menu

Strona Główna > Newsy > Banki zapłaciły 12 mld EUR kar w 2020 roku

Banki zapłaciły 12 mld EUR kar w 2020 roku


Według badania Finbold, światowe instytucje finansowe, zapłaciły w zeszłym roku 12,01 mld EUR kar. Aż 3/4 tej kwoty stanowiły grzywny nałożone na amerykańskie banki.

Analitycy Finbold.com uwzględniali w swoich obliczeniach jedynie kary większe niż 500,000 EUR. Najczęstszym przewinieniem było naruszenie zasad AML, związanych z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Najwięcej kar bankowych (12) zapłaciły instytucje finansowe z USA. Kraj ten przodował także pod względem wysokości nałożonych grzywien.

Amerykańskie banki na czele stawki

Największą pojedynczą karą przyznaną w 2020 roku była grzywna wymierzona w Goldman Sachs. Amerykański bank zapłacił 3,3 mld EUR, za swój udział w aferze finansowej malezyjskiego funduszu 1MDB. Na drugim miejscu pod względem wysokości otrzymanej grzywny znalazło się Wells Fargo – 2,53 mld EUR za stworzenie milionów fałszywych kont. Ostatnie miejsce na podium zajął Goldman Sachs, który zapłacił 1,69 mld EUR za manipulacje na rynku metali szlachetnych.

7,6 mld EUR kar z 12 mld EUR, które nałożono łącznie w zeszłym roku na instytucje finansowe, zapłaciły więc 3 amerykańskie banki. Ogółem grzywny nałożono łącznie na 12 instytucji finansowych z USA, które obciążono w sumie na 9,39 mld EUR.

Australia, Izrael i Szwecja

Pod względem wysokości nałożonych kar, to właśnie banki z tych trzech państw znalazły się zaraz za instytucjami finansowymi ze Stanów Zjednoczonych. Żaden z nich nie otrzymał jednak kary powyżej 1 mld EUR.

Westpac zapłacił 770 mln EUR grzywny za naruszenie zasad AML i był jednym z 3 australijskich banków ukaranych w zeszłym roku. Instytucje finansowe z tego kraju zostały obciążone na łączną kwotę 829,30 mln EUR.

Całość z 762,97 mln EUR kar, nałożonych na izraelskie banki, spadła na Bank Hapoalim, który zapłacił za pomoc w masowym uchylaniu się od płacenia podatków.

4 miejsce zajęły banki ze Szwecji. 2 instytucje płatnicze z tego kraju zostały obciążone na 456,18 mln EUR.

W zestawieniu znalazł się także polski Idea Bank, który otrzymał w zeszłym roku 2,2 mln EUR grzywny. 

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (18.05): 24Trading, Solutions Markets, Olymp Trade…

Na liście ostrzeżeń pojawili się: 24Trading - www.24trading.co MangroupFX - www.mangroupfx.com Investigram - fr.investigram.com SKYWAY/NEEW ...
Czytaj dalej
broker pepperstone ostrzega przed oszustami

Pepperstone zmienia wymagania dla klientów korzystających z MT4/MT5

Broker Pepperstone, działający na rynku Forex i CFD, wprowadza istotne zmiany w warunkach handlowych, szczególnie ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Ożywienie gospodarcze w Chinach wciąż niezrównoważone

Kwietniowy wzrost gospodarczy Chin pozostawał niezrównoważony, a jego głównymi motorami były eksport i rynek nieruchomości ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (17.05): AgeFX, Goldstein, UnixBroker…

Na liście ostrzeżeń pojawili się: AgeFX - www.agefx.io Goldstein - www.goldstein-invest.com CapitalPartnerOnline - www.capital-partnersonline.com TopEpargne ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę