menu

Brytyjscy inwestorzy tracili 87 410 funtów dziennie na oszustwach inwestycyjnych w 2017


Financial Conduct Authority (FCA) wzywa do szczególnej ostrożności w związku z oszustwami inwestycyjnymi online. Oszuści oferujący inwestycje w opcje binarne, kontrakty CFD, waluty i kryptowaluty najczęściej promują się online, w szczególności poprzez media społecznościowe. W celu ściągnięcia inwestorów obiecują wysokie zyski używając do tego wizerunku luksusowych przedmiotów, w tym zegarków czy samochodów. Jeśli uda im się skłonić kogoś do inwestycji, to po prostu zmieniają ceny danego instrumentu na platformie, tworzą absurdalne klauzule wypłaty czy po prostu zamykają konta klientów odmawiając przy tym zwrotu pieniędzy. Według FCA w 2017 roku inwestorzy tracili 87,410 funtów dziennie w związku z oszustwami powiązanymi z opcjami binarnymi.

W związku z tym, ostatnimi czasy nadzór nad opcjami binarnymi w Wielkiej Brytanii przeszedł z brytyjskiej Komisji ds. Hazardu do rąk FCA. Oprócz tego, instrument ten może zostać zakazany w Wielkiej Brytanii jak i w całej Europie, jeśli tylko propozycje ESMA zostaną przyjęte.

Wzrost liczby osób atakowanych w internecie oznacza, że zmienił się profil docelowych ofiar oszustw. Podczas gdy w przeszłości osoby powyżej 55 lat były najbardziej zagrożone takim precedensem, teraz według badań FCA przeprowadzonych w ramach kampanii ScamSmart najbardziej zagrożone są osoby do 25 roku życia. Osoby w tym przedziale sześciokrotnie częściej ufają ofercie inwestycyjnej dostarczonej przez media społecznościowe, niż te w wieku powyżej 55 lat. Również osoby poniżej 50 lat są znacznie bardziej narażone na oszustwa z wykorzystaniem opcji binarnych.

Więcej niż jeden na pięciu (ok. 23%) respondentów przyznało, że internetowe opinie zwiększają ich zaufanie do firmy. Problem w tym, że oszuści zazwyczaj tworzą bardzo profesjonalnie wyglądające strony i platformy handlowe, które zawierają dodatkowo fałszywe opinie i referencje klientów, które tym bardziej przyciągają potencjalnych inwestorów. Aż prawie co dziesiąta osoba (11%) przyznaje, że nie sprawdza czy dana firma istnieje w jakimś rejestrze, ani czy jest regulowana przez odpowiedni organ.

Kampania FCA SmartScam zachęca osoby rozważające jakąkolwiek inwestycje do szczegółowego zapoznania się z witryną kampanii. Zawarte są tam odpowiednie narzędzia online oraz lista ostrzeżeń, dzięki której mogą dowiedzieć się o ryzyku związanym z daną inwestycją. Można tam również wyświetlić listę firm, które zostały namierzone przez FCA i działają bez zezwolenia.

Mark Steward, jeden z dyrektorów FCA skomentował to następująco:

Ponieważ ludzie stali się sceptycznie nastawieni wobec ofert prezentowanych przez telefon oraz zmieniły się nawyki konsumenckie, zaobserwowaliśmy zwiększanie się ilości oszustw przeprowadzanych online.

Przed dokonaniem inwestycji w Internecie sprawdź, kim jest oferent oraz czy jest autoryzowany przez FCA. Dowiedz się jak unikać oszustów na stronie SmartScam, a jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość – nie inwestuj.

Nick Hewer, który wspiera kampanię, dodał:

Ilość pieniędzy traconych dziennie przez oszustwa online, takie jak te związane z opcjami binarnymi, jest naprawdę oszałamiająca. Ważne, aby wszyscy ludzie w mediach społecznościowych byli wyjątkowo ostrożni w rozmowach oraz oglądając reklamy, które odnoszą się do szybkich wygranych lub gwarantowanych zysków, szczególnie w przypadku osób lub firm, których nie znają.

Pamiętaj – jeśli coś brzmi zbyt idealnie, żeby było prawdziwie, prawdopodobnie takim nie jest. Jeśli dostaniesz atrakcyjną ofertę, sprawdź listę FCA i zasięgnij opinii kogoś bezstronnego. Co więcej, jeśli otrzymasz wiadomość o inwestycji od kogoś, kogo nie znasz, po prostu ją usuń.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty kapitału przez oszustwo inwestycyjne, FCA zaleca konsumentom aby:

  • Odrzucali nieznane oferty inwestycyjne, zarówno spotkane w internecie jak i te zaoferowane przez telefon;
  • Przed rozpoczęciem inwestycji sprawdzali rejestr FCA (i nie tylko), dzięki temu dowiedzą się, czy dana firma jest upoważniona do prowadzenia tego typu działań;
  • Uzyskali bezstronną opinie przed zainwestowaniem.

Całe oświadczenie FCA tutajJesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

FCA publikuje ostrzeżenie przed kolejną firmą

FCA ostrzega przed 365 Binary Option

Brytyjski organ nadzoru finansowego Financial Conduct Authority (FCA) wydał ostrzeżenie przed nieuregulowanym brokerem, który próbuje ...
Czytaj dalej
Poznaliśmy Tradera Miesiąca za lipiec 2018

Trader miesiąca w Tickmill z 204,87% zwrotu (Lipiec)

Brytyjski broker Tickmill po raz kolejny wybrał Tradera Miesiąca, tak więc w lipcu ten tytuł należy do ...
Czytaj dalej
Popularny broker powoli odzyskuje zaufanie

IronFx powoli wychodzi na prostą

W jednym z poprzednich wpisów informowaliśmy o perypetiach popularnego brokera IronFX, dotyczących niewypłacania środków swoim ...
Czytaj dalej
CySEC upomina brytyjskich brokerów

Cypryjski regulator pośpiesza brytyjskich brokerów

Wyspiarski regulator The Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC) opublikował informacje, w której przypomina brytyjskim brokerem, że ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę