menu

Strona Główna > Newsy > Chińska branża nieruchomości znów grozi rynkom

Chińska branża nieruchomości znów grozi rynkom


Chińska branża nieruchomości wykazuje nowe objawy choroby, a obawy o jej kondycję pogłębia seria rezygnacji audytorów finansowych, którzy świadczyli usługi na rzecz firm z tego sektora gospodarki.

Inwestorzy ograniczyli ekspozycję na ryzyko w tej branży po tym, jak spółka Hopson Development Holdings Ltd. poinformowała, że jej audytor PricewaterhouseCoopers zrezygnował po otrzymaniu informacji niewystarczających do zakończenia procedur audytu.

Seria rezygnacji audytorów

Na rynku coraz częściej pojawiają się obawy, że okres publikowania wyników finansowych ujawni nowe zagrożenia dla chińskich deweloperów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na początku tego tygodnia spółka China Aoyuan Group Ltd. poinformowała że firma Deloitte Touche Tohmatsu Ltd. zrezygnowała z funkcji jej audytora. Strony nie były w stanie porozumieć się w sprawie opłaty za audyt. Shimao Group Holdings Ltd. również ogłosiła, że zmieni audytora po raz pierwszy od 27 lat.

Wskaźnik Bloomberg Intelligence dla chińskich deweloperów nieruchomości spadł w piątek aż o 2,2% i był to najgorszy tydzień dla branży od listopada. W raporcie wskazano również, że nagła rezygnacja PricewaterhouseCoopers z funkcji audytora Hopson, stosunkowo silnego chińskiego dewelopera, może zapoczątkować masowe rezygnacje innych audytorów.

Spółka Hopson Development podała w czwartkowym raporcie, że PwC nie uzyskała informacji obejmujących „ujęcie księgowe niektórych inwestycji kapitałowych i projektów nieruchomościowych Grupy oraz wycenę nieruchomości inwestycyjnych Grupy”. Spółka zamierza przed chińskim Nowym Rokiem przedstawić firmę Ernst & Young jako nowego audytora.

MFW przewiduje mniejszy wzrost chińskiej gospodarki

Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że ożywienie gospodarcze w Chinach jest zaawansowane, ale niezrównoważone z powodu słabej konsumpcji. MFW ostrzegł również przed niepewnością spowodowaną regulacjami dotyczącymi sektora technologicznego i spowolnieniem produktywności.

W raporcie opublikowanym po zakończeniu konsultacji z Chinami MFW wskazał również, że mniej korzystna baza porównawcza, jak również słaba konsumpcja i utrudnienia ze strony ograniczonych inwestycji w nieruchomości będą kluczowymi czynnikami hamującymi wzrost gospodarczy w tym roku. MFW prognozuje, że gospodarka Chin wzrośnie o 4,8% w 2022 roku i 5,2% w 2023 roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę