menu

Strona Główna > Newsy > Belgijski nadzór finansowy informuje o wzroście liczby oszustw

Belgijski nadzór finansowy informuje o wzroście liczby oszustw


W 2020 roku belgijskie Financial Services and Markets Authority (FSMA) otrzymało 1555 zgłoszeń dotyczących oszustw i nielegalnych programów inwestycyjnych. Jest to o 30% więcej niż w 2019 i prawie o 50% więcej niż w 2018 roku.

Według regulatora wzrost w statystykach wyjaśnia częściowo większa świadomość obywateli, którzy dużo częściej kontaktują się z FSMA w przypadku podejrzenia, że oferowana im usługa może być oszustwem. Około 74% z 1555 zgłoszeń w 2020 roku, dotyczyło fałszywych platform inwestycyjnych, ofert kredytowych, zarządzania majątkiem alternatywnych inwestycji oraz piramid finansowych.

Zgłoszenia oszustw, które wpłynęły do FSMA w 2020 roku

Zgłoszenia oszustw, które wpłynęły do FSMA w 2020 roku

Najpopularniejszym rodzajem oszustwa finansowego w Belgii były w ubiegłym roku różnego rodzaju nieuczciwe platformy tradingowe, oferujące dostęp do rynków takich jak Forex, kontrakty CFD, opcje binarne bądź kryptowaluty. FSMA odnotowało 474 przypadki tego rodzaju scamów. Oznacza to wzrost o 61% w stosunku do 2019 roku. Według szacunków regulatora doprowadziły one do strat rzędu 18,5 mln euro w okresie od maja 2019 do grudnia 2020 roku.

Nadzorca wyszczególnia, że działalność fałszywych platform inwestycyjnych opiera się na reklamach w mediach społecznościowych, takich jak Instagram i Facebook. Oszuści coraz częściej szukają ofiar również poprzez aplikacje randkowe. Oddzielną kategorią wyszczególnioną przez FSMA były kotłownie, czyli call-centers pozyskujące klientów do nieuczciwych programów inwestycyjnych. Także tutaj najczęściej są nimi fałszywi brokerzy. Kontakt telefoniczny jest jednak wypierany przez internetowe reklamy i liczba zgłoszonych kotłowni spadła o 26% w stosunku do 2019 roku.

Kampanie społeczne w Belgii

FSMA zaangażowało się w wiele akcji mających uczyć obywateli o zagrożeniach związanych z oszustwami inwestycyjnymi. W 2020 roku nadzór przeprowadził kilka kampanii społecznych. Kierował je do różnych grup wiekowych, począwszy od emerytów, a skończywszy na młodych inwestorach. Kampanie były prowadzone wielokanałowo, a jedna z nich odbywająca się pod nazwą „Oferta zbyt piękna, aby była prawdziwa? Zacznij od odmowy”, została zrealizowana całkowicie online. Ponadto belgijski nadzór finansowy udostępnia prosty quiz, w języku angielskim, który pozwala określić stopień zagrożenia oszustwem ze strony otrzymanej oferty inwestycyjnej.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę