menu

Strona Główna > Newsy > Były szef Nikoli oskarżony o oszustwo w USA

Były szef Nikoli oskarżony o oszustwo w USA


Prokuratorzy federalni w Nowym Jorku postawili zarzuty miliarderowi Trevorowi Miltonowi, byłemu dyrektorowi generalnemu spółki Nikola, który miał kłamać na temat jej technologii. 

Trevor Milton usłyszał 3 zarzuty, związane z oszustwem w sieci i złamaniem prawa papierów wartościowych. Za każdy z nich grozi mu od 20 do 25 lat więzienia. „Aby zwiększyć popyt inwestorów na akcje Nikoli, Milton kłamał o prawie każdym aspekcie działalności spółki” – powiedziała Audrey Strauss, prokurator okręgu południowego Nowego Jorku, podczas publicznego wystąpienia, na którym ogłoszono wniesieniu oskarżenia.

Zarzuty przeciwko Nikoli wniosła także amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Wymyślone ciężarówki

Nikola budowała swój mit, pozując na konkurenta Tesli, o czym świadczyła już sama nazwa spółki. Jej głównym produktem miały być elektryczne ciężarówki. Historia budowana przez Nikolę posypała się jak domek z kart na początku września 2020 roku, z dniem ukazania się raportu Hindenburg Research. Opisano w nim, że sukces firmy opierał się na „morzu kłamstw„. Milton posunął się nawet do zlecania nagrań, na których pozbawione napędu prototypy staczają się ze wzniesienia, żeby imitować pracę ich silników.

Milton jest oskarżany o bezczelne i wielokrotne wykorzystywanie mediów społecznościowych oraz występów i wywiadów w telewizji, podcastach i w druku, aby wygłaszać fałszywe i wprowadzające w błąd twierdzenia o statusie ciężarówek i technologii Nikoli – powiedział prokurator Strauss.

Odpowiedzialność ma ponieść osobiście były dyrektor spółki. Mimo to, po ogłoszeniu aktu oskarżenia akcje Nikoli spadły o 11%.

Chodziło o redukcję

Według aktu oskarżenia Milton kierował swoje kłamstwa głównie do ​​początkujących inwestorów detalicznych, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia na rynkach. Wielu z nich straciło oszczędności życia. Prokuratorzy twierdzą, że motywowało go marzenie o trafieniu na listę setki najbogatszych ludzi na Ziemi.

W dniu postawienia zarzutów miliarder z Utah został aresztowany, jednak po krótkim czasie zwolniono go za poręczeniem o wartości 100 milionów dolarów. Milton nie przyznaje się do winy. Jego obrona przedstawia go jako człowieka, który realizował długoterminowy plan redukcji emisji dwutlenku węgla.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę