menu

Strona Główna > Newsy > Biały Dom wzywa OPEC do zwiększenia wydobycia ropy

Biały Dom wzywa OPEC do zwiększenia wydobycia ropy


Zdaniem administracji Bidena, decyzja krajów OPEC o stopniowym łagodzeniu ograniczenia wydobycia ropy jest niewystarczająca. W Stanach Zjednoczonych średnia krajowa cena za galon benzyny wynosi obecnie 3,186 USD, czyli o 1 USD więcej niż w ubiegłym roku. Do wystosowania apelu do OPEC skłoniły Bidena obawy o inflację w USA.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy spoza OPEC, osiągnęli porozumienie w sprawie stopniowego ograniczania cięć na poziomie 5,8 mln baryłek dziennie przewidzianych do września 2022 roku. – Współpracujemy z członkami OPEC w sprawie znaczenia konkurencyjności dla ustalania cen – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w oświadczeniu opublikowanym przez CNBC. – Konkurencyjne rynki energii zapewnią niezawodne i stabilne dostawy energii, a OPEC musi zrobić więcej, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze – dodał.

Cena ropy na rynkach rośnie

Przedstawiciele administracji Bidena rozmawiali w tym tygodniu z przedstawicielami OPEC w Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innymi członkami OPEC, chcąc wpłynąć na zmianę decyzji. Ceny benzyny w USA wzrosły w tym roku, ponieważ popyt na produkty naftowe odbudowuje się. Średnia cena za galon benzyny wzrosła z 3,143 USD do 3,186 USD w ciągu miesiąca.

Ponadto w ciągu ostatniego roku ceny wzrosły nieco więcej niż o 1 USD. Podobnie w maju, gdy średnia krajowa cena przekroczyła granicę 3 USD po raz pierwszy od 2014 roku. Ceny ropy naftowej odzwierciedlają wątpliwości co do ożywienia gospodarczego z powodu wariantu delta Covid-19.

OPEC oczekuje, że ostatnie komplikacje spowodowane pandemią nie wpłyną na popyt. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła swoje prognozy. Również rząd USA utrzymał prognozę wzrostu na rok 2021 roku, ale obniżył ją na rok 2022. Z raportu OPEC wynika, że popyt na ropę wzrośnie o 5,95 mln baryłek dziennie, natomiast zużycie paliw wzrośnie o 3,28 mln baryłek dziennie do 2022 roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę