menu

Strona Główna > Newsy > Belgijski nadzór finansowy informuje o wzroście liczby oszustw

Belgijski nadzór finansowy informuje o wzroście liczby oszustw


W 2020 roku belgijskie Financial Services and Markets Authority (FSMA) otrzymało 1555 zgłoszeń dotyczących oszustw i nielegalnych programów inwestycyjnych. Jest to o 30% więcej niż w 2019 i prawie o 50% więcej niż w 2018 roku.

Według regulatora wzrost w statystykach wyjaśnia częściowo większa świadomość obywateli, którzy dużo częściej kontaktują się z FSMA w przypadku podejrzenia, że oferowana im usługa może być oszustwem. Około 74% z 1555 zgłoszeń w 2020 roku, dotyczyło fałszywych platform inwestycyjnych, ofert kredytowych, zarządzania majątkiem alternatywnych inwestycji oraz piramid finansowych.

Zgłoszenia oszustw, które wpłynęły do FSMA w 2020 roku

Zgłoszenia oszustw, które wpłynęły do FSMA w 2020 roku

Najpopularniejszym rodzajem oszustwa finansowego w Belgii były w ubiegłym roku różnego rodzaju nieuczciwe platformy tradingowe, oferujące dostęp do rynków takich jak Forex, kontrakty CFD, opcje binarne bądź kryptowaluty. FSMA odnotowało 474 przypadki tego rodzaju scamów. Oznacza to wzrost o 61% w stosunku do 2019 roku. Według szacunków regulatora doprowadziły one do strat rzędu 18,5 mln euro w okresie od maja 2019 do grudnia 2020 roku.

Nadzorca wyszczególnia, że działalność fałszywych platform inwestycyjnych opiera się na reklamach w mediach społecznościowych, takich jak Instagram i Facebook. Oszuści coraz częściej szukają ofiar również poprzez aplikacje randkowe. Oddzielną kategorią wyszczególnioną przez FSMA były kotłownie, czyli call-centers pozyskujące klientów do nieuczciwych programów inwestycyjnych. Także tutaj najczęściej są nimi fałszywi brokerzy. Kontakt telefoniczny jest jednak wypierany przez internetowe reklamy i liczba zgłoszonych kotłowni spadła o 26% w stosunku do 2019 roku.

Kampanie społeczne w Belgii

FSMA zaangażowało się w wiele akcji mających uczyć obywateli o zagrożeniach związanych z oszustwami inwestycyjnymi. W 2020 roku nadzór przeprowadził kilka kampanii społecznych. Kierował je do różnych grup wiekowych, począwszy od emerytów, a skończywszy na młodych inwestorach. Kampanie były prowadzone wielokanałowo, a jedna z nich odbywająca się pod nazwą „Oferta zbyt piękna, aby była prawdziwa? Zacznij od odmowy”, została zrealizowana całkowicie online. Ponadto belgijski nadzór finansowy udostępnia prosty quiz, w języku angielskim, który pozwala określić stopień zagrożenia oszustwem ze strony otrzymanej oferty inwestycyjnej.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda, jedna z największych europejskich giełd kryptowalutowych, poinformowała o uzyskaniu licencji na działanie w Kanadzie ...
Czytaj dalej
Sprzedaż detaliczna w UK - nowe dane makroekonomiczne

Sprzedaż detaliczna w UK – nowe dane makroekonomiczne

W piątek 21 stycznia o 8:00 opublikowano dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii ...
Czytaj dalej
USA - Existing Home Sales ponizej oczekiwań

USA – Existing Home Sales poniżej oczekiwań

Wskaźnik Existing Home Sales sygnałem do dalszych spadków indeksu DXY na wykresie minutowym. To kolejna już ...
Czytaj dalej
Bezrobocie w USA 2022

Bezrobocie w USA – jest gorzej niż myśleliśmy

Opublikowano aktualne dane na temat liczby osób bezrobotnych w USA. Nie mamy najlepszych wieści dla ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę