Chiński regulator wydał opinię w sprawie wycofania akcji DiDi z NYSE
DiDi Chuxing Technology Co., czyli chińskie przedsiębiorstwo oferujące usługi transportu drogowego poinformowało o planach wycofania swoich akcji z giełdy nowojorskiej w ramach przeprowadzki do Hongkongu.
DiDi – chiÅ„ski Uber
Spółka DiDi Chuxing powstała w Pekinie w 2012 roku. DiDi jest twórcą aplikacji mobilnej oferującej usługi transportu drogowego. Nazywana jest konkurencją dla platformy Uber, a nawet największą platformą współdzielenia środków transportu na świecie. Zapewnia możliwość łączenia osób poszukujących transportu z osobami, które transport oferują.
Chociaż spółka DiDi jest obecna na giełdzie NYSE od zaledwie pół roku, to w tym okresie jej akcje odnotowały spadek aż o 44 proc. Taki spadek spowodowany był przede wszystkim problemami przedsiębiorstwa z chińskimi regulatorami. Podobno Chińska Komisja Regulacyjna naciskała na to, by spółka wycofała się z obrotu w Nowym Jorku ze względu na obawę przed wyciekiem danych wrażliwych.
Powód wycofania z obrotu w Nowym Jorku
Oficjalnie DiDi nie podało powodu ponownego notowania w Honkongu. Jednakże ogłoszenie o wycofaniu akcji z giełdy nowojorskiej pojawiło się dzień po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nakazała chińskim firmom notowanym w USA ujawnienie ich struktury własnościowej oraz po sfinalizowaniu przez SEC zasad pozwalających na wycofanie zagranicznych akcji z obrotu w przypadku niespełnienia wymogów audytu. Wycofanie DiDi z giełdy zagraża udziałom posiadanym przez Ubera oraz SoftBank, bowiem posiadają oni łącznie ponad 30% udziałów w tej spółce.
Oświadczenie chińskiego regulatora
Chińska Komisja Regulacyjna do spraw Papierów Wartościowych wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że szanuje wybory firm dotyczące tego, gdzie będą notowały swoje akcje. Jednocześnie Komisja odrzuciła doniesienia o możliwym zakazie i naciskach na ich wybór miejsca notowania akcji. Komisja oświadczyła również, iż niedawno przeprowadzona kontrola regulacyjna nie była skierowana w żadne konkretne przedsiębiorstwo czy branżę, nie wiązała się również z zagraniczną działalnością giełdową chińskich firm.
Ponadto, Komisja poinformowała, iż przeprowadziła rozmowy z amerykańskimi agencjami regulacyjnymi, m. in. Amerykańską Radą Nadzoru Rachunkowości Spółek Publicznych (PCAOB) oraz z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wzywając do kontynuacji szczerej komunikacji w zakresie nadzoru finansowego.