menu

Strona Główna > Newsy > Banki na Kubie przestaną przyjmować dolary w gotówce

Banki na Kubie przestaną przyjmować dolary w gotówce


Od 21 czerwca kubańskie banki przestaną przyjmować dolary w gotówce, z powodu embarga nałożonego przez Stany Zjednoczone.

Kuba ma coraz większe trudności ze znalezieniem zagranicznych instytucji finansowych, które chciałby współpracować z bankami na wyspie, przy obsłudze i wymianie dolarów w gotówce. W ich skrytkach znajduje się zaś rekordowa ilość amerykańskich banknotów. Złożyły się na to dwie główne przyczyny.

Są nimi: zaostrzenie kontroli nad embargiem ze strony Stanów Zjednoczonych oraz zniesienie 10% podatku od deponowanych dolarów, do którego doszło w czerwcu 2020 roku. Władze wyspy zadecydowały o zlikwidowaniu obciążenia w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię. Ściślejszy nadzór nad przestrzeganiem sankcji USA (obowiązujących od 1958 roku) pojawił się zaś podczas rządów administracji Donalda Trumpa. W efekcie system finansowy Kuby znalazł się na krawędzi wydolności, a lokalne banki mają duże zasoby amerykańskiej gotówki, których nie mogą wymienić.

Biorąc pod uwagę przeszkody nałożone przez ekonomiczną blokadę Stanów Zjednoczonych, aby krajowy system bankowy mógł deponować za granicą gotówkę w dolarach amerykańskich, która jest gromadzona w kraju, podjęto decyzję o czasowym wstrzymaniu przyjmowania banknotów tej waluty w kubańskim systemie bankowym i finansowym – podano w komunikacie Banku Centralnego Kuby (BCC).

Władze Kuby proszą by nie przyjeżdżać z dolarami

Do ogłoszenia zmian doszło na antenie państwowego programu radiowo-telewizyjnego Mesa Redonda. Po odczytaniu komunikatu przez prezentera, odbyła się rozmowa z głównymi urzędnikami Banku Centralnego Kuby. Jego pierwszy wiceprezes, zapowiedział że osoby, które planują przyjechać na wyspę, będą musiały zabrać ze sobą inną walutę niż dolar.

Mieszkańcy kraju będą mieli czas, aby zdeponować amerykańską gotówkę na swoich kontach do 20 czerwca. Od 21 nie będą mogli już przeprowadzić tej operacji.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę