menu

Strona Główna > Newsy > Były szef Nikoli oskarżony o oszustwo w USA

Były szef Nikoli oskarżony o oszustwo w USA


Prokuratorzy federalni w Nowym Jorku postawili zarzuty miliarderowi Trevorowi Miltonowi, byłemu dyrektorowi generalnemu spółki Nikola, który miał kłamać na temat jej technologii. 

Trevor Milton usłyszał 3 zarzuty związane z oszustwem w sieci i złamaniem prawa papierów wartościowych. Za każdy z nich grozi mu od 20 do 25 lat więzienia. „Aby zwiększyć popyt inwestorów na akcje Nikoli, Milton kłamał o prawie każdym aspekcie działalności spółki” – powiedziała Audrey Strauss, prokurator okręgu południowego Nowego Jorku, podczas publicznego wystąpienia, na którym ogłoszono wniesienie oskarżenia.

Zarzuty przeciwko Nikoli wniosła także amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Wymyślone ciężarówki

Nikola budowała swój mit, pozując na konkurenta Tesli, o czym świadczyła już sama nazwa spółki. Jej głównym produktem miały być elektryczne ciężarówki. Historia budowana przez Nikolę posypała się jak domek z kart na początku września 2020 roku, z dniem ukazania się raportu Hindenburg Research. Opisano w nim, że sukces firmy opierał się na „morzu kłamstw„. Milton posunął się nawet do zlecania nagrań, na których pozbawione napędu prototypy staczają się ze wzniesienia, żeby imitować pracę ich silników.

Milton jest oskarżany o bezczelne i wielokrotne wykorzystywanie mediów społecznościowych oraz występów i wywiadów w telewizji, podcastach i w druku, aby wygłaszać fałszywe i wprowadzające w błąd twierdzenia o statusie ciężarówek i technologii Nikoli – powiedział prokurator Strauss.

Odpowiedzialność ma ponieść osobiście były dyrektor spółki. Mimo to, po ogłoszeniu aktu oskarżenia akcje Nikoli spadły o 11%.

Chodziło o redukcję

Według aktu oskarżenia Milton kierował swoje kłamstwa głównie do ​​początkujących inwestorów detalicznych, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia na rynkach. Wielu z nich straciło oszczędności życia. Prokuratorzy twierdzą, że motywowało go marzenie o trafieniu na listę setki najbogatszych ludzi na Ziemi.

W dniu postawienia zarzutów miliarder z Utah został aresztowany, jednak po krótkim czasie zwolniono go za poręczeniem o wartości 100 milionów dolarów. Milton nie przyznaje się do winy. Jego obrona przedstawia go jako człowieka, który realizował długoterminowy plan redukcji emisji dwutlenku węgla.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę