menu

Strona Główna > Newsy > Były szef Nikoli oskarżony o oszustwo w USA

Były szef Nikoli oskarżony o oszustwo w USA


Prokuratorzy federalni w Nowym Jorku postawili zarzuty miliarderowi Trevorowi Miltonowi, byłemu dyrektorowi generalnemu spółki Nikola, który miał kłamać na temat jej technologii. 

Trevor Milton usłyszał 3 zarzuty, związane z oszustwem w sieci i złamaniem prawa papierów wartościowych. Za każdy z nich grozi mu od 20 do 25 lat więzienia. „Aby zwiększyć popyt inwestorów na akcje Nikoli, Milton kłamał o prawie każdym aspekcie działalności spółki” – powiedziała Audrey Strauss, prokurator okręgu południowego Nowego Jorku, podczas publicznego wystąpienia, na którym ogłoszono wniesieniu oskarżenia.

Zarzuty przeciwko Nikoli wniosła także amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Wymyślone ciężarówki

Nikola budowała swój mit, pozując na konkurenta Tesli, o czym świadczyła już sama nazwa spółki. Jej głównym produktem miały być elektryczne ciężarówki. Historia budowana przez Nikolę posypała się jak domek z kart na początku września 2020 roku, z dniem ukazania się raportu Hindenburg Research. Opisano w nim, że sukces firmy opierał się na „morzu kłamstw„. Milton posunął się nawet do zlecania nagrań, na których pozbawione napędu prototypy staczają się ze wzniesienia, żeby imitować pracę ich silników.

Milton jest oskarżany o bezczelne i wielokrotne wykorzystywanie mediów społecznościowych oraz występów i wywiadów w telewizji, podcastach i w druku, aby wygłaszać fałszywe i wprowadzające w błąd twierdzenia o statusie ciężarówek i technologii Nikoli – powiedział prokurator Strauss.

Odpowiedzialność ma ponieść osobiście były dyrektor spółki. Mimo to, po ogłoszeniu aktu oskarżenia akcje Nikoli spadły o 11%.

Chodziło o redukcję

Według aktu oskarżenia Milton kierował swoje kłamstwa głównie do ​​początkujących inwestorów detalicznych, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia na rynkach. Wielu z nich straciło oszczędności życia. Prokuratorzy twierdzą, że motywowało go marzenie o trafieniu na listę setki najbogatszych ludzi na Ziemi.

W dniu postawienia zarzutów miliarder z Utah został aresztowany, jednak po krótkim czasie zwolniono go za poręczeniem o wartości 100 milionów dolarów. Milton nie przyznaje się do winy. Jego obrona przedstawia go jako człowieka, który realizował długoterminowy plan redukcji emisji dwutlenku węgla.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda, jedna z największych europejskich giełd kryptowalutowych, poinformowała o uzyskaniu licencji na działanie w Kanadzie ...
Czytaj dalej
Sprzedaż detaliczna w UK - nowe dane makroekonomiczne

Sprzedaż detaliczna w UK – nowe dane makroekonomiczne

W piątek 21 stycznia o 8:00 opublikowano dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii ...
Czytaj dalej
USA - Existing Home Sales ponizej oczekiwań

USA – Existing Home Sales poniżej oczekiwań

Wskaźnik Existing Home Sales sygnałem do dalszych spadków indeksu DXY na wykresie minutowym. To kolejna już ...
Czytaj dalej
Bezrobocie w USA 2022

Bezrobocie w USA – jest gorzej niż myśleliśmy

Opublikowano aktualne dane na temat liczby osób bezrobotnych w USA. Nie mamy najlepszych wieści dla ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę