menu

Strona Główna > Newsy > Byli pracownicy Netflixa ukarani za insider trading

Byli pracownicy Netflixa ukarani za insider trading


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła uznanie winy 3 byłych inżynierów oprogramowania Netflixa oraz ich dwóch pomocników, którzy zarobili ponad 3 mln dolarów, wykorzystując poufne informacje spółki.

Zarzucamy, że pracownik Netflixa i jego bliscy współpracownicy zaangażowali się w długotrwały, wielomilionowy program, aby czerpać zyski z cennych, sprzeniewierzonych informacji firmy – powiedziała Erin Schneider, dyrektor Biura Regionalnego SEC w San Francisco.

Według ustaleń regulatora, mózgiem grupy był Sung Mo Jun, pracujący dla Netflixa w latach 2016-2017. Zatrudniony jako inżynier oprogramowania, miał dostęp do niejawnych informacji o liczbie subskrybentów platformy i postanowił wykorzystać je do insider tradingu. Do współpracy wciągnął swojego brata Joon Mo Juna oraz bliskiego przyjaciela Junwoo Chona. Poprzez zaszyfrowany komunikator Sung Mo Jun przekazywał im informacje, na podstawie których oni zajmowali pozycje na rynku. SEC stwierdził, że wielokrotnie użyli ich podczas tradingu przed ogłoszeniami sprawozdań finansowych spółki.

Po odejściu z Netflixa w 2017 roku, Sung Mo Jun nie chciał pozbawiać się atrakcyjnego źródła dochodów i wciągnął do swojej grupy aktualnego pracownika spółki. Jego informatorem został Ayden Lee, który w zamian za informacje o subskrybentach, dostawał od niego pieniądze. Żeby ograniczyć ryzyko wykrycia, uczestnicy grupy przekazywali sobie wyłącznie gotówkę. Według SEC piątą osobą zamieszaną w sprawę był Jae Hyeon Bae – były kolega z pracy Sung Mo Juna, który również uczestniczył jednorazowo w wymianie poufnych informacji.

Insider trading związany z wynikami Netflixa trwał do drugiej połowy 2019 roku. Sung Mo Jun, Joon Mo Jun oraz Junwoo Chon zarobili dzięki niemu ponad 3 miliony dolarów. Po wykryciu przez SEC, oskarżeni poszli na ugodę, która objęła zakaz ponownego łamania naruszonych przepisów. O dalszych cywilnych sankcjach zadecyduje sąd, jednak niemal na pewno obejmą one oddanie wszystkich nielegalnie zarobionych pieniędzy. Jae Hyeon Bae zapłaci 72 875 USD grzywny.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę