menu

Strona Główna > Newsy > Brytyjscy klienci stracili 78 mln GBP w firmach-klonach

Brytyjscy klienci stracili 78 mln GBP w firmach-klonach


Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wystosował ostrzeżenie dotyczące rosnącej liczby podmiotów, które podszywają się pod spółki inwestycyjne. Regulator wspomniał też, że w okresie od stycznia do grudnia 2020 klienci stracili blisko 78 mln GBP inwestując w firmy, które udają legalnie działających brokerów.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem FCA, oszukani klienci tracili w ubiegłym roku średnio 45 242 GBP. Organ regulacyjny wskazał również, że pandemia koronawirusa wpłynęła na wzrost liczby tego typu oszustw. Aż 77% inwestorów w Wielkiej Brytanii przyznało, że nie mieli świadomości, że firmy podszywają się pod legalnych brokerów.

FCA rekomenduje, aby przed dokonaniem inwestycji sprawdzić status regulacyjny i adres spółki w odpowiednich rejestrach. Ponadto regulator namawia klientów do kontaktu telefonicznego z firmą pod numerem wskazanym w rejestrze FCA, aby mieć pewność, że korzysta się z usług rzeczywistej spółki.

Regulator uruchamia kampanię ScamSmart

Oszuści wykorzystują pisma i strony internetowe przypominające materiały legalnych firm i zachęcają inwestorów do sprawdzenia numeru referencyjnego firmy (FRN) w rejestrze FCA. Chcą w ten sposób brzmieć w pełni przekonująco. W ubiegłym roku FCA wydała ostrzeżenia w odniesieniu do ponad 1100 firm, w tym klonów. Liczba ostrzeżeń była dwukrotnie wyższa niż w 2019 roku. Po wykryciu klonów legalnych firm FCA współpracuje z National Economic Crime Centre (NECC) i National Cyber Security Centre, aby zlikwidować ich strony internetowe.

Najnowsze ostrzeżenie FCA oraz dane związane z oszustwami obejmującymi klony brokerów zostały opublikowane w ramach kampanii ScamSmart. Jej celem jest edukacja inwestorów w zakresie rosnącej liczby oszustw związanych z fałszywymi firmami. FCA wskazuje, że klony to fałszywe firmy założone przez oszustów przy użyciu nazwy, adresu i numeru FRN prawdziwych firm autoryzowanych przez FCA. Po założeniu swojej działalności, oszuści wysyłają materiały sprzedażowe z łączami do stron internetowych prawdziwych firm, aby oszukać potencjalnych inwestorów, którzy myślą, że kontaktują się z prawdziwą firmą.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę