menu

Strona Główna > Newsy > Były trader ukarany przez FCA za wash trading

Były trader ukarany przez FCA za wash trading


Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nałożył karę na Adriana Geoffreya Horna, byłego tradera firmy Stifel Nicolaus Europe Limited. Powodem decyzji FCA jest m.in. wash trading, jaki praktykował Horn.

Decyzja FCA zobowiązuje Horna do zapłacenia grzywny w wysokości 52 500 GBP za przeprowadzanie zabronionych transakcji na własny rachunek z wykorzystaniem akcji McKay Securities Plc, będących przedmiotem obrotu w ramach indeksu FTSE All Share. Ponadto otrzymał on stały zakaz dostępu do jakiejkolwiek regulowanej giełdy za niewłaściwe występowanie w roli kupującego i sprzedającego w tych samych transakcjach, co jest praktyką znaną jako wash trading.

Do nadużyć doszło, gdy firma McKay była klientem korporacyjnym firmy Stifel. Motywem, dla którego Horn stosował wash trading, było stworzenie pozorów aktywności na rynku, aby zagwarantować firmie McKay możliwość pozostania w indeksie giełdowym. Ponadto wash trading sztucznie zawyżał wolumen obrotów McKay zgłaszany na rynku. Horn uważał, że pomagając firmie McKay w utrzymaniu się w indeksie FTSE All Share, wpłynie korzystnie na relacje między firmą Stifel a jej klientem.

Regulator obniżył karę dla tradera

W trakcie dochodzenia ustalono, że Horn dokonał równych i przeciwstawnych transakcji w 129 przypadkach wash tradingu. Proceder trwał od 18 lipca 2018 do 22 maja 2019 roku. Zdaniem Marka Stewarda, dyrektora wykonawczego FCA ds. egzekwowania przepisów i nadzoru rynkowego, manipulacje Horna miały poważny charakter. Warto jednak zaznaczyć, że FCA doceniła Horna za „wysoki poziom współpracy” w trakcie dochodzenia, w tym za pełne przyznanie się do winy już na początku dochodzenia prowadzonego przez regulatora. W rezultacie doprowadziło to do zmniejszenia kary o 25%, a także do dalszej obniżki o 30% w wyniku zawartej ugody.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę