menu

Strona Główna > Newsy > Czy Chiny spełnią obietnice handlowe złożone USA?

Czy Chiny spełnią obietnice handlowe złożone USA?


Podpisanie w styczniu ubiegłego roku umowy handlowej pomiędzy Chinami i USA dawało nadzieję na zmniejszenie napięć dwustronnych i przywrócenie równowagi handlowej. Niestety, realizacja złożonych obietnic do końca 2021 wydaje się niemożliwa. Chiny przez czas trwania umowy osiągnęły niewiele ponad 60% założonego celu.

Początkowo, podpisanie umowy handlowej dawało wielką nadzieję na sukces. Chiński import ze Stanów Zjednoczonych osiągnął nowy rekord. Jednakże, już pod koniec 2020 roku Pekin zaczął opóźniać się z realizacją złożonych obietnic. Wzrost importu zdominował wzrost eksportu wywołany przez pandemię. Chiny znalazły się na drodze do rekordowej nadwyżki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi w tym roku.

Według Peterson Institute for International Economics, w październiku tego roku Chiny osiągnęły jedynie 62% założonego celu. Ze względu na to, że umowa fazy pierwszej wygasa w grudniu 2021, pojawia się uzasadniona niepewność, co do przyszłości umowy.  

Chiny chcą rozszerzyć współpracę handlową z USA

Jak powiedział Rzecznik prasowy chińskiego Ministerstwa Handlu, Gao Feng:

Odkąd umowa weszła w życie, Chiny starają się przezwyciężyć wiele negatywnych skutków spowodowanych przez wstrząsy epidemiczne, globalną recesję gospodarczą i blokadę łańcucha dostaw.

Gao Feng na regularnym briefingu prasowym w Pekinie wyraził również głęboką nadzieję, że Stany Zjednoczone stworzą dobrą atmosferę i warunki do rozszerzenia współpracy handlowej. Zapewnił także, że ich linie komunikacyjne pozostają normalne.

Co na to USA?

Katherine Tai, przedstawicielka USA do spraw Handlu powiedziała w październiku tego roku, że administracja będzie prowadzić bezpośrednie rozmowy z Chinami, w celu wyegzekwowania tego, co zostało ustalone. Jednakże przywódcy państw, w swoich listopadowych przemówieniach nie poczynili żadnych wzmianek o handlu. Bez zawarcia umowy nie będzie wiadomo, co stanie się w 2022 roku z chińskimi zakupami produktów takich jak: samoloty, soja, czy gaz ziemny.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę