menu

Strona Główna > Newsy > CySEC aktualizuje kryteria CIF

CySEC aktualizuje kryteria CIF


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała w czwartek zmienione kryteria, które muszą spełniać regulowane firmy świadczące usługi finansowe, aby uzyskać status Cypryjskiej Spółki Inwestycyjnej (CIF). Uzyskanie tego statusu będzie wymagać od firm wyższych poziomów kontroli zgodności.

Jeżeli w okresie czterech lat bezpośrednio poprzedzających dany rok budżetowy wartość aktywów bilansowych i pozabilansowych CIF wynosi średnio ponad 100 mln EUR, to zgodnie z najnowszymi zasadami CIF podmiot zostanie uznany za Dużą CIF.

Według wcześniejszych zasad, podmiot był uznawany za Dużą CIF, jeżeli posiadał całkowite zbadane aktywa roczne w wysokości 43 mln EUR lub dochód z prowizji w wysokości 50 mln EUR, lub posiadał środki pieniężne klientów w wysokości ponad 35 mln EUR, lub aktywa klientów w wysokości co najmniej 750 mln EUR. Firmy muszą w ciągu czterech miesięcy od zakończenia roku finansowego zdecydować, czy spełniają wymogi Dużej CIF i zgłosić ten status organom regulacyjnym.

Cypr wciąż jest preferowaną jurysdykcją w Europie

Wszystkie cypryjskie spółki świadczące usługi finansowe, które kwalifikują się jako Duże CIF, muszą utworzyć komisję ds. wynagrodzeń oraz komisję ds. ryzyka. Ponadto członkami komisji ds. ryzyka powinni być członkowie zarządu, którzy nie pełnią żadnych funkcji wykonawczych w danej CIF. Muszą one również przedłożyć struktury organizacyjne do akceptacji przez CySEC.

Cypr wciąż pozostaje jedną z najbardziej preferowanych jurysdykcji dla firm branży forex i CFD, które kierują swe usługi dla klientów w Europy. Przepisy CySEC są znacznie mniej restrykcyjne w porównaniu z regulacjami stosowanymi przez organy nadzoru w innych krajach europejskich. Jednak z biegiem lat cypryjski regulator zwiększa swą czujność i aktywnie ostrzega oraz podejmuje działania egzekucyjne przeciwko firmom łamiącym przepisy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę