Bułgarskie władze rozbiły grupę oszustów oferujących opcje binarne
Bułgarskie władze przeprowadziły niedawno szeroko zakrojoną akcję przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, która była zaangażowana w oszustwa finansowe z wykorzystaniem opcji binarnych i innych ryzykownych instrumentów. Szacuje się, że grupa wyłudziła od inwestorów około 30 mln EUR. Według oficjalnego komunikatu bułgarskiego prokuratora generalnego, w akcji wzięły udział służby prokuratury oraz lokalna jednostka ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej.
W trakcie skoordynowanej akcji władze przeszukały 21 lokali, w tym centra telefoniczne, biura firm i domy w trzech bułgarskich miastach: Sofii, Mezdrze i Warnie. W wyniku nalotu skonfiskowano 68 komputerów, 43 nośniki pamięci, 19 telefonów komórkowych, wiele wartościowych przedmiotów oraz szereg dokumentów finansowych i innych. Ponadto władze zatrzymały pięć osób, w tym dwóch obcokrajowców, które były związane z działalnością grupy. Przywódcą grupy jest obywatel Izraela, który został schwytany podczas próby ucieczki poza granice Bułgarii.
Ponadto funkcjonariusze bułgarskich organów ścigania znaleźli przy zatrzymanych substancje odurzające. Grupa prowadziła swoją działalność na terenie wielu krajów, głównie w Europie. Dochodzenie pod kierownictwem agencji Eurojust prowadziły władze siedmiu państw: Niemiec, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Polski, Szwecji, Izraela i Bułgarii. Kluczową rolę w ujęciu sprawców odegrało śledztwo prowadzone przez władze niemieckie, które prowadziły prace dochodzeniowe przeciwko grupie przestępczej na terytorium Bułgarii. Cały zebrany materiał dowodowy zostanie przekazany władzom niemieckim.
Organy regulacyjne wypowiadają wojnę opcjom binarnym
Władze na całym świecie z coraz większą surowością podchodzą do operatorów opcji binarnych ze względu na liczbę oszustw przeprowadzanych przy użyciu tego ryzykownego instrumentu finansowego. Sprawa opcji binarnych jest głośna m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie regulator rynku finansowego oskarżył spółkę Spot Option i jej izraelskich operatorów, Pini Petera i Rana Amirana, o oszustwo na szkodę tysięcy obywateli Stanów Zjednoczonych. Australia z kolei wprowadziła całkowity zakaz oferowania opcji binarnych na swoim rynku.