menu

Strona Główna > Newsy > Byli pracownicy Netflixa ukarani za insider trading

Byli pracownicy Netflixa ukarani za insider trading


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła uznanie winy 3 byłych inżynierów oprogramowania Netflixa oraz ich dwóch pomocników, którzy zarobili ponad 3 mln dolarów, wykorzystując poufne informacje spółki.

Zarzucamy, że pracownik Netflixa i jego bliscy współpracownicy zaangażowali się w długotrwały, wielomilionowy program, aby czerpać zyski z cennych, sprzeniewierzonych informacji firmy – powiedziała Erin Schneider, dyrektor Biura Regionalnego SEC w San Francisco.

Według ustaleń regulatora, mózgiem grupy był Sung Mo Jun, pracujący dla Netflixa w latach 2016-2017. Zatrudniony jako inżynier oprogramowania, miał dostęp do niejawnych informacji o liczbie subskrybentów platformy i postanowił wykorzystać je do insider tradingu. Do współpracy wciągnął swojego brata Joon Mo Juna oraz bliskiego przyjaciela Junwoo Chona. Poprzez zaszyfrowany komunikator Sung Mo Jun przekazywał im informacje, na podstawie których oni zajmowali pozycje na rynku. SEC stwierdził, że wielokrotnie użyli ich podczas tradingu przed ogłoszeniami sprawozdań finansowych spółki.

Po odejściu z Netflixa w 2017 roku, Sung Mo Jun nie chciał pozbawiać się atrakcyjnego źródła dochodów i wciągnął do swojej grupy aktualnego pracownika spółki. Jego informatorem został Ayden Lee, który w zamian za informacje o subskrybentach, dostawał od niego pieniądze. Żeby ograniczyć ryzyko wykrycia, uczestnicy grupy przekazywali sobie wyłącznie gotówkę. Według SEC piątą osobą zamieszaną w sprawę był Jae Hyeon Bae – były kolega z pracy Sung Mo Juna, który również uczestniczył jednorazowo w wymianie poufnych informacji.

Insider trading związany z wynikami Netflixa trwał do drugiej połowy 2019 roku. Sung Mo Jun, Joon Mo Jun oraz Junwoo Chon zarobili dzięki niemu ponad 3 miliony dolarów. Po wykryciu przez SEC, oskarżeni poszli na ugodę, która objęła zakaz ponownego łamania naruszonych przepisów. O dalszych cywilnych sankcjach zadecyduje sąd, jednak niemal na pewno obejmą one oddanie wszystkich nielegalnie zarobionych pieniędzy. Jae Hyeon Bae zapłaci 72 875 USD grzywny.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

Spółka ICC Intercertus Capital Limited, operator marki Axiance, która oferuje instrumenty rynku forex i kontrakty ...
Czytaj dalej
ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”

ASIC: 28% inwestorów nie chce inwestować w kontrakty CFD

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała raport z badania inwestorów detalicznych, w którym ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

FXBFI Broker zawiera ugodę z CySEC o wartości 150 tys. EUR

FXBFI Broker Financial Investment Limited, firma inwestycyjna zarejestrowana na Cyprze, zapłaciła 150 tys. EUR Cypryjskiej ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje kolejne towary do swej platformy

Broker internetowy eToro dodał do swojej platformy inwestycyjnej osiem towarów. Tym razem wśród nowych aktywów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę