menu

Strona Główna > Newsy > Brytyjska gospodarka rośnie powyżej oczekiwań

Brytyjska gospodarka rośnie powyżej oczekiwań


Dotknięta pandemią brytyjska gospodarka, rozwijała się w marcu znacznie lepiej niż prognozowano – donosi Reuters. Wcześniejsze typy analityków wskazywały na 1,3%, tymczasem w stosunku do lutego PKB kraju wzrosło o 2,1%.

Jako jeden z powodów tak dobrego wyniku wskazuje się ponowne otwarcie szkół i stołówek. Wszyscy uczniowie z Wielkiej Brytanii powrócili do stacjonarnej nauki 8 marca, pod rygorem odbywających się 2 razy w tygodniu testów na koronawirusa. Pobudziło to sektor publiczny oraz prywatny.

Kolejnym czynnikiem zapewniającym wzrost PKB był eksport towarów do Unii Europejskiej, który osiągnął w marcu podobny poziom do wyników z grudnia zeszłego roku. Innymi motorami napędowymi brytyjskiej gospodarki była dominująca branża usług, która podniosła się 1,9% w stosunku do lutego, a także produkcja i branża budowlana, których wyniki również przerosły oczekiwania analityków.

Trzy twarde lockdowny

Pomimo stopniowego podnoszenia się brytyjskiej gospodarki, szkody wywołane przez jej trzykrotne zamrożenie mogą być odczuwane jeszcze przez długi czas oraz będą miały wpływ na model funkcjonowania firm. Reuters wskazuje, że inwestycje przedsiębiorstw w okresie od stycznia do marca 2021 roku spadły o 12% w stosunku do wskaźników z zeszłego roku. Trzeba wziąć też pod uwagę, że na skutki pandemii, nałożył się Brexit, który ograniczył dostęp brytyjskich firm (m.in. z branży usług finansowych) do unijnego rynku.

W 2020 roku PKB Zjednoczonego Królestwa spadło o 9,8%. W okresie od stycznia do lutego, brytyjska gospodarka skurczyła się o kolejne 1,5%. Obecnie PKB znajduje się na poziomie niższym o 8,7% niż w 2019 roku. 

Prognozy Banku Anglii (BoE) zakładają, że w 2021 roku gospodarka kraju wzrośnie o 7,25%, co ma stanowić najwyższy wynik od czasów II Wojny Światowej. Z drugiej strony Wielka Brytania spotkała się w zeszłym roku z najgłębszym kryzysem od 3 stuleci. Jeżeli prognozy BoE się sprawdzą, powrót do stanu sprzed pandemii, stanie się faktem wraz z końcem 2021 roku.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę