menu

Strona Główna > Newsy > Brytyjska gospodarka rośnie powyżej oczekiwań

Brytyjska gospodarka rośnie powyżej oczekiwań


Dotknięta pandemią brytyjska gospodarka, rozwijała się w marcu znacznie lepiej niż prognozowano – donosi Reuters. Wcześniejsze typy analityków wskazywały na 1,3%, tymczasem w stosunku do lutego PKB kraju wzrosło o 2,1%.

Jako jeden z powodów tak dobrego wyniku wskazuje się ponowne otwarcie szkół i stołówek. Wszyscy uczniowie z Wielkiej Brytanii powrócili do stacjonarnej nauki 8 marca, pod rygorem odbywających się 2 razy w tygodniu testów na koronawirusa. Pobudziło to sektor publiczny oraz prywatny.

Kolejnym czynnikiem zapewniającym wzrost PKB był eksport towarów do Unii Europejskiej, który osiągnął w marcu podobny poziom do wyników z grudnia zeszłego roku. Innymi motorami napędowymi brytyjskiej gospodarki była dominująca branża usług, która podniosła się 1,9% w stosunku do lutego, a także produkcja i branża budowlana, których wyniki również przerosły oczekiwania analityków.

Trzy twarde lockdowny

Pomimo stopniowego podnoszenia się brytyjskiej gospodarki, szkody wywołane przez jej trzykrotne zamrożenie mogą być odczuwane jeszcze przez długi czas oraz będą miały wpływ na model funkcjonowania firm. Reuters wskazuje, że inwestycje przedsiębiorstw w okresie od stycznia do marca 2021 roku spadły o 12% w stosunku do wskaźników z zeszłego roku. Trzeba wziąć też pod uwagę, że na skutki pandemii, nałożył się Brexit, który ograniczył dostęp brytyjskich firm (m.in. z branży usług finansowych) do unijnego rynku.

W 2020 roku PKB Zjednoczonego Królestwa spadło o 9,8%. W okresie od stycznia do lutego, brytyjska gospodarka skurczyła się o kolejne 1,5%. Obecnie PKB znajduje się na poziomie niższym o 8,7% niż w 2019 roku. 

Prognozy Banku Anglii (BoE) zakładają, że w 2021 roku gospodarka kraju wzrośnie o 7,25%, co ma stanowić najwyższy wynik od czasów II Wojny Światowej. Z drugiej strony Wielka Brytania spotkała się w zeszłym roku z najgłębszym kryzysem od 3 stuleci. Jeżeli prognozy BoE się sprawdzą, powrót do stanu sprzed pandemii, stanie się faktem wraz z końcem 2021 roku.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę