menu

Strona Główna > Newsy > Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw


Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od kwietnia 2021 do marca 2022) z uwzględnieniem najczęstszych problemów zgłaszanych przez konsumentów.

Opublikowane dane dotyczące skarg pokazują, że skargi dotyczące „autoryzowanych” oszustw wzrosły o około jedną piątą w ostatnim roku finansowym – wpłynęło prawie 9370 skarg w porównaniu z 7770 w roku 2020/21. Rzecznik ds. usług finansowych rozstrzyga około trzech czwartych skarg dotyczących „autoryzowanych” oszustw na korzyść konsumentów.

Na czele zgłaszanych tematów znalazły się problemy z administracją i obsługą klienta. Do rzecznika ds. usług finansowych wpłynęło ponad 35 000 skarg na przedsiębiorstwa finansowe, w tym prawie 25 000 w sektorze bankowości i kredytów.

Analiza opublikowanych danych wskazuje na następujące tendencje:

  • Rzecznik otrzymał ponad 35 000 skarg dotyczących obsługi klienta lub administracji w zakresie wszystkich produktów finansowych. Przykłady obejmują brak dbałości o szczegóły oraz wysyłanie danych osobowych na niewłaściwy adres.
  • Produktem, którego dotyczyło najwięcej skarg były rachunki bieżące, w przypadku których do rzecznika wpłynęło prawie 25 000 nowych spraw. Wraz ze wzrostem liczby spraw dotyczących „autoryzowanych” oszustw, w latach 2021/22 nadal odnotowywano wysoką liczbę spraw dotyczących oszustw i wyłudzeń – w sumie ponad 17 500 nowych skarg. Rzecznik zauważył nowe trendy w oszustwach z udziałem mediów społecznościowych i oszustwach związanych z fałszywymi inwestycjami.
  • Covid-19 i kryzys związany z kosztami utrzymania nadal wpływają na życie finansowe obywateli. W sumie rzecznik otrzymał w ubiegłym roku 57 000 skarg związanych ze wszystkimi rodzajami pożyczek. Rzecznik odnotował na przykład wzrost liczby skarg dotyczących kredytów hipotecznych, w tym od osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. W niektórych przypadkach zaobserwowano, że do pożyczek stosuje się oprocentowanie w wysokości ponad 35%.

Ogólnie, w głównych obszarach produktów finansowych, rzecznik otrzymał:

  • 108 065 nowych skarg dotyczących bankowości i kredytów
  • 33 127 skarg w sprawie ubezpieczeń
  • 16 276 skarg w sprawie inwestycji i emerytur
  • 5369 skarg w sprawie ubezpieczenia ochrony płatności
Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
gospodarka wielkiej brytanii rośnie

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada poniżej 10%

Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2023 roku wyniosła 8,7 procent, spadając mniej niż przewidywano ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę