menu

Strona Główna > Newsy > Biały Dom wzywa OPEC do zwiększenia wydobycia ropy

Biały Dom wzywa OPEC do zwiększenia wydobycia ropy


Zdaniem administracji Bidena, decyzja krajów OPEC o stopniowym łagodzeniu ograniczenia wydobycia ropy jest niewystarczająca. W Stanach Zjednoczonych średnia krajowa cena za galon benzyny wynosi obecnie 3,186 USD, czyli o 1 USD więcej niż w ubiegłym roku. Do wystosowania apelu do OPEC skłoniły Bidena obawy o inflację w USA.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy spoza OPEC, osiągnęli porozumienie w sprawie stopniowego ograniczania cięć na poziomie 5,8 mln baryłek dziennie przewidzianych do września 2022 roku. – Współpracujemy z członkami OPEC w sprawie znaczenia konkurencyjności dla ustalania cen – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w oświadczeniu opublikowanym przez CNBC. – Konkurencyjne rynki energii zapewnią niezawodne i stabilne dostawy energii, a OPEC musi zrobić więcej, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze – dodał.

Cena ropy na rynkach rośnie

Przedstawiciele administracji Bidena rozmawiali w tym tygodniu z przedstawicielami OPEC w Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innymi członkami OPEC, chcąc wpłynąć na zmianę decyzji. Ceny benzyny w USA wzrosły w tym roku, ponieważ popyt na produkty naftowe odbudowuje się. Średnia cena za galon benzyny wzrosła z 3,143 USD do 3,186 USD w ciągu miesiąca.

Ponadto w ciągu ostatniego roku ceny wzrosły nieco więcej niż o 1 USD. Podobnie w maju, gdy średnia krajowa cena przekroczyła granicę 3 USD po raz pierwszy od 2014 roku. Ceny ropy naftowej odzwierciedlają wątpliwości co do ożywienia gospodarczego z powodu wariantu delta Covid-19.

OPEC oczekuje, że ostatnie komplikacje spowodowane pandemią nie wpłyną na popyt. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła swoje prognozy. Również rząd USA utrzymał prognozę wzrostu na rok 2021 roku, ale obniżył ją na rok 2022. Z raportu OPEC wynika, że popyt na ropę wzrośnie o 5,95 mln baryłek dziennie, natomiast zużycie paliw wzrośnie o 3,28 mln baryłek dziennie do 2022 roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę