Strona Główna > Newsy > Binance ostrzega przed telefonicznymi oszustwami w Polsce

Binance ostrzega przed telefonicznymi oszustwami w Polsce


Binance przestrzega polskich użytkowników przed oszustami, którzy podszywają się pod jego pracowników. Giełda kryptowalut otworzyła specjalną linię wsparcia dla ofiar oraz zamieściła w tej sprawie wpis na swoim blogu.

Binance poinformowało, że otrzymuje coraz więcej zawiadomień o oszustach dzwoniących do mieszkańców Polski, którzy podszywają się pod jego pracowników. W związku z tym giełda wydała ostrzeżenie i przedstawiła instrukcję postępowania dla poszkodowanych.

Schemat działania oszustów

Scamerzy dzwonią do ofiar podając się za pracowników Binance. Oferują pomoc w inwestowaniu oraz wysokie i pewne zyski. Następnie oszuści pomagają założyć konto na giełdzie, korzystając z oprogramowania, które umożliwia im zdalny dostęp do komputera ofiary (np. AnyDesk). Pod ich kierunkiem, inwestor wpłaca pieniądze na konto na Binance. Na końcu fałszywi pracownicy giełdy wymieniają środki na kryptowaluty i przesyłają je na własny adres poza giełdą. Ofiara zostaje okradziona.

Binance nigdy nie dzwoni do klientów

Giełda kryptowalut zwróciła uwagę na szereg kwestii, które powinny zapalić lamki ostrzegawcze. Binance wymienia, że jego pracownicy nigdy: 

  • nie kontaktują się z klientami telefonicznie, jedyną oficjalną metodą komunikacji z supportem giełdy jest czat (tutaj),

  • nie pytają o wrażliwe dane, takie jak hasła,

  • nie proszą o przesłanie środków pod specjalny adres,

  • nie oferują pomocy przy wpłacie lub zakładaniu konta,

  • nie obiecują zysków i nie pomagają przy inwestowaniu,

  • nie proszą o zainstalowanie jakiegokolwiek programu na komputerze lub telefonie. 

W razie wątpliwości Binance udostępnia formularz, przez który można sprawdzić, czy rzeczywiście kontaktuje się z nami jego pracownik: https://www.binance.com/pl/official-verification

Zostałeś oszukany – co teraz?

Binance podaje, że w pierwszej kolejności należy zgłosić sprawę do jego obsługi. Jeżeli kryptowaluty nie opuściły giełdy, wciąż istnieje szansa na ich zablokowanie. Liczy się czas, ponieważ jeśli oszustom uda się je wyprowadzić, będą praktycznie nie do odzyskania.

Dla poszkodowanych otwarto specjalną linię wsparcia, przez którą można szybko skontaktować się z polskojęzyczną obsługą klienta. Wystarczy przejść do podstrony https://www.binance.com/pl/chat i wybrać temat „Ofiary oszustwa z Polski (for Polish users)”. 

Jak zgłosić kryptowalutowe oszustwo policji?

Kolejne krokiem postępowania jest zgłoszenie sprawy policji. Binance radzi, żeby przygotować wszystkie dane związane z oszustwem. Wśród nich wymienia adres portfela ofiary i jej numer konta na giełdzie oraz adres email, numer telefonu i wszystkie inne dane kontaktowe fałszywego pracownika. Pomocne mogą okazać się także szczegóły transakcji, czyli: hash, adres na jaki przesłano środki, data transakcji, kwota i rodzaj waluty.

Podczas zgłaszania wyłudzenia można przypomnieć policjantom, że Binance współpracuje przy wszystkich tego rodzaju sprawach, a oficjalny kanał kontaktowy dla służb to formularz: https://www.binance.com/pl/support/law-enforcement.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Finfluencerzy z największym wpływem na decyzje inwestorów

Nowe badanie przeprowadzone przez CMC Markets ujawnia, że traderzy detaliczni coraz częściej ufają finfluencerom, stawiając ...

Kryptowaluty z najlepszym zwrotem w tym tygodniu. Co dalej z altami?

Traderzy na całym świecie śledzą na bieżąco wykresy najpopularniejszych altcoinów, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającego ...

Vantage zablokowane we Włoszech przez Consob

Włoski regulator rynku finansowego, Consob, zaskoczył rynek, umieszczając znanego brokera Vantage, na swojej liście ostrzeżeń ...

BONK i PEPE z nowymi szczytami, ale kolejny memecoin ma szansę niedługo je prześcignąć

Memecoins takie jak BONK i PEPE osiągają nowe rekordy, a wkrótce do ich grona może ...
Przewiń na górę
Exit mobile version