menu

Strona Główna > Newsy > Byli gubernatorzy banku centralnego pozwani przez władze Turcji

Byli gubernatorzy banku centralnego pozwani przez władze Turcji


Turecki nadzór bankowy skierował pozwy karne przeciwko kilkunastu osobom, w tym dwóm byłym prezesom banku centralnego. Działania organu nadzorczego dotyczą komentarzy na temat tureckiej liry wygłaszanych przez ekonomistów i bankierów.

Wśród osób, przeciwko którym złożono pozwy, są Durmus Yilmaz i Rusdu Saracoglu, byli szefowie banku centralnego, ekonomiści, w tym Guldem Atabay, opozycyjny prawnik Burhanettin Bulut oraz komentatorzy medialni Emin Capa, Selcuk Gecer i Seref Oguz. Na liście opublikowanej w poniedziałek przez regulatora wymieniono 26 osób i kont na Twitterze.

Członek rządu domaga się szybkich działań

Regulator zarzucił komentatorom, że próbowali manipulować kursami tureckiej waluty. Wskazano również, że osoby te są oskarżone o naruszenie artykułu prawa bankowego, który chroni reputację banków. Pozwy złożono w okresie od 9 sierpnia do 27 grudnia.

Minister skarbu i finansów Nureddin Nebati w wywiadzie udzielonym telewizji AHaber wskazał, że regulator powinien działać szybciej w sprawie „fałszywych, manipulacyjnych i spekulacyjnych” komentarzy i musi natychmiast kierować takie sprawy do sądu.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił 20 grudnia nadzwyczajne środki w celu powstrzymania spadku wartości liry wobec dolara amerykańskiego, w tym nowe narzędzie, które chroni oszczędzających przed deprecjacją waluty. W efekcie lira odrobiła część strat i zyskała 33%.

Tureckie władze wrażliwe na krytykę

Wypowiadając się 20 grudnia w Halk TV, Durmus Yilmaz, który obecnie jest opozycyjnym posłem, powiedział, że wzrost kursu tureckiej waluty w tym dniu stanowił „okazję do kupna”. Erdogan skrytykował byłego szefa banku centralnego i zarzucił mu manipulacje rynkowe. Zapowiedział wówczas również, że manipulatorzy poniosą karę.

Tureccy dziennikarze i ekonomiści wykorzystujący media społecznościowe do komentowania polityki monetarnej rządu spotykali się w przeszłości z groźbą aresztowań lub śledztw, zwłaszcza gdy władze stawały się bardziej wrażliwe na krytykę w okresach zawirowań na rynku.

Ekonomistka Guldem Atabay odrzuciła oskarżenia. – Nie sądzę, że przekroczyłam jakiekolwiek granice. Będę walczyć w sądzie i jednocześnie nadal będę wykonywać swoją pracę – powiedziała.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę