menu

Strona Główna > Newsy > CySEC wskazuje niedociągnięcia w działalności spółek CIF

CySEC wskazuje niedociągnięcia w działalności spółek CIF


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała wyniki przeglądu środków w zakresie zgodności z przepisami, które miały podjąć regulowane przez nią podmioty, w tym brokerzy rynku FX i CFD. Wyniki przeglądu wykazały szereg niedociągnięć.

Regulator zwrócił uwagę, że wiele firm działających z licencją cypryjskiej spółki inwestycyjnej(CIF) nie określa stopnia ryzyka oferowanych instrumentów finansowych, co jest obowiązkowe dla wszystkich firm regulowanych przez CySEC.

Ponadto, wiele spółek nie zapewnia właściwego rocznego programu monitoringu zgodności w oparciu o analizę ryzyka. Regulator wskazał również przypadki, że identyfikacja ryzyka i priorytety monitoringu zgodności z przepisami nie były jasno określone. CySEC stwierdziła również niedociągnięcia w zakresie obowiązków sprawozdawczych ze strony tych spółek.

Duża popularność Cypru wśród brokerów

Cypr jest siedzibą wielu firm świadczących usługi finansowe. Niskie bariery wejścia na rynek sprawiają, że jest to chętnie wybierane miejsce do prowadzenia działalności w Europie. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiele firm przeniosło się z Londynu na Cypr, aby nadal świadczyć usługi klientom z Europy.

Pomimo popularności tego kraju wśród firm, wiele nadzorów finansowych z innych europejskich krajów zwracało uwagę, że niektóre z nich naruszają lokalne zasady w zakresie zgodności z przepisami. Cypryjski regulator poważnie podszedł do tych zarzutów i staje się coraz bardziej rygorystyczny w nadzorowaniu podlegających mu spółek. W efekcie w ostatnich latach ukarał wiele korporacji za poważne naruszenia zgodności. Oprócz niedociągnięć, regulator wskazał także wiele pozytywnych praktyk stosowanych przez niektóre firmy. Obejmują one m.in. regularne spotkania kierownictwa i przygotowywanie kwartalnych raportów zgodności.

Zdaniem Demetry Kalogerou, szefowej CySEC, wszystkie regulowane podmioty powinny wziąć pod uwagę zagadnienia poruszone w opublikowanym dokumencie i dostosować swoje polityki i rozwiązania tak, aby spełniały wszelkie wymogi prawne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę