menu

Strona Główna > Newsy > Banki zapłaciły 12 mld EUR kar w 2020 roku

Banki zapłaciły 12 mld EUR kar w 2020 roku


Według badania Finbold, światowe instytucje finansowe, zapłaciły w zeszłym roku 12,01 mld EUR kar. Aż 3/4 tej kwoty stanowiły grzywny nałożone na amerykańskie banki.

Analitycy Finbold.com uwzględniali w swoich obliczeniach jedynie kary większe niż 500,000 EUR. Najczęstszym przewinieniem było naruszenie zasad AML, związanych z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Najwięcej kar bankowych (12) zapłaciły instytucje finansowe z USA. Kraj ten przodował także pod względem wysokości nałożonych grzywien.

Amerykańskie banki na czele stawki

Największą pojedynczą karą przyznaną w 2020 roku była grzywna wymierzona w Goldman Sachs. Amerykański bank zapłacił 3,3 mld EUR, za swój udział w aferze finansowej malezyjskiego funduszu 1MDB. Na drugim miejscu pod względem wysokości otrzymanej grzywny znalazło się Wells Fargo – 2,53 mld EUR za stworzenie milionów fałszywych kont. Ostatnie miejsce na podium zajął Goldman Sachs, który zapłacił 1,69 mld EUR za manipulacje na rynku metali szlachetnych.

7,6 mld EUR kar z 12 mld EUR, które nałożono łącznie w zeszłym roku na instytucje finansowe, zapłaciły więc 3 amerykańskie banki. Ogółem grzywny nałożono łącznie na 12 instytucji finansowych z USA, które obciążono w sumie na 9,39 mld EUR.

Australia, Izrael i Szwecja

Pod względem wysokości nałożonych kar, to właśnie banki z tych trzech państw znalazły się zaraz za instytucjami finansowymi ze Stanów Zjednoczonych. Żaden z nich nie otrzymał jednak kary powyżej 1 mld EUR.

Westpac zapłacił 770 mln EUR grzywny za naruszenie zasad AML i był jednym z 3 australijskich banków ukaranych w zeszłym roku. Instytucje finansowe z tego kraju zostały obciążone na łączną kwotę 829,30 mln EUR.

Całość z 762,97 mln EUR kar, nałożonych na izraelskie banki, spadła na Bank Hapoalim, który zapłacił za pomoc w masowym uchylaniu się od płacenia podatków.

4 miejsce zajęły banki ze Szwecji. 2 instytucje płatnicze z tego kraju zostały obciążone na 456,18 mln EUR.

W zestawieniu znalazł się także polski Idea Bank, który otrzymał w zeszłym roku 2,2 mln EUR grzywny. 

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
izraelska policja aresztuje 26 oszustów z rynku forex

Policja w Izraelu dokonała aresztowania w sprawie prania pieniędzy

Jak wynika z niepotwierdzonych doniesień przekazywanych przez serwis Finance Magnates, izraelska policja aresztowała jednego z ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com: traderki mają wyższy poziom wiedzy niż traderzy

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Capital.com, 50% kobiet traderów na platformie brokera na wszystkich rynkach ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę