menu

Strona Główna > Newsy > Chiński bank centralny zwiększy dopływ gotówki do gospodarki

Chiński bank centralny zwiększy dopływ gotówki do gospodarki


Według doniesień China Securities Journal, bank centralny Chin ma uzupełnić niedobory gotówki przed chińskim Nowym Rokiem. Rynki są jednak podzielone co do tego, czy dalsze luzowanie polityki monetarnej jest konieczne w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Ludowy Bank Chin (LBC) prawdopodobnie w drugiej połowie miesiąca zwiększy dopływ gotówki do systemu bankowego poprzez operacje otwartego rynku, aby zaspokoić rosnący popyt na środki finansowe ze strony firm i gospodarstw domowych przed tygodniowym świętem. W tym roku obchody chińskiego Nowego Roku rozpoczynają się 31 stycznia.

Luka płynności może osiągnąć 2,6 bln CNY

Według China Securities Journal, wiele instytucji finansowych uważa, że bank centralny na pewno utrzyma wystarczającą płynność. LBC ma wykorzystać różne narzędzia, aby zaspokoić zapotrzebowanie instytucji na finansowanie i sprawnie przebrnąć przez święta związane z Nowym Rokiem.

Ming Ming, główny ekonomista Citic Securities, spodziewa się, że luka płynności w systemie bankowym osiągnie w styczniu 2,6 bln CNY (ok. 408,08 mld USD). System finansowy może również stanąć w obliczu dodatkowych napięć – według oficjalnych danych w tym miesiącu wygasną kolejne pożyczki MLF o wartości 500 mld CNY, a borykający się z problemami chińscy deweloperzy znów zmierzą się z terminami spłaty obligacji.

Obligacje deweloperów mogą zachwiać rynkiem

Japońska spółka Nomura szacuje, że chińscy deweloperzy mają około 210 mld CNY w obligacjach, których termin wykupu przypada na pierwszy kwartał tego roku, co może zaważyć zarówno na płynności, jak i nastrojach rynkowych. Uczestnicy rynku i analitycy oczekują, że LBC zwiększy ofertę płynnościową przed świętami, ale są podzieleni w kwestii tego, czy bank centralny obniży oprocentowanie pożyczek MLF, po tym jak w grudniu nieznacznie obniżył stopę procentową kredytów.

Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Chin spadła w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku. Zhang Xu, główny analityk Everbright Securities, powiedział, że odzwierciedla to „niezwykle optymistyczne oczekiwania” rynku co do dalszego luzowania polityki pieniężnej.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę