menu

Strona Główna > Newsy > Chiny używają aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale finansowe

Chiny używają aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale finansowe


Chińska policja używa nowej aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale z wiadomościami finansowymi. Oprogramowanie zainstalowane na 200 milionach telefonów ma zapobiegać oszustwom, jednak jego zastosowanie budzi duże wątpliwości.

Według informacji otrzymanych przez Financial Times, użytkownicy aplikacji, którzy odwiedzali amerykańskie portale o tematyce finansowej, takie jak Bloomberg, otrzymywali później telefony od chińskiej policji. Obywatele państwa są masowo przymuszani do zainstalowania oprogramowania. Dochodzi do tego przy okazji zapisywania dzieci do szkół, odbierania dokumentów, podpisywania umów najmu, czy załatwiania spraw w urzędach.

Nigdy nie widziałem takiego nadużycia władzy rządowej w celu promowania niepopularnej aplikacji – powiedział FT pracownik biurowy z prowincji Anhui, który został zmuszony do pobrania oprogramowania przed wystąpieniem o wydanie dowodu osobistego.

Kilkanaście osób zgłosiło Financial Times, że czuje się niekomfortowo, dając aplikacji 29 uprawnień, do których należy monitorowanie historii połączeń, wiadomości tekstowych i rozmów.

To aplikacja do nadzoru, która śledzi wszystko w telefonie. Nie potrzebuję tego, bez względu na to, jak dobre są intencje.

Nie zamierzam udostępniać władzom każdego aspektu mojego życia, żeby odpierać scamy – komentują rozmówcy FT, którzy usunęli aplikację lub odmówili jej zainstalowania

Walka ze scamami po chińsku

Aplikacja została uruchomiona w marcu przez Narodowe Centrum ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i jej celem jest blokowanie podejrzanych połączeń oraz zgłaszanie szkodliwego oprogramowania i podejrzanych stron internetowych. W praktyce policja dzwoni jednak do osób, które czytają wiadomości ekonomiczne na zagranicznych portalach. Jeden z użytkowników zgłaszał, że funkcjonariusze telefonowali do niego przez 4 dni z rzędu po tym, gdy odwiedził stronę Bloomberga. Pytano go o zagraniczne kontakty oraz czytane treści. Później usunął oprogramowanie z telefonu.

Policja twierdzi, że aplikacja odegrała ważną rolę przy zwalczaniu oszustw inwestycyjnych działających z Chin i Tajwanu. Przez 3 miesiące od uruchomienia miała wysłać 23 miliony komunikatów ostrzegawczych. W zeszłym roku w Chinach aresztowano 361 000 osób, podejrzanych o prowadzenie scamów. To gwałtowny wzrost w porównaniu do 73 000 przypadków w 2018 roku.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę