menu

Strona Główna > Newsy > Chiński bank centralny zwiększy dopływ gotówki do gospodarki

Chiński bank centralny zwiększy dopływ gotówki do gospodarki


Według doniesień China Securities Journal, bank centralny Chin ma uzupełnić niedobory gotówki przed chińskim Nowym Rokiem. Rynki są jednak podzielone co do tego, czy dalsze luzowanie polityki monetarnej jest konieczne w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Ludowy Bank Chin (LBC) prawdopodobnie w drugiej połowie miesiąca zwiększy dopływ gotówki do systemu bankowego poprzez operacje otwartego rynku, aby zaspokoić rosnący popyt na środki finansowe ze strony firm i gospodarstw domowych przed tygodniowym świętem. W tym roku obchody chińskiego Nowego Roku rozpoczynają się 31 stycznia.

Luka płynności może osiągnąć 2,6 bln CNY

Według China Securities Journal, wiele instytucji finansowych uważa, że bank centralny na pewno utrzyma wystarczającą płynność. LBC ma wykorzystać różne narzędzia, aby zaspokoić zapotrzebowanie instytucji na finansowanie i sprawnie przebrnąć przez święta związane z Nowym Rokiem.

Ming Ming, główny ekonomista Citic Securities, spodziewa się, że luka płynności w systemie bankowym osiągnie w styczniu 2,6 bln CNY (ok. 408,08 mld USD). System finansowy może również stanąć w obliczu dodatkowych napięć – według oficjalnych danych w tym miesiącu wygasną kolejne pożyczki MLF o wartości 500 mld CNY, a borykający się z problemami chińscy deweloperzy znów zmierzą się z terminami spłaty obligacji.

Obligacje deweloperów mogą zachwiać rynkiem

Japońska spółka Nomura szacuje, że chińscy deweloperzy mają około 210 mld CNY w obligacjach, których termin wykupu przypada na pierwszy kwartał tego roku, co może zaważyć zarówno na płynności, jak i nastrojach rynkowych. Uczestnicy rynku i analitycy oczekują, że LBC zwiększy ofertę płynnościową przed świętami, ale są podzieleni w kwestii tego, czy bank centralny obniży oprocentowanie pożyczek MLF, po tym jak w grudniu nieznacznie obniżył stopę procentową kredytów.

Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Chin spadła w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku. Zhang Xu, główny analityk Everbright Securities, powiedział, że odzwierciedla to „niezwykle optymistyczne oczekiwania” rynku co do dalszego luzowania polityki pieniężnej.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę