menu

Strona Główna > Newsy > Chiny zapowiadają bodźce gospodarcze w 2022 roku

Chiny zapowiadają bodźce gospodarcze w 2022 roku


Chiny zamierzają wzmocnić bodźce gospodarcze, aby ustabilizować wzrost w przyszłym roku. Takie wnioski można wysnuć z zapowiedzi ministrów, którzy obiecują aktywne działania w celu odwrócenia spowolnienia gospodarczego spowodowanego pogłębiającym się kryzysem na rynku nieruchomości, niższą konsumpcją i koronawirusem.

Zgodnie z zapowiedziami, chiński bank centralny użyje różnych narzędzi polityki monetarnej, aby utrzymać płynność na „rozsądnym poziomie” i zapewnić stabilny wzrost kredytów. Ministerstwo finansów ogłosiło natomiast, że będzie prowadzić aktywną politykę fiskalną w celu ustabilizowania wzrostu.

Chiny chcą wyjść z okresu spowolnienia

W ostatnich miesiącach gospodarka Chin spowolniła, a załamanie na rynku nieruchomości uderzyło w zadłużonych deweloperów i podcięło produkcję przemysłową, ceny domów spadły, a poziom inwestycji i konsumpcji był niski. Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa stanowi dodatkowe zagrożenie dla gospodarki, ponieważ może uderzyć w eksport, a zaostrzenie ograniczeń może jeszcze bardziej zwiększyć wydatki publiczne.

Gubernator banku centralnego Yi Gang powiedział, że bank centralny skupi się na tym, aby finanse lepiej służyły realnej gospodarce w 2022 roku. Według Yi, oznacza to utrzymanie wzrostu kredytów na stabilnym poziomie, tak aby podaż pieniądza rosła w tym samym tempie co nominalny produkt krajowy brutto. Bank będzie również dążył do optymalizacji struktury kredytów oraz stałe obniżanie kosztów finansowania.

Obniżki podatków i opłat przekroczą 1 bln CNY

Optymizm dotyczący dalszego wsparcia płynności przez bank centralny przyczynił się do obniżenia rentowności 10-letnich obligacji poniżej 2,8%, osiągając najniższy poziom od czerwca 2020 roku. Spadek ten nastąpił po tym, jak bank centralny wprowadził do systemu bankowego największą ilość krótkoterminowych kredytów od dwóch miesięcy.

Obniżki podatków i opłat w przyszłym roku będą wyższe niż szacowane w 2021 roku 1 bln CNY (157 mld USD). Chiny pozwoliły już lokalnym władzom na sprzedaż obligacji o wartości 1,46 bln CHY zaplanowanych na 2022 rok, aby zwiększyć poziom wydatków publicznych na początku przyszłego roku. Rząd centralny wskazał władzom lokalnym, aby wykorzystały pieniądze pozyskane z tej sprzedaży w sposób terminowy i przyspieszyły przygotowanie projektów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę