menu

Strona Główna > Newsy > Co dalej z chińskim Evergrande?

Co dalej z chińskim Evergrande?


Niektórzy zagraniczni posiadacze obligacji China Evergrande Group nie otrzymali należnej płatności do końca 30-dniowego okresu karencji, co sprawiło, że pozbawiony zasobów pieniężnych deweloper znalazł się w stanie formalnej niewypłacalności.

Brak wypłaty 82,5 mln USD z tytułu odsetek, które miały być zrealizowane w zeszłym miesiącu, spowodowałoby niewykonanie zobowiązań z tytułu międzynarodowych obligacji firmy o wartości około 19 mld USD i naraziłoby dewelopera na ryzyko uzyskania statusu firmy, która jest największym dłużnikiem w historii Chin.

Kryzys mógłby wywołać efekt domina

Evergrande to firma założona w 1996 roku, a obecnie drugi co do wielkości deweloper w Chinach, z wartością sprzedaży wynoszącą w ubiegłym roku 110 mld USD, aktywami o wartości 355 mld USD i ponad 1300 inwestycjami w całym kraju. W 2009 roku spółka weszła na giełdę w Hongkongu i rozwijała się bardzo szybko dzięki wspieranemu kredytami zakupowi ziemi i szybkiej sprzedaży mieszkań przy niskich marżach.

O problemach Evergrande było głośno od pewnego czasu, jednak inwestorzy mieli nadzieję, że firma znajdzie sposób na uregulowanie zobowiązań z tytułu obligacji. W czerwcu bieżącego roku firma informowała, że ma trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań, a we wrześniu wystąpiła o prolongatę płatności za kredyty powiernicze i bankowe. Zobowiązania Evergrande na koniec czerwca wynosiły 1,97 bln juanów (306 mld USD).

Spółka już w ubiegłym roku przyspieszyła działania związane z ograniczeniem zadłużenia. We wrześniu jednak ogłosiła, że plany zbycia aktywów i kapitału nie przyniosły istotnej poprawy sytuacji. Chiński bank centralny już w 2018 roku wskazywał, że niektóre firmy, w tym Evergrande, mogą stanowić ryzyko dla systemu finansowego. Zobowiązania firmy obejmowały aż 128 banków i ponad 121 instytucji pozabankowych, a opóźnienia w spłatach mogłyby wywołać efekt domina.

Spółka zrestrukturyzuje zadłużenie i aktywa

Władze, w tym wicepremier Liu He, bank centralny i regulator rynku papierów wartościowych, zapewniają zgodnie, że ryzyko dla sektora nieruchomości i gospodarki było pod kontrolą, a problemy Evergrande wynikały głównie ze „złego zarządzania” i „nadmiernej ekspansji”.

Spółka Evergrande poinformowała w poniedziałek, że powołała komitet ds. zarządzania ryzykiem, w tym urzędników z firm państwowych, który pomoże w „łagodzeniu i eliminowaniu przyszłych zagrożeń”. Wcześniej rząd prowincji Guangdong zapowiedział, że na prośbę Evergrande wyśle do spółki specjalny zespół, co według analityków oznacza, że Evergrande rozpocznie zarządzaną restrukturyzację zadłużenia i aktywów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę