menu

Strona Główna > Newsy > Chińscy potentaci branży nieruchomości wykładają własne pieniądze na ratunek firm

Chińscy potentaci branży nieruchomości wykładają własne pieniądze na ratunek firm


Bogaci właściciele chińskich firm deweloperskich sięgnęli do własnych kieszeni po co najmniej 3,8 mld USD, aby uchronić swe firmy przed ryzykiem niewypłacalności. To efekt kryzysu finansowego, który ogarnął chińską branżę nieruchomości.

Od sprzedaży luksusowych aktywów po udziały w spółkach giełdowych – prywatne zasoby chińskich potentatów nieruchomości stały się dla inwestorów kluczem do określenia, czy deweloperzy wywiążą się ze swoich zobowiązań. W ostatnich tygodniach właściciele co najmniej siedmiu spółek z branży nieruchomości wykorzystali swój majątek, aby wesprzeć firmy.

Trudna sytuacja branży nieruchomości w Chinach

Działania te podkreślają, że obecny kryzys finansowy jest większy niż poprzednie, kiedy to firmy nieruchomościowe były w stanie zebrać gotówkę z wyprzedaży lub poprzez pozbywanie się aktywów. Teraz, gdy sprzedaż domów w Chinach i ich ceny spadają, banki niechętnie udzielają pożyczek, a rentowność na rynku obligacji offshore gwałtownie rośnie, dla wielu deweloperów ich właściciele są ostatnią deską ratunku.

– W Chinach organy regulacyjne mogą wywierać presję na dużych udziałowców, aby mieszali swoje prywatne aktywa z aktywami firmy i traktowali je jako nierozłączne – powiedział Zhiwu Chen, dyrektor Asia Global Institute na Uniwersytecie w Hongkongu. – Jest to również częściowo spowodowane tym, że kontrolujący udziałowcy, zwłaszcza założyciele, często traktują aktywa firmy tak, jakby były ich prywatną własnością.

Nieco lepsze nastroje inwestorów

Takie ruchy poprawiły, przynajmniej tymczasowo, nastroje wśród posiadaczy obligacji spółek deweloperskich. Obligacje China Evergrande Group o oprocentowaniu 8,25% w USD, których termin wykupu przypada na przyszły rok, odbiły się od dna (22,7 centów) i osiągnęły wartość około 30 centów, po tym jak prezes Hui Ka Yan zebrał fundusze pozbywając się osobistego majątku i zastawiając akcje. Nie jest jasne, w jaki sposób pieniądze zostały wykorzystane, jednak gigant nieruchomości trzykrotnie uniknął niewypłacalności, płacąc zaległe odsetki od obligacji. Po informacji o działaniach właścicieli spółek wrosła również wartość obligacji Sunac China Holdings Ltd., Guangzhou R&F Properties Co., Shimao Group Holdings Ltd. i CIFI Holdings Group Co.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę