menu

Strona Główna > Newsy > Co dalej z chińskim Evergrande?

Co dalej z chińskim Evergrande?


Niektórzy zagraniczni posiadacze obligacji China Evergrande Group nie otrzymali należnej płatności do końca 30-dniowego okresu karencji, co sprawiło, że pozbawiony zasobów pieniężnych deweloper znalazł się w stanie formalnej niewypłacalności.

Brak wypłaty 82,5 mln USD z tytułu odsetek, które miały być zrealizowane w zeszłym miesiącu, spowodowałoby niewykonanie zobowiązań z tytułu międzynarodowych obligacji firmy o wartości około 19 mld USD i naraziłoby dewelopera na ryzyko uzyskania statusu firmy, która jest największym dłużnikiem w historii Chin.

Kryzys mógłby wywołać efekt domina

Evergrande to firma założona w 1996 roku, a obecnie drugi co do wielkości deweloper w Chinach, z wartością sprzedaży wynoszącą w ubiegłym roku 110 mld USD, aktywami o wartości 355 mld USD i ponad 1300 inwestycjami w całym kraju. W 2009 roku spółka weszła na giełdę w Hongkongu i rozwijała się bardzo szybko dzięki wspieranemu kredytami zakupowi ziemi i szybkiej sprzedaży mieszkań przy niskich marżach.

O problemach Evergrande było głośno od pewnego czasu, jednak inwestorzy mieli nadzieję, że firma znajdzie sposób na uregulowanie zobowiązań z tytułu obligacji. W czerwcu bieżącego roku firma informowała, że ma trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań, a we wrześniu wystąpiła o prolongatę płatności za kredyty powiernicze i bankowe. Zobowiązania Evergrande na koniec czerwca wynosiły 1,97 bln juanów (306 mld USD).

Spółka już w ubiegłym roku przyspieszyła działania związane z ograniczeniem zadłużenia. We wrześniu jednak ogłosiła, że plany zbycia aktywów i kapitału nie przyniosły istotnej poprawy sytuacji. Chiński bank centralny już w 2018 roku wskazywał, że niektóre firmy, w tym Evergrande, mogą stanowić ryzyko dla systemu finansowego. Zobowiązania firmy obejmowały aż 128 banków i ponad 121 instytucji pozabankowych, a opóźnienia w spłatach mogłyby wywołać efekt domina.

Spółka zrestrukturyzuje zadłużenie i aktywa

Władze, w tym wicepremier Liu He, bank centralny i regulator rynku papierów wartościowych, zapewniają zgodnie, że ryzyko dla sektora nieruchomości i gospodarki było pod kontrolą, a problemy Evergrande wynikały głównie ze „złego zarządzania” i „nadmiernej ekspansji”.

Spółka Evergrande poinformowała w poniedziałek, że powołała komitet ds. zarządzania ryzykiem, w tym urzędników z firm państwowych, który pomoże w „łagodzeniu i eliminowaniu przyszłych zagrożeń”. Wcześniej rząd prowincji Guangdong zapowiedział, że na prośbę Evergrande wyśle do spółki specjalny zespół, co według analityków oznacza, że Evergrande rozpocznie zarządzaną restrukturyzację zadłużenia i aktywów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę