menu

Strona Główna > Newsy > Chińska branża nieruchomości znów grozi rynkom

Chińska branża nieruchomości znów grozi rynkom


Chińska branża nieruchomości wykazuje nowe objawy choroby, a obawy o jej kondycję pogłębia seria rezygnacji audytorów finansowych, którzy świadczyli usługi na rzecz firm z tego sektora gospodarki.

Inwestorzy ograniczyli ekspozycję na ryzyko w tej branży po tym, jak spółka Hopson Development Holdings Ltd. poinformowała, że jej audytor PricewaterhouseCoopers zrezygnował po otrzymaniu informacji niewystarczających do zakończenia procedur audytu.

Seria rezygnacji audytorów

Na rynku coraz częściej pojawiają się obawy, że okres publikowania wyników finansowych ujawni nowe zagrożenia dla chińskich deweloperów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na początku tego tygodnia spółka China Aoyuan Group Ltd. poinformowała że firma Deloitte Touche Tohmatsu Ltd. zrezygnowała z funkcji jej audytora. Strony nie były w stanie porozumieć się w sprawie opłaty za audyt. Shimao Group Holdings Ltd. również ogłosiła, że zmieni audytora po raz pierwszy od 27 lat.

Wskaźnik Bloomberg Intelligence dla chińskich deweloperów nieruchomości spadł w piątek aż o 2,2% i był to najgorszy tydzień dla branży od listopada. W raporcie wskazano również, że nagła rezygnacja PricewaterhouseCoopers z funkcji audytora Hopson, stosunkowo silnego chińskiego dewelopera, może zapoczątkować masowe rezygnacje innych audytorów.

Spółka Hopson Development podała w czwartkowym raporcie, że PwC nie uzyskała informacji obejmujących „ujęcie księgowe niektórych inwestycji kapitałowych i projektów nieruchomościowych Grupy oraz wycenę nieruchomości inwestycyjnych Grupy”. Spółka zamierza przed chińskim Nowym Rokiem przedstawić firmę Ernst & Young jako nowego audytora.

MFW przewiduje mniejszy wzrost chińskiej gospodarki

Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że ożywienie gospodarcze w Chinach jest zaawansowane, ale niezrównoważone z powodu słabej konsumpcji. MFW ostrzegł również przed niepewnością spowodowaną regulacjami dotyczącymi sektora technologicznego i spowolnieniem produktywności.

W raporcie opublikowanym po zakończeniu konsultacji z Chinami MFW wskazał również, że mniej korzystna baza porównawcza, jak również słaba konsumpcja i utrudnienia ze strony ograniczonych inwestycji w nieruchomości będą kluczowymi czynnikami hamującymi wzrost gospodarczy w tym roku. MFW prognozuje, że gospodarka Chin wzrośnie o 4,8% w 2022 roku i 5,2% w 2023 roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę