menu

Strona Główna > Newsy > Były pracownik Barclays na temat systemu last look

Były pracownik Barclays na temat systemu last look


David Fotheringhame, ex-trader i były zarządzający banku Barclays próbuje odzyskać swoją posadę i walczy w londyńskim sądzie. Bankier stracił pracę na mocy decyzji nowojorskiej komisji nadzoru, która dodatkowo obciążyła go karą o wysokości 150 milionów dolarów. Przedstawiciele Barclays uznali, że wyrok jest niesprawiedliwy, ale podpisali porozumienie „pod rygorem utraty licencji bankowej, a tym samym konieczności zamknięcia działalności na terenie Stanów Zjednoczonych”. Podczas trwania procesu były pracownik banku uchylił trochę szczegółów dotyczących systemu ”last look”.

Trwające działania sądowe pozwalają lepiej zrozumieć stosowanie przez banki narzędzia o nazwie ”last look”. System polega na wykorzystaniu krótkiej przerwy czasowej pomiędzy złożeniem zlecenia przez klienta, a jego bezpośrednią realizacją. Przy implementacji w pełni zautomatyzowanych narzędzi handlowych instytucje finansowe mogą w tym momencie sporo zyskać na występujących wówczas różnicach kwotowań. Za zbliżone praktyki przedsiębiorstwo prawnicze Scott+Scott wystosowało pozew zbiorowy przeciwko Deutsche Bank.

Specjalne algorytmy

Systemy tradingowe oparte są na złożonych algorytmach, a zastosowanie systemu last look przekłada się na to, że zmuszają one komputery bankowe do opóźnienia transakcji o ułamek sekundy zaraz po tym, jak pośrednik zażąda wymiany instrumentu. Jeśli rynek przekroczy w tym czasie określony próg, transakcja zostanie odrzucona.

Wdrożenie tego systemu ma na celu ochronę banków przed traderami, którzy próbują wykorzystać technologię transakcyjna do osiągnięcia zysku, co w praktyce oznacza, że widzą oni ruchy rynkowe jeszcze przed bankiem. Większość odrzuceń pojawia się wtedy, gdy rynek porusza się przeciwnie do oczekiwań banku, tak przynajmniej twierdzi Fotheringhame, ale zaznacza również, że od czasu wprowadzonych przez Barclays zmian w 2014 roku, odrzucane mogą być również w innych przypadkach.

Toksyczni klienci

Twoim zadaniem było przyjrzeć się danym i zidentyfikować tych klientów, którzy mogliby zostać uznani za toksycznych, ze względu na ich przepływ zamówień i następnie ustawić odpowiednio narzędzie last look?” – pytał Andrew Blake w sądzie Fotheringhame’a.

Według oskarżonego, progi były w zamyśle luźniejsze dla klientów którzy rzadziej inwestowali przeciwko bankowi, chociaż czasem i w takim wypadku dochodziło do odrzucenia transakcji. Jego zdaniem banki powszechnie korzystają z narzędzia ”last look”, w innym wypadku znalazły by się ”w ogromnie niekorzystnej stracie konkurencyjnej”. Sprawa ma być kontynuowana w tym tygodniu wraz z udziałem obecnych i byłych przedstawicieli Barclays.

Międzynarodowe wytyczne

Wedle najnowszych globalnych wytycznych dla rynku Forex instytucje finansowe powinny do miniumum ograniczyć wykorzystywanie systemu ”last look”. W praktyce okazuje się jednak, że ten mechanizm wykorzystywany jest nie tylko do odcinania wszystkich klientów inwestujących na szkodę banku, ale jest również nadużywany w celu wprowadzania manipulacji i odcinania tych transakcji, które po prostu nie odpowiadają z różnych względów zarządzającym danej firmy.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro wchodzi na rynek defi

eToro sponsorem australijskiej reprezentacji rugby

Izraelski broker eToro ogłosił podpisanie trzyletniej umowy sponsorskiej z Rugby Australia, powiększając tym samym swoje ...
Czytaj dalej
fca prowadzi konsultacje ws. inwestycji konsumenckich

FCA nakłada 178 tys. GBP kary na Sapien Capital

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) poinformował o nałożeniu 178 tys. GBP kary na firmę Sapien ...
Czytaj dalej
amerykańskie sec ukarało tradera za spoofing

Szef SEC zapowiada walkę z „grywalizacją” tradingu

Nowy przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, wyraził obawy związane z ...
Czytaj dalej
asic uderza w dwa scamy

ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) podjęła kroki prawne przeciwko bankowi Westpac, oskarżając ją ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę