menu

Strona Główna > Newsy > Bunt przeciwko b-booking. Traderzy pozywają IG Group

Bunt przeciwko b-booking. Traderzy pozywają IG Group


Prowadzenie tak zwanego b-booka, czyli puli zleceń przeznaczonych do rozliczenia wewnątrz, w przypadku których broker bierze na siebie ryzyko wynikające z danej transakcji, jest praktyką istniejącą od ponad trzech dekad, jednak stało się to bardziej widoczne od czasu wprowadzenia platformy MetaTrader 4 w 2004 roku.

Przy założeniu, że w średnim terminie 90% inwestorów jest stratnych, b-booking jest dla brokerów bardzo lukratywny i przy odpowiednim zarządzaniu ryzykiem stosunkowo bezpieczny. W profesjonalnym dealingu jest to normalne, ale może prowadzić do nadużyć, szczególnie kiedy broker stosujący B-booking podlega wątpliwym regulacjom w kraju, w którym dochodzenie roszczeń jest praktycznie niemożliwe.

Pod koniec pierwszej dekady bieżącego wieku ponad tysiąc nieregulowanych marek oferujących te same produkty rynku FX prowadziło centra telefoniczne w stylu „kotłowni” na Bliskim Wschodzie, w Rosji i na Cyprze. Klienci nie byli przez nie postrzegani jako uczestnicy rynków finansowych, a produkt nie był postrzegany jako usługa finansowa. Chodziło wyłącznie o to, aby żyć z depozytów każdego, kto dał się namówić na wpłatę.

Doprowadziło to do zmiany struktury regulacyjnej i ogromnego wzrostu świadomości organów regulacyjnych na całym świecie. Jednak pozostałością po tym okresie jest właśnie b-book i podział zysków, w którym sprzedawcy i brokerzy dzielą się stratami klientów, a dostawcy płynności, firmy marketingowe i partnerzy strategiczni uzyskują bonusy od wielkości transakcji. Ogromny wzrost zmienności na rynku akcji, wywołany pandemią, podsycił te zjawiska, jednak klienci nie chcą być dłużej traktowani jak dojne krowy bez prawa głosu.

Zamieszanie, jakie powstało w zeszłym tygodniu, kiedy to spółka IG Group zablokowała swoim klientom dostęp do platformy w czasie wysokiej zmienności – co najmniej piąty raz w ciągu roku – spowodował, że klienci nie mogli skontaktować się z firmą i istniało potencjalne ryzyko, że automatycznie stracą swoje konta oraz kapitał.

IG Group zamieszana w manipulacje rynkowe

W tej sprawie zainterweniował portal FinanceFeeds i doprowadził do kontaktu klientów z kierownictwem firmy. Kilka dni później IG Group zawiesiła możliwość otwierania nowych rachunków, wyjaśniając jednocześnie portalowi, że podejmuje wszelkie starania, aby przywrócić funkcjonalność serwisu. Spółka odrzuciła też zarzuty, jakoby stosowała praktyki b-book, jednak nie jest tajemnicą, że IG Group to spółka przyjmująca m.in. zakłady na spready.

Niewiele później okazało się, że spółka IG Group, wraz z innymi brokerami, takimi jak Robinhood i Citadel Securities, została w USA pozwana przez klientów niezadowolonych z zachowania tych podmiotów. Traderzy stojący za pozwem zbiorowym zainwestowali w akcje 12 firm, z których jedną był niesławny GameStop, i oskarżają brokerów o zajmowanie krótkich pozycji, co narażało ich na ogromne straty sięgające w sumie miliardów dolarów. Zgodnie z pozwem, 35 firm spiskowało, aby uniemożliwić traderom detalicznym zakup dalszych akcji i zmusić ich do sprzedaży swoich akcji, aby sztucznie obniżać ich ceny. 27 stycznia 2021, po zamknięciu rynku akcji i przed otwarciem rynku następnego dnia, pozwani brokerzy i fundusze hedgingowe skoordynowali swoje działania i zaplanowali zwiększone ilości krótkich pozycji.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę