menu

Strona Główna > Newsy > CySEC wskazuje niedociągnięcia w działalności spółek CIF

CySEC wskazuje niedociągnięcia w działalności spółek CIF


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała wyniki przeglądu środków w zakresie zgodności z przepisami, które miały podjąć regulowane przez nią podmioty, w tym brokerzy rynku FX i CFD. Wyniki przeglądu wykazały szereg niedociągnięć.

Regulator zwrócił uwagę, że wiele firm działających z licencją cypryjskiej spółki inwestycyjnej(CIF) nie określa stopnia ryzyka oferowanych instrumentów finansowych, co jest obowiązkowe dla wszystkich firm regulowanych przez CySEC.

Ponadto, wiele spółek nie zapewnia właściwego rocznego programu monitoringu zgodności w oparciu o analizę ryzyka. Regulator wskazał również przypadki, że identyfikacja ryzyka i priorytety monitoringu zgodności z przepisami nie były jasno określone. CySEC stwierdziła również niedociągnięcia w zakresie obowiązków sprawozdawczych ze strony tych spółek.

Duża popularność Cypru wśród brokerów

Cypr jest siedzibą wielu firm świadczących usługi finansowe. Niskie bariery wejścia na rynek sprawiają, że jest to chętnie wybierane miejsce do prowadzenia działalności w Europie. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiele firm przeniosło się z Londynu na Cypr, aby nadal świadczyć usługi klientom z Europy.

Pomimo popularności tego kraju wśród firm, wiele nadzorów finansowych z innych europejskich krajów zwracało uwagę, że niektóre z nich naruszają lokalne zasady w zakresie zgodności z przepisami. Cypryjski regulator poważnie podszedł do tych zarzutów i staje się coraz bardziej rygorystyczny w nadzorowaniu podlegających mu spółek. W efekcie w ostatnich latach ukarał wiele korporacji za poważne naruszenia zgodności. Oprócz niedociągnięć, regulator wskazał także wiele pozytywnych praktyk stosowanych przez niektóre firmy. Obejmują one m.in. regularne spotkania kierownictwa i przygotowywanie kwartalnych raportów zgodności.

Zdaniem Demetry Kalogerou, szefowej CySEC, wszystkie regulowane podmioty powinny wziąć pod uwagę zagadnienia poruszone w opublikowanym dokumencie i dostosować swoje polityki i rozwiązania tak, aby spełniały wszelkie wymogi prawne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę