menu

Strona Główna > Newsy > Dalsze zatrzymania CBŚP ws. oszustwa na kwotę 25 mln PLN

Dalsze zatrzymania CBŚP ws. oszustwa na kwotę 25 mln PLN


Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 9 osób w toku śledztwa dotyczącego oszustw za pośrednictwem platform inwestycyjnych. Aresztowani odpowiadali za bezpośredni kontakt z klientami.

Jak poinformowała dziś Prokuratura Krajowa, do zatrzymań doszło 12 marca. Aresztowani należeli do działu retencji czyli ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za straty inwestorów. To do nich należał kontakt z klientem. Łącznie w sprawie postawiono już zarzuty 96 osobom. Do pierwszych zatrzymań doszło w listopadzie 2018 roku, a kolejne przeprowadzono w marcu i czerwcu 2019. Na poczet przyszłych kar skonfiskowano kilkanaście milionów złotych.

Oszuści stosując różne techniki manipulacyjne, wsparte obietnicą wysokich zysków, przekonywali telefonicznie do wpłaty depozytu. Następnie ich ofiary traciły zainwestowane pieniądze przez nieudaną transakcję na jednej z obsługiwanych przez nich platform tradingowych. W zastosowanym modelu oszustwa klient nie miał szans na otrzymanie obiecanych zysków ani wypłacenie przelanych środków. Po wyzerowaniu jego konta, telemarketerzy firmy na jakiś czas zrywali kontakt.

Rozmiary oszustwa są szacowane na co najmniej 25 milionów złotów, a liczba poszkodowanych klientów to kilkadziesiąt osób. Straty pojedynczego inwestora wahają się w przedziale od 3 tysięcy do nawet 2 milionów złotych. Platformy należące do oszustów były zarejestrowane w wielu krajach, m.in. na Cyprze, w Grecji i w Wielkiej Brytanii.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prowadzącej działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto odpowiedzą za działanie na szkodę inwestorów i doprowadzenie ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Oficjalny komunikat Prokuratury Krajowej

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

logo niezależnej organizacji the financial commision finacom

FinaCom: wzrost liczby skarg traderów w pierwszym kwartale 2020

Financial Commission ujawniła, że liczba skarg składanych przez traderów w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosła ...
Czytaj dalej

Brokerzy obniżają dźwignię z powodu koronawirusa

Wysoki poziom zmienności rynku wywołany epidemią koronawirusa skłonił kilku znaczących brokerów do obniżenia poziomu oferowanej ...
Czytaj dalej
mBank pozwany przez 500 osób

Zwycięstwo CFTC w sądowej batalii z brokerem eFloorTrade

Komisja Obrotu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC), federalny organ nadzoru nad rynkami derywatów, uzyskała w ...
Czytaj dalej
4 bossów stojących za oszustwem opcji binanrych wartym 80 mln EUR zatrzymanych w sofii

SCAMy Forex: 4 bossów aresztowanych w Bułgarii

W stolicy Bułgarii zatrzymano trzech mieszkańców kraju oraz jednego obywatela Niemiec. Osoby te są podejrzewane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę