menu

Strona Główna > Newsy > CySEC zaleca brokerom CFD zmianę praktyk

CySEC zaleca brokerom CFD zmianę praktyk


Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) ostrzegła cypryjskie spółki inwestycyjne (CIF) oferujące kontrakty CFD, że muszą podjąć natychmiastowe działania w celu poprawy swoich praktyk. W przeciwnym razie CySEC zamierza wszcząć postępowania kontrolne.

Cypryjski regulator wskazał, że wprowadza dodatkowe kontrole dla usług transgranicznych, ponadto wzmocni ochronę inwestorów w ramach nowych zasad dotyczących rozpatrywania skarg. W przypadku wykrycia powtarzających się uchybień i/lub braku wdrożenia środków zaradczych, CYSEC nałoży „znacznie wyższe” grzywny lub rozpocznie procedurę zawieszenia lub cofnięcia licencji CIF.

Ostrzeżenie wygłosił przewodniczący CySEC George Theocharides, przedstawiając regulatora na lata 2022-2023.

– Aby zrealizować misję CySEC w zakresie skutecznego nadzoru, zapewnienia ochrony inwestorów i zdrowego rozwoju rynku kapitałowego, wprowadzimy zmiany w swoich procesach nadzorczych dotyczących działalności transgranicznej. Dzięki temu niewłaściwe praktyki i potencjalne naruszenia prawa zostaną w razie potrzeby zidentyfikowane, ocenione, rozwiązane i potraktowane priorytetowo – powiedział Theocharides.

Zgodnie z nowymi przepisami, CySEC zobowiąże firmy, na które złożono co najmniej 20 skarg, do wyznaczenia wewnętrznego audytora, który przeprowadzi dochodzenie i przedstawi raport. Wprowadzone będą również dodatkowe kontrole w celu zbadania struktur organizacyjnych nowych podmiotów ubiegających się o licencje. Szczególny nacisk zostanie położony na to, czy mogą one odpowiednio prowadzić i monitorować działalność transgraniczną.

Regulator wzmocni monitorowanie Internetu

CySEC zwraca również uwagę na kampanie reklamowe wnioskodawców, ostrzegając, że nie będzie tolerować agresywnych zachowań marketingowych lub przekazywania inwestorom wprowadzających w błąd informacji, ani żadnych innych nadużyć.

– Na Cyprze nie ma miejsca dla podmiotów, które zamierzają łamać prawo. CySEC dąży do stworzenia silniejszego, bezpieczniejszego i bardziej odpowiedzialnego rynku zarówno na Cyprze, jak i w całej Europie – dodał Theocharides.

Wprowadzone działania CySEC obejmują m.in. specjalistyczny system, który analizuje i monitoruje materiały marketingowe CIF online. System może wykrywać wszystkie powiązane wzmianki z dowolnego źródła w skali międzynarodowej i prowadzić monitoring w czasie rzeczywistym z natychmiastowym powiadomieniem alarmowym dla każdej odpowiedniej kombinacji słów kluczowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę