menu

Strona Główna > Newsy > Banki zapłaciły 12 mld EUR kar w 2020 roku

Banki zapłaciły 12 mld EUR kar w 2020 roku


Według badania Finbold, światowe instytucje finansowe, zapłaciły w zeszłym roku 12,01 mld EUR kar. Aż 3/4 tej kwoty stanowiły grzywny nałożone na amerykańskie banki.

Analitycy Finbold.com uwzględniali w swoich obliczeniach jedynie kary większe niż 500,000 EUR. Najczęstszym przewinieniem było naruszenie zasad AML, związanych z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Najwięcej kar bankowych (12) zapłaciły instytucje finansowe z USA. Kraj ten przodował także pod względem wysokości nałożonych grzywien.

Amerykańskie banki na czele stawki

Największą pojedynczą karą przyznaną w 2020 roku była grzywna wymierzona w Goldman Sachs. Amerykański bank zapłacił 3,3 mld EUR, za swój udział w aferze finansowej malezyjskiego funduszu 1MDB. Na drugim miejscu pod względem wysokości otrzymanej grzywny znalazło się Wells Fargo – 2,53 mld EUR za stworzenie milionów fałszywych kont. Ostatnie miejsce na podium zajął Goldman Sachs, który zapłacił 1,69 mld EUR za manipulacje na rynku metali szlachetnych.

7,6 mld EUR kar z 12 mld EUR, które nałożono łącznie w zeszłym roku na instytucje finansowe, zapłaciły więc 3 amerykańskie banki. Ogółem grzywny nałożono łącznie na 12 instytucji finansowych z USA, które obciążono w sumie na 9,39 mld EUR.

Australia, Izrael i Szwecja

Pod względem wysokości nałożonych kar, to właśnie banki z tych trzech państw znalazły się zaraz za instytucjami finansowymi ze Stanów Zjednoczonych. Żaden z nich nie otrzymał jednak kary powyżej 1 mld EUR.

Westpac zapłacił 770 mln EUR grzywny za naruszenie zasad AML i był jednym z 3 australijskich banków ukaranych w zeszłym roku. Instytucje finansowe z tego kraju zostały obciążone na łączną kwotę 829,30 mln EUR.

Całość z 762,97 mln EUR kar, nałożonych na izraelskie banki, spadła na Bank Hapoalim, który zapłacił za pomoc w masowym uchylaniu się od płacenia podatków.

4 miejsce zajęły banki ze Szwecji. 2 instytucje płatnicze z tego kraju zostały obciążone na 456,18 mln EUR.

W zestawieniu znalazł się także polski Idea Bank, który otrzymał w zeszłym roku 2,2 mln EUR grzywny. 

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC udzielił 339 nowych licencji AFS w ubiegłym roku finansowym

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała, że w okresie od lipca 2020 roku ...
Czytaj dalej
FCA

FCA publikuje dane na temat inwestycji konsumenckich i określa cele do 2025 roku

Brytyjski nadzór finansowy opublikował dane na temat inwestycji konsumenckich oraz określił swoje cele na najbliższe ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

Ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Dzieje się tak, pomimo że OPEC ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny używają aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale finansowe

Chińska policja używa nowej aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale z wiadomościami finansowymi. Oprogramowanie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę