menu

Strona Główna > Newsy > CySEC zaleca brokerom CFD zmianę praktyk

CySEC zaleca brokerom CFD zmianę praktyk


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) ostrzegła cypryjskie spółki inwestycyjne (CIF) oferujące kontrakty CFD, że muszą podjąć natychmiastowe działania w celu poprawy swoich praktyk. W przeciwnym razie CySEC zamierza wszcząć postępowania kontrolne.

Cypryjski regulator wskazał, że wprowadza dodatkowe kontrole dla usług transgranicznych, ponadto wzmocni ochronę inwestorów w ramach nowych zasad dotyczących rozpatrywania skarg. W przypadku wykrycia powtarzających się uchybień i/lub braku wdrożenia środków zaradczych, CYSEC nałoży „znacznie wyższe” grzywny lub rozpocznie procedurę zawieszenia lub cofnięcia licencji CIF.

Ostrzeżenie wygłosił przewodniczący CySEC George Theocharides, przedstawiając regulatora na lata 2022-2023.

– Aby zrealizować misję CySEC w zakresie skutecznego nadzoru, zapewnienia ochrony inwestorów i zdrowego rozwoju rynku kapitałowego, wprowadzimy zmiany w swoich procesach nadzorczych dotyczących działalności transgranicznej. Dzięki temu niewłaściwe praktyki i potencjalne naruszenia prawa zostaną w razie potrzeby zidentyfikowane, ocenione, rozwiązane i potraktowane priorytetowo – powiedział Theocharides.

Zgodnie z nowymi przepisami, CySEC zobowiąże firmy, na które złożono co najmniej 20 skarg, do wyznaczenia wewnętrznego audytora, który przeprowadzi dochodzenie i przedstawi raport. Wprowadzone będą również dodatkowe kontrole w celu zbadania struktur organizacyjnych nowych podmiotów ubiegających się o licencje. Szczególny nacisk zostanie położony na to, czy mogą one odpowiednio prowadzić i monitorować działalność transgraniczną.

Regulator wzmocni monitorowanie Internetu

CySEC zwraca również uwagę na kampanie reklamowe wnioskodawców, ostrzegając, że nie będzie tolerować agresywnych zachowań marketingowych lub przekazywania inwestorom wprowadzających w błąd informacji, ani żadnych innych nadużyć.

– Na Cyprze nie ma miejsca dla podmiotów, które zamierzają łamać prawo. CySEC dąży do stworzenia silniejszego, bezpieczniejszego i bardziej odpowiedzialnego rynku zarówno na Cyprze, jak i w całej Europie – dodał Theocharides.

Wprowadzone działania CySEC obejmują m.in. specjalistyczny system, który analizuje i monitoruje materiały marketingowe CIF online. System może wykrywać wszystkie powiązane wzmianki z dowolnego źródła w skali międzynarodowej i prowadzić monitoring w czasie rzeczywistym z natychmiastowym powiadomieniem alarmowym dla każdej odpowiedniej kombinacji słów kluczowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę