menu

Strona Główna > Newsy > Chiński regulator wydał opinię w sprawie wycofania akcji DiDi z NYSE

Chiński regulator wydał opinię w sprawie wycofania akcji DiDi z NYSE


DiDi Chuxing Technology Co., czyli chińskie przedsiębiorstwo oferujące usługi transportu drogowego poinformowało o planach wycofania swoich akcji z giełdy nowojorskiej w ramach przeprowadzki do Hongkongu.

DiDi – chiÅ„ski Uber

Spółka DiDi Chuxing powstała w Pekinie w 2012 roku. DiDi jest twórcą aplikacji mobilnej oferującej usługi transportu drogowego. Nazywana jest konkurencją dla platformy Uber, a nawet największą platformą współdzielenia środków transportu na świecie. Zapewnia możliwość łączenia osób poszukujących transportu z osobami, które transport oferują.

Chociaż spółka DiDi jest obecna na giełdzie NYSE od zaledwie pół roku, to w tym okresie jej akcje odnotowały spadek aż o 44 proc. Taki spadek spowodowany był przede wszystkim problemami przedsiębiorstwa z chińskimi regulatorami. Podobno Chińska Komisja Regulacyjna naciskała na to, by spółka wycofała się z obrotu w Nowym Jorku ze względu na obawę przed wyciekiem danych wrażliwych.

Powód wycofania z obrotu w Nowym Jorku

Oficjalnie DiDi nie podało powodu ponownego notowania w Honkongu. Jednakże ogłoszenie o wycofaniu akcji z giełdy nowojorskiej pojawiło się dzień po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nakazała chińskim firmom notowanym w USA ujawnienie ich struktury własnościowej oraz po sfinalizowaniu przez SEC zasad pozwalających na wycofanie zagranicznych akcji z obrotu w przypadku niespełnienia wymogów audytu. Wycofanie DiDi z giełdy zagraża udziałom posiadanym przez Ubera oraz SoftBank, bowiem posiadają oni łącznie ponad 30% udziałów w tej spółce.

Oświadczenie chińskiego regulatora

Chińska Komisja Regulacyjna do spraw Papierów Wartościowych wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że szanuje wybory firm dotyczące tego, gdzie będą notowały swoje akcje. Jednocześnie Komisja odrzuciła doniesienia o możliwym zakazie i naciskach na ich wybór miejsca notowania akcji. Komisja oświadczyła również, iż niedawno przeprowadzona kontrola regulacyjna nie była skierowana w żadne konkretne przedsiębiorstwo czy branżę, nie wiązała się również z zagraniczną działalnością giełdową chińskich firm.

Ponadto, Komisja poinformowała, iż przeprowadziła rozmowy z amerykańskimi agencjami regulacyjnymi, m. in. Amerykańską Radą Nadzoru Rachunkowości Spółek Publicznych (PCAOB) oraz z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wzywając do kontynuacji szczerej komunikacji w zakresie nadzoru finansowego.

Autor: Anna Sutowicz

JesteÅ› traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzeglÄ…d #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczajÄ… rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę