menu

Strona Główna > Newsy > Czy Chiny spełnią obietnice handlowe złożone USA?

Czy Chiny spełnią obietnice handlowe złożone USA?


Podpisanie w styczniu ubiegłego roku umowy handlowej pomiędzy Chinami i USA dawało nadzieję na zmniejszenie napięć dwustronnych i przywrócenie równowagi handlowej. Niestety, realizacja złożonych obietnic do końca 2021 wydaje się niemożliwa. Chiny przez czas trwania umowy osiągnęły niewiele ponad 60% założonego celu.

Początkowo, podpisanie umowy handlowej dawało wielką nadzieję na sukces. Chiński import ze Stanów Zjednoczonych osiągnął nowy rekord. Jednakże, już pod koniec 2020 roku Pekin zaczął opóźniać się z realizacją złożonych obietnic. Wzrost importu zdominował wzrost eksportu wywołany przez pandemię. Chiny znalazły się na drodze do rekordowej nadwyżki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi w tym roku.

Według Peterson Institute for International Economics, w październiku tego roku Chiny osiągnęły jedynie 62% założonego celu. Ze względu na to, że umowa fazy pierwszej wygasa w grudniu 2021, pojawia się uzasadniona niepewność, co do przyszłości umowy.  

Chiny chcą rozszerzyć współpracę handlową z USA

Jak powiedział Rzecznik prasowy chińskiego Ministerstwa Handlu, Gao Feng:

Odkąd umowa weszła w życie, Chiny starają się przezwyciężyć wiele negatywnych skutków spowodowanych przez wstrząsy epidemiczne, globalną recesję gospodarczą i blokadę łańcucha dostaw.

Gao Feng na regularnym briefingu prasowym w Pekinie wyraził również głęboką nadzieję, że Stany Zjednoczone stworzą dobrą atmosferę i warunki do rozszerzenia współpracy handlowej. Zapewnił także, że ich linie komunikacyjne pozostają normalne.

Co na to USA?

Katherine Tai, przedstawicielka USA do spraw Handlu powiedziała w październiku tego roku, że administracja będzie prowadzić bezpośrednie rozmowy z Chinami, w celu wyegzekwowania tego, co zostało ustalone. Jednakże przywódcy państw, w swoich listopadowych przemówieniach nie poczynili żadnych wzmianek o handlu. Bez zawarcia umowy nie będzie wiadomo, co stanie się w 2022 roku z chińskimi zakupami produktów takich jak: samoloty, soja, czy gaz ziemny.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę