menu

Strona Główna > Newsy > Bunt przeciwko b-booking. Traderzy pozywają IG Group

Bunt przeciwko b-booking. Traderzy pozywają IG Group


Prowadzenie tak zwanego b-booka, czyli puli zleceń przeznaczonych do rozliczenia wewnątrz, w przypadku których broker bierze na siebie ryzyko wynikające z danej transakcji, jest praktyką istniejącą od ponad trzech dekad, jednak stało się to bardziej widoczne od czasu wprowadzenia platformy MetaTrader 4 w 2004 roku.

Przy założeniu, że w średnim terminie 90% inwestorów jest stratnych, b-booking jest dla brokerów bardzo lukratywny i przy odpowiednim zarządzaniu ryzykiem stosunkowo bezpieczny. W profesjonalnym dealingu jest to normalne, ale może prowadzić do nadużyć, szczególnie kiedy broker stosujący B-booking podlega wątpliwym regulacjom w kraju, w którym dochodzenie roszczeń jest praktycznie niemożliwe.

Pod koniec pierwszej dekady bieżącego wieku ponad tysiąc nieregulowanych marek oferujących te same produkty rynku FX prowadziło centra telefoniczne w stylu „kotłowni” na Bliskim Wschodzie, w Rosji i na Cyprze. Klienci nie byli przez nie postrzegani jako uczestnicy rynków finansowych, a produkt nie był postrzegany jako usługa finansowa. Chodziło wyłącznie o to, aby żyć z depozytów każdego, kto dał się namówić na wpłatę.

Doprowadziło to do zmiany struktury regulacyjnej i ogromnego wzrostu świadomości organów regulacyjnych na całym świecie. Jednak pozostałością po tym okresie jest właśnie b-book i podział zysków, w którym sprzedawcy i brokerzy dzielą się stratami klientów, a dostawcy płynności, firmy marketingowe i partnerzy strategiczni uzyskują bonusy od wielkości transakcji. Ogromny wzrost zmienności na rynku akcji, wywołany pandemią, podsycił te zjawiska, jednak klienci nie chcą być dłużej traktowani jak dojne krowy bez prawa głosu.

Zamieszanie, jakie powstało w zeszłym tygodniu, kiedy to spółka IG Group zablokowała swoim klientom dostęp do platformy w czasie wysokiej zmienności – co najmniej piąty raz w ciągu roku – spowodował, że klienci nie mogli skontaktować się z firmą i istniało potencjalne ryzyko, że automatycznie stracą swoje konta oraz kapitał.

IG Group zamieszana w manipulacje rynkowe

W tej sprawie zainterweniował portal FinanceFeeds i doprowadził do kontaktu klientów z kierownictwem firmy. Kilka dni później IG Group zawiesiła możliwość otwierania nowych rachunków, wyjaśniając jednocześnie portalowi, że podejmuje wszelkie starania, aby przywrócić funkcjonalność serwisu. Spółka odrzuciła też zarzuty, jakoby stosowała praktyki b-book, jednak nie jest tajemnicą, że IG Group to spółka przyjmująca m.in. zakłady na spready.

Niewiele później okazało się, że spółka IG Group, wraz z innymi brokerami, takimi jak Robinhood i Citadel Securities, została w USA pozwana przez klientów niezadowolonych z zachowania tych podmiotów. Traderzy stojący za pozwem zbiorowym zainwestowali w akcje 12 firm, z których jedną był niesławny GameStop, i oskarżają brokerów o zajmowanie krótkich pozycji, co narażało ich na ogromne straty sięgające w sumie miliardów dolarów. Zgodnie z pozwem, 35 firm spiskowało, aby uniemożliwić traderom detalicznym zakup dalszych akcji i zmusić ich do sprzedaży swoich akcji, aby sztucznie obniżać ich ceny. 27 stycznia 2021, po zamknięciu rynku akcji i przed otwarciem rynku następnego dnia, pozwani brokerzy i fundusze hedgingowe skoordynowali swoje działania i zaplanowali zwiększone ilości krótkich pozycji.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

USA - Existing Home Sales ponizej oczekiwań

USA – Existing Home Sales poniżej oczekiwań

Wskaźnik Existing Home Sales sygnałem do dalszych spadków indeksu DXY na wykresie minutowym. To kolejna już ...
Czytaj dalej
Bezrobocie w USA 2022

Bezrobocie w USA – jest gorzej niż myśleliśmy

Opublikowano aktualne dane na temat liczby osób bezrobotnych w USA. Nie mamy najlepszych wieści dla ...
Czytaj dalej
uokik ostrzega przed reklamami ryzykownych inwestycji, które reklamują fałszywe materiały z celebrytami

UOKiK nakłada kary za promowanie Rockwall.Investments

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kolejne kary na twórców i promotorów systemów inwestycyjnych ...
Czytaj dalej
Kijów kajdanki UAH

Kijów: pod przykrywką krypto-biznesu ukradli klientom ok. 3 mln UAH

Jak podaje serwis prasowy prokuratury miejskiej Kijowa, sprawcy oszustwa gwarantowali klientom osiągnięcie dużych zysków z ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę