menu

Strona Główna > Newsy > CySEC: 31% inwestorów detalicznych polega na influencerach finansowych

CySEC: 31% inwestorów detalicznych polega na influencerach finansowych


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała wyniki badania, które przeprowadzono w celu uzyskania informacji o zachowaniach inwestorów detalicznych. Wyniki wskazały wyraźniejszy obraz procesu podejmowania decyzji przez takich inwestorów.

W badaniu skoncentrowano się na pytaniach dotyczących decyzji inwestorów o zainwestowaniu w określony produkt oraz na tym, jak badali produkt i platformę inwestycyjną. W komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie regulator wskazał cztery kluczowe wnioski wynikające z badania.

Prawie jedna czwarta (22%) inwestorów podejmuje decyzje inwestycyjne w oparciu o promocje internetowe lub wypowiedzi celebrytów w mediach społecznościowych. Na pytanie, co przede wszystkim skłoniło inwestorów do zainwestowania w dany produkt, duża część inwestorów (42%) wskazała, że przeprowadziła analizę przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca inwestycji. Jednak podobna liczba (37%) polegała głównie na rekomendacjach przyjaciół i rodziny. Tylko jeden na trzech inwestorów (31%) zasięgnął porady u autoryzowanego doradcy finansowego.

Influencerzy finansowi, którzy docierają do potencjalnych klientów poprzez reklamę w mediach społecznościowych, odgrywają dużą rolę w nakłanianiu inwestorów do zakupu produktów. Dzięki platformom takim jak TikTok, YouTube, Instagram i Twitter, które dostarczają treści finansowych skierowanych do młodych ludzi, prawie co trzeci (31%) respondent wskazał, że dokonał inwestycji finansowej w oparciu o radę influencera finansowego.

Inwestorzy podejmują zbyt wysokie ryzyko

Zbyt mało inwestorów poświęca znaczną ilość czasu na badanie produktów, w które planują zainwestować lub firmy, która je sprzedaje. Jedna czwarta wszystkich respondentów (25%) stwierdziła, że poświęciła 6-7 dni na zbadanie konkretnego produktu, jednak 7% stwierdziło, że przed zainwestowaniem pieniędzy w dany produkt poświęciło na to mniej niż 30 minut lub nie zrobiło tego wcale.

Inwestorzy podejmują też większe ryzyko niż mogą sobie pozwolić, a wielu z nich żałuje swoich przeszłych inwestycji finansowych. Na pytanie, czy zainwestowali więcej niż mogą stracić, ponad jedna czwarta (26%) wszystkich respondentów przyznała, że tak.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania ...
Czytaj dalej
invest cuffs 2023

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Już 24-25 marca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie ...
Czytaj dalej
dolar usd usa

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, ...
Czytaj dalej
google otrzymał karę od francji

Nancy Pelosi sprzedała akcje Google o wartości 3 mln USD

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi sprzedała akcje Google warte 3 mln USD zaledwie miesiąc przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę