menu

Strona Główna > Newsy > CySEC usuwa OptionRally i czterech innych brokerów z Funduszu Kompensacyjnego

CySEC usuwa OptionRally i czterech innych brokerów z Funduszu Kompensacyjnego


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała dziś nową listę dostawców usług finansowych, którzy zostali wykluczeni z programu ubezpieczeniowego. Klienci wskazanych spółek są jednak nadal uprawnieni do korzystania z Funduszu Kompensacyjnego dla Inwestorów (ICF).

Fundusz służy ochronie roszczeń klientów objętych systemem i zapewnia im rekompensatę w przypadku, gdyby jego członek nie był w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Najbardziej znaną marką wśród usuniętych z systemu rekompensat CySEC jest nieistniejący już broker opcji binarnych OptionRally. Po decyzji firmy o rezygnacji z cypryjskiej licencji, OptionRally zakończył działalność na Cyprze niemal rok temu.

Klienci zachowują prawo do odszkodowania

W 2017 roku na OptionRally nałożono serię grzywien i zawieszeń licencji, ale CySEC ostatecznie anulował poprzednie kary po tym, jak firma spełniła swoje obowiązki regulacyjne. Spółka OptionRally, założona w 2010 roku, uzyskała licencję CySEC w 2013 roku, kiedy to izraelska marka zaczęła wchodzić na kolejne rynki.

Oprócz OptionRally, CySEC usunął z program ubezpieczeniowego również spółki Deloitte Investment Services Ltd, Rodeler Ltd, Stocks Forex AF Ltd i Globia Wealth Ltd. CySEC wyjaśnia, że utrata członkostwa w funduszu nie oznacza dla klientów tych spółek utraty praw do odszkodowania z tytułu inwestycji dokonanych przed utratą członkostwa. Regulator podkreśla też, że wszelkie należności usuniętych podmiotów wobec funduszu nadal wymagają uregulowania, bez względu na fakt usunięcia z programu.

Kolejne etapy procedury

Po cofnięciu licencji regulator często rozpoczyna procedurę wypłaty rekompensat dla klientów firmy, która nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań. W kolejnym kroku, o ile taki będzie miał miejsce, ICF zaprasza klientów objętych ubezpieczeniem do zgłaszania roszczeń wobec spółki, określając tryb składania wniosków o rekompensaty oraz termin ich składania. Następnie fundusz publikuje szczegóły w co najmniej dwóch lokalnych gazetach, podając adres, pod którym inwestorzy mogą uzyskać informacje o postępach w rozpatrywaniu ich wniosków.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę