menu

Strona Główna > Newsy > Brytyjscy klienci stracili 78 mln GBP w firmach-klonach

Brytyjscy klienci stracili 78 mln GBP w firmach-klonach


Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wystosował ostrzeżenie dotyczące rosnącej liczby podmiotów, które podszywają się pod spółki inwestycyjne. Regulator wspomniał też, że w okresie od stycznia do grudnia 2020 klienci stracili blisko 78 mln GBP inwestując w firmy, które udają legalnie działających brokerów.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem FCA, oszukani klienci tracili w ubiegłym roku średnio 45 242 GBP. Organ regulacyjny wskazał również, że pandemia koronawirusa wpłynęła na wzrost liczby tego typu oszustw. Aż 77% inwestorów w Wielkiej Brytanii przyznało, że nie mieli świadomości, że firmy podszywają się pod legalnych brokerów.

FCA rekomenduje, aby przed dokonaniem inwestycji sprawdzić status regulacyjny i adres spółki w odpowiednich rejestrach. Ponadto regulator namawia klientów do kontaktu telefonicznego z firmą pod numerem wskazanym w rejestrze FCA, aby mieć pewność, że korzysta się z usług rzeczywistej spółki.

Regulator uruchamia kampanię ScamSmart

Oszuści wykorzystują pisma i strony internetowe przypominające materiały legalnych firm i zachęcają inwestorów do sprawdzenia numeru referencyjnego firmy (FRN) w rejestrze FCA. Chcą w ten sposób brzmieć w pełni przekonująco. W ubiegłym roku FCA wydała ostrzeżenia w odniesieniu do ponad 1100 firm, w tym klonów. Liczba ostrzeżeń była dwukrotnie wyższa niż w 2019 roku. Po wykryciu klonów legalnych firm FCA współpracuje z National Economic Crime Centre (NECC) i National Cyber Security Centre, aby zlikwidować ich strony internetowe.

Najnowsze ostrzeżenie FCA oraz dane związane z oszustwami obejmującymi klony brokerów zostały opublikowane w ramach kampanii ScamSmart. Jej celem jest edukacja inwestorów w zakresie rosnącej liczby oszustw związanych z fałszywymi firmami. FCA wskazuje, że klony to fałszywe firmy założone przez oszustów przy użyciu nazwy, adresu i numeru FRN prawdziwych firm autoryzowanych przez FCA. Po założeniu swojej działalności, oszuści wysyłają materiały sprzedażowe z łączami do stron internetowych prawdziwych firm, aby oszukać potencjalnych inwestorów, którzy myślą, że kontaktują się z prawdziwą firmą.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę