menu

Strona Główna > Newsy > CySEC uruchamia quiz sprawdzający wiedzę dla inwestorów

CySEC uruchamia quiz sprawdzający wiedzę dla inwestorów


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) uruchomiła na swojej stronie internetowej quiz, w którym społeczeństwo może ocenić, ile naprawdę wie o inwestycjach i sprawdzić swoją wiedzę na temat podstawowych zagadnień finansowych.

Quiz internetowy został stworzony w ramach realizacji celu CySEC, jakim jest podniesienie poziomu wiedzy na temat finansów aby zwiększyć wiedzę społeczeństwa, na temat kluczowych aspektów rynków papierów wartościowych, po niedawnym udziale w Światowym Tygodniu Inwestorów 2022.

Niski poziom wiedzy finansowej na Cyprze, co wskazują różne badania, wraz z szybkim rozwojem rynków kapitałowych i ciągłym wprowadzaniem nowych produktów finansowych, zwiększył potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie podstawowych zagadnień finansowych.

Niedoświadczeni inwestorzy często podejmują błędne decyzje inwestycyjne, opierając się na założeniach i przekonaniach wynikających z nadmiernej wiary w swoją wiedzę na temat inwestowania lub kierując się zachętami ze strony przyjaciół, krewnych i/lub celebrytów promujących produkty inwestycyjne w Internecie, narażając się na wysokie ryzyko inwestycyjne. Ponadto ryzyko inwestycyjne stale rośnie ze względu na nowe cyfrowe trendy inwestycyjne, które są szczególnie atrakcyjne dla młodzieży.

Wprowadzając nowy quiz, CySEC chce zaoferować inwestorom i ogółowi społeczeństwa możliwość oceny ich wiedzy na temat inwestycji i podstawowych kwestii finansowych poprzez przyjemną aktywność. Ponadto quiz został zaprojektowany jako informacyjny i edukacyjny, ponieważ prawidłowa odpowiedź jest ujawniana na końcu każdego pytania wraz z krótkim wyjaśnieniem.

CySEC przestrzega przed influencerami finansowymi

Niedawno CySEC zwracał również uwagę na problem promowania inwestycji przez celebrytów i influencerów finansowych. W lipcu 2022 regulator cypryjskiego rynku rozpoczął specjalną kampanię ochrony inwestorów, ukierunkowaną na ten problem.

CySEC stwierdza, że im niższa znajomość finansów, tym większe ryzyko dla inwestora, ponieważ decyzja inwestycyjna nie jest oparta na wiedzy i racjonalnym myśleniu, ale na mediach społecznościowych i presji emocjonalnej, którą zwiększają znane postacie w Internecie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę