menu

Strona Główna > Newsy > CySEC podejmuje działania przeciwko brokerowi Otkritie

CySEC podejmuje działania przeciwko brokerowi Otkritie


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała w środę treść decyzji podjętej na początku marca w sprawie spółki Otkritie Broker Ltd, która oferuje usługi maklerskie za pośrednictwem strony internetowej Open-Broker.com.

Według oświadczenia regulatora licencjonowany podmiot znajduje się pod zbyt dużym wpływem jednego ze swoich pośrednich udziałowców, Otkritie FC Bank, jednego z największych banków komercyjnych w Rosji pod względem posiadanych aktywów.

Otkritie Broker Ltd posiada status Cypryjskiej Spółki Inwestycyjnej (CIF) i jest autoryzowana pod numerem licencji 294/16 od 2016 roku. Firma świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego, maklerskiego i zarządzania aktywami. Jest zarejestrowana na Cyprze, ale jest powiązana z rosyjskim bankiem, co w przypadku trwającej wojny na Ukrainie wywołuje niemałe kontrowersje.

CySEC zdecydowała się zawiesić prawa głosu związane z akcjami CIF, które są w posiadaniu Otkritie Broker JSC (będącego jedynym bezpośrednim akcjonariuszem CIF i stuprocentową spółką zależną Otkritie FC Bank) i stanowiącego całość kapitału zakładowego CIF. Ponadto regulator zakazał Igorowi Gutinskiemu, który pełni funkcję jedynego dyrektora Otkritie Broker, pełnienia obowiązków zarządczych wobec rady dyrektorów spółki przez dwa lata.

Decyzja wejdzie w życie we wrześniu

Powyższe postanowienia wejdą w życie po sześciu miesiącach od wydania decyzji, czyli we wrześniu 2023 roku. W uzupełnieniu decyzji CySEC dostępnej jedynie w języku greckim, regulator stwierdził, że zawieszając prawa głosu w Otkritie Broker JSC, która jest częścią Otkritie FC Bank, zapewni, że osoby powiązane z rosyjskim instytucją nie będą mogły wpływać na decyzje podejmowane podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Otkritie prowadziła również inną spółkę na Cyprze o nazwie Otkritie Capital Cyprus. Jej licencja została jednak cofnięta w 2021 roku po tym, jak instytucja zdecydowała się rok wcześniej zakończyć działalność na Cyprze.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę