menu

Strona Główna > Newsy > Brytyjska gospodarka rośnie powyżej oczekiwań

Brytyjska gospodarka rośnie powyżej oczekiwań


Dotknięta pandemią brytyjska gospodarka, rozwijała się w marcu znacznie lepiej niż prognozowano – donosi Reuters. Wcześniejsze typy analityków wskazywały na 1,3%, tymczasem w stosunku do lutego PKB kraju wzrosło o 2,1%.

Jako jeden z powodów tak dobrego wyniku wskazuje się ponowne otwarcie szkół i stołówek. Wszyscy uczniowie z Wielkiej Brytanii powrócili do stacjonarnej nauki 8 marca, pod rygorem odbywających się 2 razy w tygodniu testów na koronawirusa. Pobudziło to sektor publiczny oraz prywatny.

Kolejnym czynnikiem zapewniającym wzrost PKB był eksport towarów do Unii Europejskiej, który osiągnął w marcu podobny poziom do wyników z grudnia zeszłego roku. Innymi motorami napędowymi brytyjskiej gospodarki była dominująca branża usług, która podniosła się 1,9% w stosunku do lutego, a także produkcja i branża budowlana, których wyniki również przerosły oczekiwania analityków.

Trzy twarde lockdowny

Pomimo stopniowego podnoszenia się brytyjskiej gospodarki, szkody wywołane przez jej trzykrotne zamrożenie mogą być odczuwane jeszcze przez długi czas oraz będą miały wpływ na model funkcjonowania firm. Reuters wskazuje, że inwestycje przedsiębiorstw w okresie od stycznia do marca 2021 roku spadły o 12% w stosunku do wskaźników z zeszłego roku. Trzeba wziąć też pod uwagę, że na skutki pandemii, nałożył się Brexit, który ograniczył dostęp brytyjskich firm (m.in. z branży usług finansowych) do unijnego rynku.

W 2020 roku PKB Zjednoczonego Królestwa spadło o 9,8%. W okresie od stycznia do lutego, brytyjska gospodarka skurczyła się o kolejne 1,5%. Obecnie PKB znajduje się na poziomie niższym o 8,7% niż w 2019 roku. 

Prognozy Banku Anglii (BoE) zakładają, że w 2021 roku gospodarka kraju wzrośnie o 7,25%, co ma stanowić najwyższy wynik od czasów II Wojny Światowej. Z drugiej strony Wielka Brytania spotkała się w zeszłym roku z najgłębszym kryzysem od 3 stuleci. Jeżeli prognozy BoE się sprawdzą, powrót do stanu sprzed pandemii, stanie się faktem wraz z końcem 2021 roku.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

deutche bank przenosi centrum forex walut gospodarek wschodzących z londynu do singapuru

Były trader zmienia pozew i oskarża Deutsche Bank o zniszczenie życia

Krótko po tym jak Deutsche Bank odpowiedział na pozew byłego tradera Matthew Connolly'ego, który oskarża ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przeniesie europejską działalność do Polski

OANDA, broker detaliczny z wieloletnią historią, poinformował o planach ostatecznego zamknięcia działalności na Malcie. Spółka ...
Czytaj dalej
Operator Triangle Markets I 3 Angle FX zawiera ugodę z CySEC

Drew Niv i William Ahdout zawierają ugodę z inwestorami FXCM o wartości 6,5 mln USD

Pozew zbiorowy wniesiony w 2017 roku przez inwestorów spółki Global Brokerage, dawniej znanej jako FXCM ...
Czytaj dalej

Rynek widzi to, co chce. MakroPrzegląd #1/4 Luty

Na ostatnim posiedzeniu, FED, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych. Nie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę