menu

Strona Główna > Newsy > CySEC ostrzega przed „finfluencerami” i „grywalizacją” tradingu

CySEC ostrzega przed „finfluencerami” i „grywalizacją” tradingu


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) rozpoczęła we wtorek kampanię skoncentrowaną na ochronie inwestorów przed coraz większą plagą oszustw. Celem kampanii jest ostrzeżenie inwestorów przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnych w oparciu o presję emocjonalną i społeczną oraz zwrócenie uwagi na konieczność zachowania zdrowego rozsądku i znajomości rynku.

Regulator podkreślił, że kampania jest odpowiedzią na promowanie skomplikowanych i ryzykownych produktów inwestycyjnych w mediach społecznościowych. Szczególną uwagę CySEC zwrócił na coraz większą liczbę promocji produktów kryptowalutowych przez celebrytów.

– CySEC wyraża zaniepokojenie rosnącym udziałem młodszych niedoświadczonych inwestorów oraz rosnącą liczbą materiałów w mediach społecznościowych i platformach internetowych promujących złożone produkty, które nie zawsze są tym, czym się wydają – powiedział przewodniczący CySEC George Theocharides.

Rośnie popularność grywalizacji inwestycyjnej

Regulator zwrócił także uwagę, że inwestorzy często nie są świadomi szczegółów tych ryzykownych produktów inwestycyjnych. Według Theocharidesa, szczególnie niepokojące jest to, że poziom umiejętności finansowych wciąż spada, co zwiększa ryzyko, że młodzi ludzie nie będą w pełni rozumieć ryzyka, jakie może nieść ze sobą handel takimi produktami.

Ponadto CySEC wyraził obawy dotyczące „grywalizacji” inwestycji detalicznych. W ten sposób cypryjski regulator jest kolejnym organem nadzorującym rynek finansowy, który zasygnalizował problem, na który wcześniej zwróciło uwagę kilku innych regulatorów. Niektórzy nawet zapowiedzieli, że rozważają ukrócenie stosowania grywalizacji inwestycyjnej. CySEC nie sprecyzował jednak, czy chce podjąć jakiekolwiek działania przeciwko takim praktykom.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę