menu

Strona Główna > Newsy > Chiny zapowiadają budowę giełdy w Pekinie

Chiny zapowiadają budowę giełdy w Pekinie


W Pekinie powstanie giełda papierów wartościowych skoncentrowana na małych i średnich innowacyjnych przedsiębiorstwach – zapowiedział we czwartek przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping. 

Informacja wywołała niepokój na dwóch istniejących chińskich giełdach w Szanghaju i Shenzhen. Parkiet w Pekinie będzie miał równe prawa i może odciągnąć od nich część kapitału. Na informacje zareagowała także giełda w Hongkongu, która stanowi główne centrum obrotu chińskimi akcjami dla zagranicznych inwestorów.

Reformy rynku kapitałowego

Zgodnie z zapowiedzą Xi Jimpinga, stworzenie giełdy ma wspierać rozwój innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. Ogłoszenie pojawia się w trakcie konfrontacji pomiędzy chińskimi władzami i lokalnymi gigantami technologicznymi. Giełda w Pekinie może być więc kolejnym krokiem w walce z monopolami.

Do momentu rozprawy z Alibabą i Tencentem, obie spółki stanowiły główne źródło finansowania startupów, wykupując niemal wszystkie projekty. Bogaci partnerzy dostarczający pieniądze na rozwój innowacyjnych firm, są nazywani w Chinach „złotym tatusiem” („Gold Daddy”). W ostatnich latach przyjęło się jednak mówić na nich „Daddy Ma”, z uwagi na właścicieli Tencenta i Alibaby – Jacka Ma i Ma Huatenga.

Specjaliści komentujący sprawę uważają, że otwarcie nowego parkietu będzie prawdopodobnie korzystne dla chińskiej gospodarki.

Jest to krok naprzód w reformach rynku kapitałowego, ponieważ wzmacnia jego wielowarstwowy system i finansowanie bezpośrednie – napisał Morgan Stanley.

Spadki w Szanghaju i Shenzen

Budowa giełdy w Pekinie zwiększy konkurencję dla już istniejących giełd. Szanghaj i Shenzhen mają dzienne limity zmienności na poziomie 10%, aby ograniczać wahania na rynku zdominowanym przez małych inwestorów, którzy są bardzo podatni na plotki. Obie giełdy rozwijają się jednak i wprowadzają innowacje. Konkurencja ze strony Pekinu, może ograniczyć ich wzrost.

Giełda w Pekinie ma równe prawa z giełdami w Szanghaju i Shenzhen. Jeśli będzie prosperować, trzy strony podzielą rynek w trójstronnej konfrontacji – zauważył Rock Jin, prezes PopEton, cytowany przez Reutera.

W wyniku informacji, ceny akcji na HKEx spadły w piątek o ponad 2%. ChiNext z Shenzhen odnotował ponad 1% strat. Na czerwono rozpoczęła się także sesja w Szanghaju. Wzrosły za to notowania chińskich brokerów i domów maklerskich, takich jak Northeast Securities Co, Dongxing Securities Co i Shenwan Hongyuan Group Co.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę