CBA zatrzymuje kolejnych podejrzanych o pranie pieniędzy na kwotę ok. 4 mln złotych
Od 2020 roku Katowicka Delegatura CBA prowadzi z Prokuraturą Okręgową w Warszawie postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową. Wedle ustaleń śledczych, spółka brokerska oferowała sprzedaż instrumentów finansowych kilkudziesięciu podmiotów różnych branż. Poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet parę milionów złotych.
Zgodnie z dokumentacją śledztwa, pracownicy spółki wprowadzali swoich klientów w błąd. Oferowali im sprzedaż obligacji przedsiębiorstw posiadających wątpliwą kondycję finansową. Jak poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA:
Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości.
W sierpniu 2020 roku w sprawie zatrzymano trzy osoby: prezesa zarządu warszawskiej spółki (pośrednika w sprzedaży instrumentów finansowych), byłego dyrektora działu prawnego oraz członka zarządu tej spółki. Sąd postanowił o ich tymczasowym aresztowaniu.
W grudniu ubiegłego roku zostały zatrzymane następne dwie osoby, reprezentujące spółki deweloperskie, których obligacje oferowano inwestorom przez pośrednika. Prokuratura postawiła im zarzuty wprowadzenia kilkuset klientów w błąd z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej. Uzyskane z emisji środki podejrzani przeznaczali na inne cele niż te, które zostały określone w warunkach emisji. Nie zaspokoili również roszczeń wierzycieli. Przedstawiono im także zarzuty prania pieniędzy w kwocie blisko 4 mln złotych.
Najnowsze wiadomości w sprawie
W ostatnich dniach zwiększyła się liczba osób podejrzanych w sprawie. Katowicka Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymała kolejne dwie osoby, które mogły działać na szkodę obligatariuszy spółek deweloperskich. Osoby poszkodowane w sprawie mogły stracić nawet kilka milionów złotych.
Postępowanie jest rozwojowe. Centralne Biuro Antykorupcyjne w toku śledztwa współpracuje Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.