menu

Strona Główna > Newsy > Chiński regulator wydał opinię w sprawie wycofania akcji DiDi z NYSE

Chiński regulator wydał opinię w sprawie wycofania akcji DiDi z NYSE


DiDi Chuxing Technology Co., czyli chińskie przedsiębiorstwo oferujące usługi transportu drogowego poinformowało o planach wycofania swoich akcji z giełdy nowojorskiej w ramach przeprowadzki do Hongkongu.

DiDi – chiński Uber

Spółka DiDi Chuxing powstała w Pekinie w 2012 roku. DiDi jest twórcą aplikacji mobilnej oferującej usługi transportu drogowego. Nazywana jest konkurencją dla platformy Uber, a nawet największą platformą współdzielenia środków transportu na świecie. Zapewnia możliwość łączenia osób poszukujących transportu z osobami, które transport oferują.

Chociaż spółka DiDi jest obecna na giełdzie NYSE od zaledwie pół roku, to w tym okresie jej akcje odnotowały spadek aż o 44 proc. Taki spadek spowodowany był przede wszystkim problemami przedsiębiorstwa z chińskimi regulatorami. Podobno Chińska Komisja Regulacyjna naciskała na to, by spółka wycofała się z obrotu w Nowym Jorku ze względu na obawę przed wyciekiem danych wrażliwych.

Powód wycofania z obrotu w Nowym Jorku

Oficjalnie DiDi nie podało powodu ponownego notowania w Honkongu. Jednakże ogłoszenie o wycofaniu akcji z giełdy nowojorskiej pojawiło się dzień po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nakazała chińskim firmom notowanym w USA ujawnienie ich struktury własnościowej oraz po sfinalizowaniu przez SEC zasad pozwalających na wycofanie zagranicznych akcji z obrotu w przypadku niespełnienia wymogów audytu. Wycofanie DiDi z giełdy zagraża udziałom posiadanym przez Ubera oraz SoftBank, bowiem posiadają oni łącznie ponad 30% udziałów w tej spółce.

Oświadczenie chińskiego regulatora

Chińska Komisja Regulacyjna do spraw Papierów Wartościowych wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że szanuje wybory firm dotyczące tego, gdzie będą notowały swoje akcje. Jednocześnie Komisja odrzuciła doniesienia o możliwym zakazie i naciskach na ich wybór miejsca notowania akcji. Komisja oświadczyła również, iż niedawno przeprowadzona kontrola regulacyjna nie była skierowana w żadne konkretne przedsiębiorstwo czy branżę, nie wiązała się również z zagraniczną działalnością giełdową chińskich firm.

Ponadto, Komisja poinformowała, iż przeprowadziła rozmowy z amerykańskimi agencjami regulacyjnymi, m. in. Amerykańską Radą Nadzoru Rachunkowości Spółek Publicznych (PCAOB) oraz z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wzywając do kontynuacji szczerej komunikacji w zakresie nadzoru finansowego.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę