menu

Strona Główna > Newsy > Bill Hwang w centrum zamieszania na rynku inwestycyjnym

Bill Hwang w centrum zamieszania na rynku inwestycyjnym


Koreański inwestor Bill Hwang ponownie znalazł się w centrum zamieszania, do którego doszło na światowym rynku inwestycyjnym.

W 2012 roku Hwang, jako zarządzający funduszem Tiger Asia Management, zawarł ugodę z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która zarzuciła mu stosowanie insider tradingu i próby manipulowania kursami akcji. Koreańczyk nie przyznał się wtedy do winy, ale w ramach ugody zapłacił 44 mln USD i stracił możliwość pracy w sektorze zarządzania aktywami. Rok później otworzył jednak Archegos Capital Management – „rodzinny” fundusz zarządzający aktywami w wysokości 10 mld USD.

Tym razem Hwang został zmuszony do wielkiej wyprzedaży swoich aktywów o wartości ponad 20 mld USD. Pośrednim powodem było działanie banków, które od kilku lat kredytowały inwestycje czynione przez Hwanga. Goldman Sachs, Morgan Stanley i Credit Suisse swoimi kredytami, w zamian za odpowiednie prowizje, napędzały miliardowe, lewarowane inwestycje Koreańczyka. Co ciekawe, Goldman Sachs jeszcze w 2018 roku nie miał ochoty na jakąkolwiek współpracę z Hwangiem, ale jednak skreślił jego fundusz z czarnej listy.

Regulatorzy zapowiadają zmiany w przepisach

Dzięki lewarowanym inwestycjom Hwanga wartość spółki ViacomCBS w ubiegłym roku wzrosła o blisko 300%. Inwestycje prawdopodobnie okazały się chybione, ponieważ niedawno Brokerzy obsługujący Archegos Capital wezwali firmę do uzupełnienia kapitałów (tzw. margin call), co świadczy o tym, że kapitał posiadany przez spółkę nie pokrywał pożyczonych przez banki środków na lewarowane transakcje. Według Bloomberga, sytuacja Archegos to jeden z największych margin calli w historii. Stąd właśnie wspomniana wyprzedaż aktywów, która ma służyć zgromadzeniu wymaganych środków.

Wraz z ujawnianiem kolejnych szczegółów, w jaki sposób banki umożliwiały Archegos gromadzenie ogromnego kapitału, coraz bardziej widoczne stają się martwe punkty, które nie pozwalają na skuteczne zarządzanie ryzykiem. Regulatorzy już nieśmiało wysyłają sygnały o nadchodzących nowych przepisach. Urzędnicy SEC zasygnalizowali bankom, że zamierzają nadać wyższy priorytet ujawnianiu informacji o transakcjach przez fundusze hedgingowe, jednocześnie znajdując sposoby na rozwiązanie kwestii ryzyka i dźwigni finansowej.

Banki mogą stracić nawet 10 mld USD

Według osób zaangażowanych w margin call jasne jest, że podmioty finansujące Hwanga, takie jak Nomura Holdings, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Credit Suisse, miały informacje dotyczące działań Archegos. Ich zdaniem, firmy te wiedziały o transakcjach, które finansowały, a także miały pewien wgląd w całkowite zadłużenie Archegos.

Kredytodawcy mogli jednak nie wiedzieć, że Hwang zajmował równocześnie pozycje w wielu firmach, zwiększając dźwignię finansową na tych samych akcjach. Większość klientów nalega na takie rozwiązania, jednak w oczywisty sposób ogranicza to zdolność zarządzania ryzykiem przez kredytodawcę. Podczas gdy większość klientów nalega na taką nieprzejrzystość, ma to oczywiste implikacje dla zdolności kredytodawcy do zarządzania ryzykiem: likwidacja serii dużych, lewarowanych zakładów zawartych na jednym rachunku to jedna rzecz, ale robienie tego w momencie, gdy konkurencyjne banki likwidują te same pozycje posiadane przez tego samego klienta, to zupełnie inny problem. Zdaniem analityków JPMorgan Chase, w zaistniałej sytuacji niektóre banki mogą ponieść łączne straty w wysokości 10 mld USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (21.04): Monfex, FINEXRO, CryptoZone24

Na listach ostrzeżeń umieszczono: BITOMATIC - www.bitomatic.io / www.bitomatic.app FINEXRO - www.finexro.com CFD GLOBE - ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę