spółce, instytucja postanowiła dokładniej przyjrzeć się działaniom swojego partnera. Commerzbank, Deutsche Bank i inne banki, prowadzące interesy z Wirecard, rozpoczęły audyty wewnętrzne w marcu 2019 roku.

Wyniki dochodzenie sprawiły, że Commerzbank postanowił wycofać się ze współpracy z Wirecard. Szczegółowy raport banku na temat podejrzanych działań spółki trafił do BaFin’u w styczniu 2020 roku. Regulator odpowiedział jednak, że „nie ma natychmiastowego uzasadnienia dla działań egzekucyjnych”, ponieważ zna większość przedstawionych mu informacji.

Sceptycyzm BaFin’u miał wiązać się także z faktem, że pomimo złożenia zawiadomienia, Commerzbank nie opuścił konsorcjum banków, które utrzymywały odnawialną linię kredytową dla Wirecard na kwotę 1,75 mld euro. Podobno nie pozwalały na to jednak warunki umowy.

6 miesięcy po zgłoszeniu do regulatora, na rachunkach Wirecard wykryto brak 2 mld euro. 

Wybuch afery finansowej Wirecard AG

Zewnętrzna firma audytowa wykryła dziurę w budżecie Wirecard w czerwcu 2020 roku. Spółka została postawiona w stan upadłości. Jej dyrektor generalny Marcus Brown został aresztowany, a odpowiedzialny za finanse spółki Jan Marsalek uciekł i według niektórych źródeł przebywa na terenie Białorusi lub Rosji.

Skandal uderzył w niemieckie instytucje sprawujące nadzór nad rynkiem. W lipcu byli klienci Wirecard złożyli pozew przeciwko BaFin, w którym zarzucili mu opieszałość i zaniedbanie obowiązków. Negatywną ocenę na temat jego działań wystawił także unijny regulator ESMA, który przeprowadził własną ocenę jakości nadzorczej.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymuje kolejnych pracowników Great Private Equity

Jak podano dziś na stronie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech dyrektorów oddziałów regionalnych ...
Czytaj dalej
xtb

Spadek przychodów i zysków XTB

Grupa XTB opublikowała wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2021 roku. W tym okresie broker ...
Czytaj dalej
bank nigerii

Bank Centralny Nigerii kończy współpracę z Bureau de Change

Bank Centralny Nigerii (CBN) niespodziewanie poinformował o zakończeniu sprzedaży i outsourcingu wymiany walutowej operatorom Bureau ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (28.07): Global Maxis, Status Markets, Gloffix…

Global Maxis na liście ostrzeżeń KNF Na liście ostrzeżeń publicznych Krajowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę