menu

Strona Główna > Newsy > Brytyjscy inwestorzy tracili 87 410 funtów dziennie na oszustwach inwestycyjnych w 2017

Brytyjscy inwestorzy tracili 87 410 funtów dziennie na oszustwach inwestycyjnych w 2017


Financial Conduct Authority (FCA) wzywa do szczególnej ostrożności w związku z oszustwami inwestycyjnymi online. Oszuści oferujący inwestycje w opcje binarne, kontrakty CFD, waluty i kryptowaluty najczęściej promują się online, w szczególności poprzez media społecznościowe. W celu ściągnięcia inwestorów obiecują wysokie zyski używając do tego wizerunku luksusowych przedmiotów, w tym zegarków czy samochodów. Jeśli uda im się skłonić kogoś do inwestycji, to po prostu zmieniają ceny danego instrumentu na platformie, tworzą absurdalne klauzule wypłaty czy po prostu zamykają konta klientów odmawiając przy tym zwrotu pieniędzy. Według FCA w 2017 roku inwestorzy tracili 87,410 funtów dziennie w związku z oszustwami powiązanymi z opcjami binarnymi.

W związku z tym, ostatnimi czasy nadzór nad opcjami binarnymi w Wielkiej Brytanii przeszedł z brytyjskiej Komisji ds. Hazardu do rąk FCA. Oprócz tego, instrument ten może zostać zakazany w Wielkiej Brytanii jak i w całej Europie, jeśli tylko propozycje ESMA zostaną przyjęte.

Wzrost liczby osób atakowanych w internecie oznacza, że zmienił się profil docelowych ofiar oszustw. Podczas gdy w przeszłości osoby powyżej 55 lat były najbardziej zagrożone takim precedensem, teraz według badań FCA przeprowadzonych w ramach kampanii ScamSmart najbardziej zagrożone są osoby do 25 roku życia. Osoby w tym przedziale sześciokrotnie częściej ufają ofercie inwestycyjnej dostarczonej przez media społecznościowe, niż te w wieku powyżej 55 lat. Również osoby poniżej 50 lat są znacznie bardziej narażone na oszustwa z wykorzystaniem opcji binarnych.

Więcej niż jeden na pięciu (ok. 23%) respondentów przyznało, że internetowe opinie zwiększają ich zaufanie do firmy. Problem w tym, że oszuści zazwyczaj tworzą bardzo profesjonalnie wyglądające strony i platformy handlowe, które zawierają dodatkowo fałszywe opinie i referencje klientów, które tym bardziej przyciągają potencjalnych inwestorów. Aż prawie co dziesiąta osoba (11%) przyznaje, że nie sprawdza czy dana firma istnieje w jakimś rejestrze, ani czy jest regulowana przez odpowiedni organ.

Kampania FCA SmartScam zachęca osoby rozważające jakąkolwiek inwestycje do szczegółowego zapoznania się z witryną kampanii. Zawarte są tam odpowiednie narzędzia online oraz lista ostrzeżeń, dzięki której mogą dowiedzieć się o ryzyku związanym z daną inwestycją. Można tam również wyświetlić listę firm, które zostały namierzone przez FCA i działają bez zezwolenia.

Mark Steward, jeden z dyrektorów FCA skomentował to następująco:

Ponieważ ludzie stali się sceptycznie nastawieni wobec ofert prezentowanych przez telefon oraz zmieniły się nawyki konsumenckie, zaobserwowaliśmy zwiększanie się ilości oszustw przeprowadzanych online.

Przed dokonaniem inwestycji w Internecie sprawdź, kim jest oferent oraz czy jest autoryzowany przez FCA. Dowiedz się jak unikać oszustów na stronie SmartScam, a jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość – nie inwestuj.

Nick Hewer, który wspiera kampanię, dodał:

Ilość pieniędzy traconych dziennie przez oszustwa online, takie jak te związane z opcjami binarnymi, jest naprawdę oszałamiająca. Ważne, aby wszyscy ludzie w mediach społecznościowych byli wyjątkowo ostrożni w rozmowach oraz oglądając reklamy, które odnoszą się do szybkich wygranych lub gwarantowanych zysków, szczególnie w przypadku osób lub firm, których nie znają.

Pamiętaj – jeśli coś brzmi zbyt idealnie, żeby było prawdziwie, prawdopodobnie takim nie jest. Jeśli dostaniesz atrakcyjną ofertę, sprawdź listę FCA i zasięgnij opinii kogoś bezstronnego. Co więcej, jeśli otrzymasz wiadomość o inwestycji od kogoś, kogo nie znasz, po prostu ją usuń.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty kapitału przez oszustwo inwestycyjne, FCA zaleca konsumentom aby:

  • Odrzucali nieznane oferty inwestycyjne, zarówno spotkane w internecie jak i te zaoferowane przez telefon;
  • Przed rozpoczęciem inwestycji sprawdzali rejestr FCA (i nie tylko), dzięki temu dowiedzą się, czy dana firma jest upoważniona do prowadzenia tego typu działań;
  • Uzyskali bezstronną opinie przed zainwestowaniem.

Całe oświadczenie FCA tutaj

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (21.01): NSX Capital, Infinitrade…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: NSX Capital / NSXCapital - nsxcapital.com Infinitrade (A&E Products Ltd) ...
Czytaj dalej
czy nowe prawo zaszkodzi rynkowi CFD w niemczech

Analiza: Czy nowe prawo podatkowe zaszkodzi rynkowi CFD w Niemczech?

Niemieccy inwestorzy obracający różnymi instrumentami pochodnymi zostaną objęci nowym podatkiem od zysków kapitałowych. To efekt ...
Czytaj dalej
trader of the month tickmill

Tickmill: trader grudnia zarobił 183 tys. USD

Traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Lei, który zarobił w grudniu 183 tysiące dolarów, osiągając ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro przywraca sprawność systemów po awarii

Społecznościowa platforma inwestycyjna eToro poinformowała, ze przywróciła pełną funkcjonalność systemu. Spółka przeprosiła także swoich klientów, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę