menu

Strona Główna > Newsy > Chiny zapowiadają budowę giełdy w Pekinie

Chiny zapowiadają budowę giełdy w Pekinie


W Pekinie powstanie giełda papierów wartościowych skoncentrowana na małych i średnich innowacyjnych przedsiębiorstwach – zapowiedział we czwartek przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping. 

Informacja wywołała niepokój na dwóch istniejących chińskich giełdach w Szanghaju i Shenzhen. Parkiet w Pekinie będzie miał równe prawa i może odciągnąć od nich część kapitału. Na informacje zareagowała także giełda w Hongkongu, która stanowi główne centrum obrotu chińskimi akcjami dla zagranicznych inwestorów.

Reformy rynku kapitałowego

Zgodnie z zapowiedzą Xi Jimpinga, stworzenie giełdy ma wspierać rozwój innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. Ogłoszenie pojawia się w trakcie konfrontacji pomiędzy chińskimi władzami i lokalnymi gigantami technologicznymi. Giełda w Pekinie może być więc kolejnym krokiem w walce z monopolami.

Do momentu rozprawy z Alibabą i Tencentem, obie spółki stanowiły główne źródło finansowania startupów, wykupując niemal wszystkie projekty. Bogaci partnerzy dostarczający pieniądze na rozwój innowacyjnych firm, są nazywani w Chinach „złotym tatusiem” („Gold Daddy”). W ostatnich latach przyjęło się jednak mówić na nich „Daddy Ma”, z uwagi na właścicieli Tencenta i Alibaby – Jacka Ma i Ma Huatenga.

Specjaliści komentujący sprawę uważają, że otwarcie nowego parkietu będzie prawdopodobnie korzystne dla chińskiej gospodarki.

Jest to krok naprzód w reformach rynku kapitałowego, ponieważ wzmacnia jego wielowarstwowy system i finansowanie bezpośrednie – napisał Morgan Stanley.

Spadki w Szanghaju i Shenzen

Budowa giełdy w Pekinie zwiększy konkurencję dla już istniejących giełd. Szanghaj i Shenzhen mają dzienne limity zmienności na poziomie 10%, aby ograniczać wahania na rynku zdominowanym przez małych inwestorów, którzy są bardzo podatni na plotki. Obie giełdy rozwijają się jednak i wprowadzają innowacje. Konkurencja ze strony Pekinu, może ograniczyć ich wzrost.

Giełda w Pekinie ma równe prawa z giełdami w Szanghaju i Shenzhen. Jeśli będzie prosperować, trzy strony podzielą rynek w trójstronnej konfrontacji – zauważył Rock Jin, prezes PopEton, cytowany przez Reutera.

W wyniku informacji, ceny akcji na HKEx spadły w piątek o ponad 2%. ChiNext z Shenzhen odnotował ponad 1% strat. Na czerwono rozpoczęła się także sesja w Szanghaju. Wzrosły za to notowania chińskich brokerów i domów maklerskich, takich jak Northeast Securities Co, Dongxing Securities Co i Shenwan Hongyuan Group Co.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

deutche bank przenosi centrum forex walut gospodarek wschodzących z londynu do singapuru

Były trader zmienia pozew i oskarża Deutsche Bank o zniszczenie życia

Krótko po tym jak Deutsche Bank odpowiedział na pozew byłego tradera Matthew Connolly'ego, który oskarża ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przeniesie europejską działalność do Polski

OANDA, broker detaliczny z wieloletnią historią, poinformował o planach ostatecznego zamknięcia działalności na Malcie. Spółka ...
Czytaj dalej
Operator Triangle Markets I 3 Angle FX zawiera ugodę z CySEC

Drew Niv i William Ahdout zawierają ugodę z inwestorami FXCM o wartości 6,5 mln USD

Pozew zbiorowy wniesiony w 2017 roku przez inwestorów spółki Global Brokerage, dawniej znanej jako FXCM ...
Czytaj dalej

Rynek widzi to, co chce. MakroPrzegląd #1/4 Luty

Na ostatnim posiedzeniu, FED, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych. Nie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę