menu

Strona Główna > Newsy > CySEC: brokerzy zarabiają na braku aktywności klientów

CySEC: brokerzy zarabiają na braku aktywności klientów


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała o dokonaniu przeglądu okoliczności, jakie Cypryjskie Firmy Inwestycyjne (CIF) biorą pod uwagę przy naliczaniu opłat za brak aktywności na rachunkach klientów. Dane zgromadzone przez regulatora wykazały, że niemal wszystkie spółki CIF, które naliczają takie opłaty, określają warunki, w jakich uznają konto za nieaktywne.

Część firm jednak nie wskazała w umowach kiedy konto uznane jest za nieaktywne i jakie wiążą się z tym opłaty. Spółki, które zawarły taki zapis, często nie określały dokładnie co uznaje się za brak aktywności na koncie. Analiza CySEC wykazała również, że nieliczne spółki CIF naliczały bardzo wysokie opłaty za brak aktywności, które przekraczały 100 EUR miesięcznie. Co więcej, w tym przypadkach spółki nie podawały nawet przyczyn naliczania tak wysokich kosztów.

CySEC wzięła pod uwagę sześciomiesięczny okres od lipca do listopada 2019 roku. W przypadku niektórych brokerów zyski z tytułu opłat za nieaktywność wyniosły nawet od 1 mln do 1,4 mln EUR. Ponadto dla wielu firm kwota uzyskana z opłat za brak aktywności stanowiła istotną część przychodów w ciągu badanych sześciu miesięcy (18% – 31%).

Wezwanie do zmian

Regulator wezwał wszystkie spółki CIF do rozważenia wskazanych problemów i dokonanie ewentualnych zmian w politykach i umowach zawieranych z klientami. CySEC przypomniała również, że jeśli spółka zauważy jakiekolwiek niezgodności z obowiązującymi wymaganiami, jest zobowiązana do natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do usunięcia problemów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

broker usgfx opuszcza australię

Australia obniża dźwignię do 1:30

ASIC wprowadził ograniczenia w sprzedaży kontraktów CFD. Zmiany wchodzą w życie 29 marca 2021 roku ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (22.10): Solid Invest, Bitrend, Pibexa…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Solid Invest (Capital Letter GmbH) - solidinvest.co Bitrend - bitrend.io ...
Czytaj dalej
sądowe kłopoty brokera global brokerage

Kolejni inwestorzy mogą dołączyć do pozwu przeciwko Global Brokerage

Przedstawiciele stron składających pozew zbiorowy przeciwko spółce Global Brokerage, wcześniej funkcjonującej jako FXCM, złożyli w ...
Czytaj dalej
sc malayasia

Malezyjski regulator ostrzega przed 3 brokerami, w tym HotForex

Malezyjska Komisja ds. Papierów Wartościowych (SC) dodała trzy kolejne spółki do swej czarnej listy. Uwagę ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę