menu

Strona Główna > Newsy > Bank Rosji: oszuści wykorzystują wzrost zainteresowania giełdą

Bank Rosji: oszuści wykorzystują wzrost zainteresowania giełdą


Valery Lyakh, szef departamentu przeciwdziałania nieuczciwym praktykom Banku Rosji, udzielił wywiadu dla TASS, w którym mówił o najpopularniejszych oszustwach inwestycyjnych oraz nowych metodach naciągaczy. 

Zapytany o to czy na rosyjskim rynku pojawiają się nowe pomysły na oszustwa, Lyakh odpowiedział, że istnieją takie obawy. Zdaniem urzędnika doświadczenia innych państw pokazują na wykorzystywany przez oszustów wzrost zainteresowania giełdą oraz nikłą wiedzę inwestorów. Prowadzi to do zwiększającej się liczby przypadków sprzedaży śmieciowych akcji, których dystrybucja przypomina sceny widziane w filmie „Wilk z Wall Street”. Inwestorzy są przekonywani, że ceny oferowanych papierów wartościowych wzrosną kilkukrotnie. W rzeczywistości za firmami, których akcje kupują, nie stoi żaden kapitał i nie mogą na nich zarobić ani nawet odzyskać zainwestowanych pieniędzy.

Zdaniem Valeriego Lyakha Forexowi oszuści coraz częściej sięgają po tak zwaną „sprzedaż w pudełku”. Oferowane przez nich produkty mają przynosić zysk, bez kłopotania inwestorów szczegółami. Według szefa departamentu przeciwdziałania nieuczciwym praktykom większość fałszywych brokerów działających na rosyjskim rynku, operuje z takich miejsc jak Wielka Brytania, Wyspy Marshalla, Cypr oraz Saint Vincent i Grenadyny. 

Niesłabnąca popularność kryptowalut

Z wywiadu dowiadujemy się również, że rosyjscy oszuści nadal chętnie wykorzystują przykrywkę w postaci kryptowalut. Związane z nimi hasła mają stać za 1/4 aktualnie działających piramid finansowych, atakujących mieszkańców kraju. Ponadto popularne są także przypadki sprzedaży nieistniejących albo tak egzotycznych kryptowalut, że nie mają one żadnej wartości.

Lyakh zauważył także, że udział zagranicznych piramid finansowych w „lokalnym rynku oszustw” osiągnął 46% co stanowi wzrost o 10% przez ostatnie 10 miesięcy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być pandemia – uważa urzędnik. Tego rodzaju nieuczciwe programy często nie opuszczają sieci operując wyłącznie w Internecie. Przez 9 miesięcy tego roku Bank Rosji zidentyfikował 140 podmiotów noszących znamiona piramid finansowych i skierował ich sprawy do organów ścigania.

Rady dla inwestorów: jak nie dać się oszukać?

Zapytany o to co radzi inwestorom, żeby nie padli ofiarą oszustów, Lyakh odpowiedział:

Przede wszystkim – nie spiesz się z decyzjami! Żaden broker nie prowadzi sprzedaży takiej jak Czarny piątek z 70% rabatem na akcje Apple – akcje to nie lodówka!

oraz dodał:

(…) najpierw trzeba sprawdzić, czy firma działa legalnie, czy posiada licencję. Pomyśl o tym, jak realne składa ci obietnice. To bardzo prosta i wszechstronna wskazówka, ale działa. Jeśli zamierzasz komuś powierzyć swoje pieniądze, poświęć trochę czasu i upewnij się, że nie jest oszustem.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę