Bitfinex zmienia bank: do Hong Kongu przez Polskę i Puerto Rico
Jedna z największych giełd kryptowalutowych Bitfinex zmieniła swój bank, na ogół nie ma nic szczególnego w tym, że taka instytucja zmienia swojego partnera. Jednak w wypadku tej giełdy jest to już kolejna zmiana banku w swojej historii i ponownie wiąże się z tym niejasna sytuacja. W zeszłym tygodniu giełda ogłosiła, że tymczasowo przestała akceptować depozyty fiskalne i przelewy bankowe.
Bitfinex został założony w 2012 roku i posiada licencję regulatora z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Jest obecnie jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych na świecie. Według serwisu coinmarketcap.com, giełda w ciągu 24 godzin realizuje średnio transakcje o wartości 239,3 milionów USD. Od początku swojego istnienia wielokrotnie zmieniała swoją obsługę bankową.
Według serwisu The Block, giełda używa obecnie konta w banku The Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC). Co ciekawe, aktualna nazwa właściciela konta to Prosperity Revenue Merchandising Limited. Ogłoszenie sprzed dwóch tygodni zawiązuje się z informacją podaną wcześniej przez The Block, jako iż HSBC zaprzestało współpracy z giełdą, gdyż nie znała prawdziwej tożsamości swojego klienta. Bitfinex otworzył wówczas konto pod nazwą Global Trading Solutions.
Wątek polski
Giełda posiada również konto w holenderskiej korporacji ING i polskim Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. W tym ostatnim jest zarejestrowana pod nazwą firmy z siedzibą w Panamie. W kwietniu 2018 roku nasza rodzima policja wpadła na trop dwóch innych południowoamerykańskich firm, które przechowywały w tym banku pieniądze pochodzące z handlu kokainą. W ramach akcji policyjnej zabezpieczono setki milionów dolarów. Polskie media sugerowały wówczas, że może istnieć połączenie pomiędzy tymi firmami i serwisem Bitfinex, ale giełda stanowczo to zdementowała.
Największa giełda niewypłacalna?
Przez długi okres czasu giełda korzystała z usług amerykańskiego banku Wells Fargo, ale w kwietniu 2017 roku bank ten wypowiedział swoją umowę. Bitfinex wystosował pozew, ale wycofał go w ciągu tygodnia. Wówczas stał się klientem Noble Bank of Puerto Rico, który jednak zbankrutował na początku października 2018 roku. Obecnie wystawiony jest na sprzedaż za jedyne 5 milionów USD. Po wiadomości o upadku Noble Bank krążyły plotki, że Bitfinex jest niewypłacalny. Giełda na swoim blogu stwierdziła, że doświadcza po prostu wzlotów i upadków, które są wynikiem decyzji z 2015 roku o przyjmowaniu wpłat w klasycznych walutach. Poniżej część wpisu:
Bitfinex jest jak najbardziej wypłacalny, a mnożące się artykuły, które twierdzą inaczej, nie zmienią tego. Historie i zarzuty, które obecnie krążą w sieci, uwzględniające podmiot zwany Noble Bank, nie mają wpływu na naszą działalność, zdolność przetrwania ani wypłacalność.