menu

Strona Główna > Newsy > CBA zatrzymuje kolejnych podejrzanych o pranie pieniędzy na kwotę ok. 4 mln złotych

CBA zatrzymuje kolejnych podejrzanych o pranie pieniędzy na kwotę ok. 4 mln złotych


Od 2020 roku Katowicka Delegatura CBA prowadzi z Prokuraturą Okręgową w Warszawie postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową. Wedle ustaleń śledczych, spółka brokerska oferowała sprzedaż instrumentów finansowych kilkudziesięciu podmiotów różnych branż. Poszkodowani w sprawie mogli stracić nawet parę milionów złotych.

Zgodnie z dokumentacją śledztwa, pracownicy spółki wprowadzali swoich klientów w błąd. Oferowali im sprzedaż obligacji przedsiębiorstw posiadających wątpliwą kondycję finansową. Jak poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA:

Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości.

W sierpniu 2020 roku w sprawie zatrzymano trzy osoby: prezesa zarządu warszawskiej spółki (pośrednika w sprzedaży instrumentów finansowych), byłego dyrektora działu prawnego oraz członka zarządu tej spółki. Sąd postanowił o ich tymczasowym aresztowaniu.

W grudniu ubiegłego roku zostały zatrzymane następne dwie osoby, reprezentujące spółki deweloperskie, których obligacje oferowano inwestorom przez pośrednika. Prokuratura postawiła im zarzuty wprowadzenia kilkuset klientów w błąd z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej. Uzyskane z emisji środki podejrzani przeznaczali na inne cele niż te, które zostały określone w warunkach emisji. Nie zaspokoili również roszczeń wierzycieli. Przedstawiono im także zarzuty prania pieniędzy w kwocie blisko 4 mln złotych.

Najnowsze wiadomości w sprawie

W ostatnich dniach zwiększyła się liczba osób podejrzanych w sprawie. Katowicka Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymała kolejne dwie osoby, które mogły działać na szkodę obligatariuszy spółek deweloperskich. Osoby poszkodowane w sprawie mogły stracić nawet kilka milionów złotych.

Postępowanie jest rozwojowe. Centralne Biuro Antykorupcyjne w toku śledztwa współpracuje Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę